Genomsyn

Start › Skåne län › Staffanstorp

Bayhome by Bernstrup AB

559153-2527AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
2,2 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
202 tkr
Årets resultat 2025
164 tkr
Eget kapital 2025
240 tkr

Utveckling8 räkenskapsår

20252025: 2,2 mkr2,2 mkr20242024: 2,3 mkr2,3 mkr20232023: 2,2 mkr2,2 mkr20222022: 1,9 mkr1,9 mkr20212021: 1,6 mkr1,6 mkr20202020: 1,4 mkr1,4 mkr20192019: 1,0 mkr1,0 mkr20182018: 0 kr0 kr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 2 2152 2862 2551 9611 6131 3671 040
Nettoomsättning 2 2052 2842 2341 9441 5981 3501 040
Övriga rörelseintäkter 102211716170
Rörelsekostnader 2 0132 1402 2631 7541 5551 312910
Handelsvaror 673634687512547414349
Övriga externa kostnader 391421380343367440336
Personalkostnader 9391 0761 163865608424190
Av- och nedskrivningar 993434343434
Övriga rörelsekostnader –0100––
Rörelseresultat 202146−92075855130
Finansiella poster 0−10−1−100
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0000–––
Räntekostnader och liknande resultatposter 0101100
Resultat efter finansiella poster 202145−92065855130
Bokslutsdispositioner 182018−49−12−7−20
Förändring av periodiseringsfonder 182018−50−180−20
Förändring av överavskrivningar ––015−70
Resultat före skatt 21916591574548110
Skatt på årets resultat 5540934111026
Årets resultat 1641250123353884

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
TILLGÅNGAR 576607525631680613420
Anläggningstillgångar 723603467101135
Materiella anläggningstillgångar 273603467101135
Inventarier, verktyg och installationer 273603467101135
Finansiella anläggningstillgångar 44––––––
Andra långfristiga fordringar 44––––––
Omsättningstillgångar 504571525597613512286
Varulager m.m. 1338877171898989
Färdiga varor och handelsvaror 1338877151898989
Förskott till leverantörer ––020–––
Kortfristiga fordringar 99131146111505938
Kundfordringar 566110875285938
Övriga fordringar 030002200
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 43393836–––
Kassa och bank 272352302315474364158
EGET KAPITAL OCH SKULDER 576607525631680613420
Eget kapital 240276151251228244256
Bundet eget kapital 50505050505050
Aktiekapital 50505050505050
Fritt eget kapital 190226101201178194206
Balanserat resultat 2610110178144156122
Årets resultat 1641250123353884
Obeskattade reserver 506888105564438
Periodiseringsfonder 506888105553838
Ackumulerade överavskrivningar ––––170
Kortfristiga skulder 285264287274396325127
Förskott från kunder ––––080
Leverantörsskulder 1021196649812851
Skatteskulder 20641511926
Övriga skulder 12211913915518717450
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 422077551161070

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022202120202019
Styrelsens förslag 1902000–10050–
Annan föreslagen utdelning 190200–––––
Medel att disponera ––––178194–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2021

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2020

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andra långfristiga fordringar

Post2025-12-31
Anskaffningsvärde 44
Årets inköp 44

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-312019-12-312018-12-31
Anskaffningsvärde 2142141681681681681680
Årets inköp –46–––0168–
Ackumulerade avskrivningar 18717816813510167340
Årets avskrivningar 993434343434–

Om bolaget

Adress
TAKTEGELVÄGEN 4, 245 43 STAFFANSTORP
Registrerat
2018-03-21
Bransch
Frisörer och barberare

Verksamhet enligt registret

Frisörverksamhet och därmed förenlig verksamhet. Konsultverksamhet inom samhällsbyggnad och därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

668-4708
Bayhome By Bernstrup AB
kontrollerat 2026-10-16

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-05-29
Programvara
Visma Advisor Period & Year-end Closing

Allmänt om verksamheten

Bolaget bedriver frisörverksamhet i förhyrda lokaler. Bolaget registrerades 2018 och har sitt säte i Staffanstorps kommun.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202510 kB Öppna
20249 kB Öppna
20239 kB Öppna
20219 kB Öppna
20208 kB Öppna