2025-01-01 2025-12-31 se-mem-base:SprakSvenskaMember se-mem-base:LandSverigeMember se-mem-base:BeloppsformatNormalformMember se-mem-base:ValutaSvenskaKronorMember se-mem-base:FinansiellRapportStyrelsenAvgerArsredovisningMember 559152-69822025-01-012025-12-31 559152-69822024-01-012024-12-31 559152-69822023-01-012023-12-31 559152-69822022-01-012022-12-31 559152-69822025-12-31 559152-69822024-12-31 559152-69822023-12-31 559152-69822022-12-31 iso4217:SEK xbrli:pure se-k2-type:AntalAnstallda xbrli:shares

 

 

 

 

 

 

 

 








 

Årsredovisning

 

för

 

Stenhus Muttern AB

 

559152-6982

 

 

 

Räkenskapsåret

 

2025

 

 

 

 

 

 

 

 

Fastställelseintyg

 

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-03-06.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att
originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

 

 

Stenhus Muttern AB

Org.nr 559152-6982

2 (9)

 

 

 

 

 

Styrelsen för Stenhus Muttern AB avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2025.

 

 

Årsredovisningen är upprättad i svenska kronor, SEK. Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp
i hela kronor (kr). Uppgifter inom parentes avser föregående år.

 

Förvaltningsberättelse

 

 

Verksamheten

 

Allmänt om verksamheten

 

Bolaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta fastigheter.

 

Bolaget äger och förvaltar fastigheten Tierp 102:2 i Tierp, Gammelbyn 1:74 i Östhammar, Gärdet 6 i
Sala, Dragaren 4 i Fagersta.

 

Bolaget är ett helägt dotterbolag till Stenhus Fastigheter 2 TopCo 2 AB, org. nr. 559506-9948 med säte i
Stockholm.

 

Stenhus Fastigheter i Norden AB (publ) org. nr. 559269-9507 med säte i Stockholm är moderbolaget i
koncernen och upprättar koncernredovisning.

 

Företaget har sitt säte i Stockholm.

 

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Bolaget har under året sålts internt från sin tidigare ägare Stenhus Fastigheter 2 AB, org. nr.
559284-4673 till Stenhus Fastigheter 2 TopCo 2 AB, org. nr. 559506-9948.

 

Styrelsen och ledande befattningshavare följer löpande det rådande inflation- och ränteläget för att
säkerställa att det inte påverkar utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat.

 

Flerårsöversikt (Tkr)

2025

2024

2023

2022

 

Nettoomsättning

2 961

3 669

3 737

3 341

 

Resultat efter finansiella poster

591

1 696

889

1 173

 

Soliditet (%)

3

1

17

14

 

 

 

 

 

 

 

För definitioner av nyckeltal, se Not 1 Redovisningsprinciper.

 

Förändringar i eget kapital

 

Aktie-

Uppskriv-

Balanserat

Årets

Totalt

 

kapital

ningsfond

resultat

resultat

 

Belopp vid årets ingång

50 000

11 931 668

-4 045 672

-7 861 313

74 683

Disposition enligt beslut
av årsstämman:

 

 

 

 

 

Balanseras i ny räkning

 

 

-7 861 313

7 861 313

0

Årets resultat

 

 

 

417 599

417 599

Belopp vid årets utgång

50 000

11 931 668

-11 906 985

417 599

492 282

 

 

 

 

 

 

Stenhus Muttern AB

Org.nr 559152-6982

3 (9)

 

 

 

 

 

Resultatdisposition

Styrelsen föreslår att den ansamlade förlusten (kronor):

 

ansamlad förlust   -11 906 984
årets vinst   417 599
  -11 489 385

 

behandlas så att

i ny räkning överföres   -11 489 385
  -11 489 385

 

Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.

 

Stenhus Muttern AB

Org.nr 559152-6982

 

 

4 (9)

 

 

 

 

 

 

Resultaträkning

Not

1

2025-01-01

-2025-12-31

2024-01-01

-2024-12-31

 

 

 

Rörelseintäkter, lagerförändringar m. m.

