Start › Stockholms län › Stockholm
Luminateit AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 747 | 1 424 | 1 526 | 783 | 1 379 | 1 391 | 828 | 947 |
| Nettoomsättning | 1 747 | 1 424 | 1 526 | 783 | 1 379 | 1 391 | 828 | 947 |
| Rörelsekostnader | 1 344 | 1 038 | 1 249 | 147 | 1 162 | 1 106 | 536 | 717 |
| Övriga externa kostnader | 92 | 77 | 89 | 91 | 73 | 88 | 70 | 24 |
| Personalkostnader | 1 253 | 961 | 1 161 | 56 | 1 089 | 1 018 | 465 | 692 |
| Rörelseresultat | 402 | 385 | 277 | 637 | 218 | 285 | 292 | 231 |
| Finansiella poster | 1 | −2 | 0 | 0 | 24 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 24 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 403 | 383 | 277 | 637 | 242 | 284 | 292 | 231 |
| Resultat före skatt | 403 | 383 | 277 | 637 | 242 | 284 | 292 | 231 |
| Skatt på årets resultat | 85 | 81 | 61 | 134 | 51 | 65 | 64 | 53 |
| Årets resultat | 319 | 302 | 216 | 502 | 191 | 220 | 228 | 178 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 047 | 764 | 756 | 820 | 993 | 651 | 554 | 449 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 0 | 10 | 10 | 10 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 0 | 10 | 10 | 10 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | 0 | 0 | 10 | 10 | 10 |
| Omsättningstillgångar | 1 047 | 764 | 756 | 820 | 993 | 641 | 544 | 439 |
| Kortfristiga fordringar | 490 | 431 | 403 | 435 | 245 | 228 | 261 | 230 |
| Kundfordringar | 300 | 0 | 30 | 162 | – | 0 | 154 | 172 |
| Övriga fordringar | 190 | 431 | 207 | 120 | 111 | 105 | 107 | 59 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 166 | 153 | 134 | 123 | – | – |
| Kassa och bank | 557 | 333 | 353 | 385 | 748 | 413 | 283 | 209 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 047 | 764 | 756 | 820 | 993 | 651 | 554 | 449 |
| Eget kapital | 381 | 362 | 373 | 553 | 241 | 278 | 285 | 228 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 331 | 312 | 323 | 503 | 191 | 228 | 235 | 178 |
| Balanserat resultat | 12 | 10 | 107 | 1 | 0 | 9 | 6 | 0 |
| Årets resultat | 319 | 302 | 216 | 502 | 191 | 220 | 228 | 178 |
| Kortfristiga skulder | 666 | 401 | 382 | 267 | 752 | 372 | 269 | 221 |
| Leverantörsskulder | 34 | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 166 | 142 | 195 | 213 | 116 | 128 | 116 | 53 |
| Övriga skulder | 466 | 260 | 187 | 54 | 636 | 244 | 153 | 169 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 320 | 300 | 313 | 396 | 190 | 228 | 226 | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | 300 | 313 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 228 | 235 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2023-02-28 | 2022-02-28 | 2021-02-28 | 2020-02-28 | 2019-02-28 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 10 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 10 | 10 | 0 | – | – |
| Återförda nedskrivningar | 0 | −10 | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- VÄSTMANNAGATAN 85 C, 113 26 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2018-04-16
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet och produktutveckling företrädesvis inom IT, hälsa, miljö, redovisning och försäljning samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 607-2169
- LUMINATEIT AB
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-21
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet och produktutveckling företrädesvis inom IT, hälsa, miljö, redovisning och försäljning samt idka därmed förenlig verksamhet.Bolaget har sitt säte i Solna, Stockholms Län.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.