 

 

 

 

 

Nettoomsättning

 

2 961 126

 

3 669 485

 

Övriga rörelseintäkter

 

0

 

835 254

 

Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.

 

2 961 126

 

4 504 739

 

 

 

 

 

 

 

Rörelsekostnader

 

 

 

 

 

Fastighetskostnader

 

-172 021

 

-453 366

 

Övriga externa kostnader

 

-370 969

 

-385 889

 

Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella
anläggningstillgångar

 

-721 504

 

-815 415

 

Summa rörelsekostnader

 

-1 264 494

 

-1 654 670

 

Rörelseresultat

 

1 696 632

 

2 850 069

 

 

 

 

 

 

 

Finansiella poster

 

 

 

 

 

Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter

 

0

 

1 068

 

Räntekostnader och liknande resultatposter

 

-1 105 326

 

-1 155 608

 

Summa finansiella poster

 

-1 105 326

 

-1 154 540

 

Resultat efter finansiella poster

 

591 306

 

1 695 529

 

 

 

 

 

 

 

Bokslutsdispositioner

 

 

 

 

 

Lämnade koncernbidrag

 

0

 

-9 500 000

 

Förändring av periodiseringsfonder

 

60 000

 

0

 

Summa bokslutsdispositioner

 

60 000

 

-9 500 000

 

Resultat före skatt

 

651 306

 

-7 804 471

 

 

 

 

 

 

 

Skatter

 

 

 

 

 

Skatt på årets resultat

 

-233 707

 

-56 842

 

Årets resultat

 

417 599

 

-7 861 313

 

Stenhus Muttern AB

Org.nr 559152-6982

 

 

5 (9)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

1

2025-12-31

2024-12-31

 

 

 

TILLGÅNGAR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Materiella anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

Byggnader och mark

2

23 147 104

 

23 476 080

 

Inventarier, verktyg och installationer

3

14 120

 

0

 

Pågående nyanläggningar och förskott avseende
materiella anläggningstillgångar

4

313 000

 

334 000

 

Summa materiella anläggningstillgångar

 

23 474 224

 

23 810 080

 

 

 

 

 

 

 

Summa anläggningstillgångar

 

23 474 224

 

23 810 080

 

 

 

 

 

 

 

Omsättningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga fordringar

 

 

 

 

 

Fordringar hos koncernföretag

 

4 193 628

 

2 547 507

 

Övriga fordringar

 

0

 

101 190

 

Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter

 

0

 

30 750

 

Summa kortfristiga fordringar

 

4 193 628

 

2 679 447

 

 

 

 

 

 

 

Kassa och bank

 

 

 

 

 

Kassa och bank

 

7 536

 

8 836

 

Summa kassa och bank

 

7 536

 

8 836

 

Summa omsättningstillgångar

 

4 201 164

 

2 688 283

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA TILLGÅNGAR

 

27 675 388

 

26 498 363

 

 

 

 

 

 

 

Stenhus Muttern AB

Org.nr 559152-6982

 

 

6 (9)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

1

2025-12-31

2024-12-31

 

 

EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eget kapital

 

 

 

 

 

Bundet eget kapital

 

 

 

 

 

Aktiekapital

 

50 000

 

50 000

 

Uppskrivningsfond

 

11 931 668

 

11 931 668

 

Summa bundet eget kapital

 

11 981 668

 

11 981 668

 

 

 

 

 

 

 

Fritt eget kapital

 

 

 

 

 

Balanserat resultat

 

-11 906 984

 

-4 045 672

 

Årets resultat

 

417 599

 

-7 861 313

 

Summa fritt eget kapital

 

-11 489 385

 

-11 906 985

 

Summa eget kapital

 

492 283

 

74 683

 

 

 

 

 

 

 

Obeskattade reserver

 

 

 

 

 

Periodiseringsfonder

 

280 000

 

340 000

 

Summa obeskattade reserver

 

280 000

 

340 000

 

 

 

 

 

 

 

Långfristiga skulder

 

 

 

 

 

Övriga skulder till kreditinstitut

 

0

 

15 570 500

 

Skulder till koncernföretag

 

15 754 999

 

0

 

Summa långfristiga skulder

 

15 754 999

 

15 570 500

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga skulder

 

 

 

 

 

Leverantörsskulder

 

31 250

 

0

 

Skulder till koncernföretag

 

9 500 000

 

9 500 000

 

Skatteskulder

 

296 565

 

387 238

 

Övriga skulder

 

97 854

 

72 428

 

Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter

 

1 222 437

 

553 514

 

Summa kortfristiga skulder

 

11 148 106

 

10 513 180

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

27 675 388

 

26 498 363

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stenhus Muttern AB

Org.nr 559152-6982

7 (9)

 

 

 

 

 

Noter

 

Not 1 Redovisningsprinciper

 

Allmänna upplysningar

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna
råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

 

Avskrivning

 

Tillämpade avskrivningstider:

Byggnad

25 år

 

Markanläggning

20 år

 

Byggnadsinventarier

5 år

 

 

 

 

Nyckeltalsdefinitioner

Nettoomsättning
Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.

Resultat efter finansiella poster
Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.

Soliditet (%)
Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av
balansomslutning.

 

 

Not 2 Byggnader och mark

 

2025-12-31

2024-12-31

 

 

 

 

 

Ingående anskaffningsvärden

13 501 436

17 503 286

 

Försäljningar/utrangeringar

0

-4 001 850

 

Omklassificeringar

389 000

0

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

13 890 436

13 501 436

 

 

 

 

 

Ingående avskrivningar

-1 957 023

-1 826 116

 

Försäljningar/utrangeringar

0

432 066

 

Årets avskrivningar

-521 000

-562 973

 

Utgående ackumulerade avskrivningar

-2 478 023

-1 957 023

 

 

 

 

 

Ingående uppskrivningar

11 931 667

18 953 610

 

Försäljningar/utrangeringar

0

-6 775 788

 

Årets nedskrivningar på uppskrivet belopp

-196 976

-252 442

 

Korrigering felaktigt inskrivet belopp fg år

0

6 287

 

Utgående ackumulerade uppskrivningar

11 734 691

11 931 667

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

23 147 104

23 476 080

 

Stenhus Muttern AB

Org.nr 559152-6982

8 (9)

 

 

 

 

 

Not 3 Inventarier, verktyg och installationer

 

2025-12-31

2024-12-31

 

 

 

 

 

Ingående anskaffningsvärden

0

0

 

Omklassificeringar

17 648

0

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

17 648

0

 

 

 

 

 

Ingående avskrivningar

0

0

 

Årets avskrivningar

-3 528

0

 

Utgående ackumulerade avskrivningar

-3 528

0

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

14 120

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Not 4 Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

2025-12-31

2024-12-31

 

 

 

 

 

Ingående anskaffningsvärden

334 000

0

 

Inköp

385 648

334 000

 

Omklassificeringar

-406 648

0

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

313 000

334 000

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

313 000

334 000

 

 

 

 

 

 

Not 5 Ställda säkerheter

 

2025-12-31

2024-12-31

 

 

 

 

 

Fastighetsinteckning

18 500 000

18 500 000

 

 

18 500 000

18 500 000

 

 

 

 

 

 

Not 6 Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut

Den 9 februari 2026 sålde bolaget en av sina fastigheter "Dragaren 4". Utöver det har inga väsentliga
händelser inträffat efter räkenskapsårets slut.

 

Stenhus Muttern AB

Org.nr 559152-6982

9 (9)

 

 

 

 

 

Resultat- och balansräkning kommer att föreläggas på årsstämma för fastställelse.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vår revisionsberättelse har lämnats 2026-03-05

 

Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB