Start › Södermanlands län › Strängnäs
KL Fastigheter AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 911 | 875 | 841 | 735 | 767 |
| Nettoomsättning | 911 | 875 | 841 | 735 | 767 |
| Rörelsekostnader | 455 | 501 | 532 | 754 | 400 |
| Övriga externa kostnader | 144 | 163 | 210 | 235 | 185 |
| Personalkostnader | 47 | 35 | 29 | 195 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 264 | 303 | 293 | 325 | 215 |
| Rörelseresultat | 455 | 374 | 309 | −19 | 367 |
| Finansiella poster | 324 | 277 | 25 | 594 | 47 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | −30 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 625 | 47 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 324 | 278 | 26 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 779 | 652 | 334 | 574 | 414 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 25 | 0 | −144 | −124 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | −160 | 0 |
| Förändring av överavskrivningar | 0 | 25 | 0 | 16 | −124 |
| Resultat före skatt | 779 | 676 | 334 | 430 | 290 |
| Skatt på årets resultat | 169 | 146 | 75 | 104 | 62 |
| Årets resultat | 611 | 530 | 259 | 326 | 228 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 23 534 | 22 881 | 22 460 | 22 297 | 21 699 |
| Anläggningstillgångar | 9 833 | 10 098 | 10 332 | 10 488 | 10 514 |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 219 | 4 483 | 4 717 | 4 873 | 5 160 |
| Byggnader och mark | 4 072 | 4 226 | 4 380 | 4 447 | 4 597 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 146 | 257 | 337 | 426 | 563 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 615 | 5 615 | 5 615 | 5 615 | 5 354 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | 0 | 345 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | 5 615 | 5 009 |
| Andra långfristiga fordringar | 5 615 | 5 615 | 5 615 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 13 701 | 12 783 | 12 128 | 11 809 | 11 186 |
| Kortfristiga fordringar | 19 | 22 | 27 | 87 | 79 |
| Kundfordringar | 0 | 3 | 0 | 87 | 0 |
| Övriga fordringar | 19 | 19 | 27 | 0 | 79 |
| Kassa och bank | 13 682 | 12 762 | 12 101 | 11 722 | 11 107 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 23 534 | 22 881 | 22 460 | 22 297 | 21 699 |
| Eget kapital | 23 125 | 22 515 | 21 985 | 21 726 | 21 400 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 23 075 | 22 465 | 21 935 | 21 676 | 21 350 |
| Balanserat resultat | 22 465 | 21 935 | 21 676 | 21 350 | 21 122 |
| Årets resultat | 611 | 530 | 259 | 326 | 228 |
| Obeskattade reserver | 243 | 243 | 268 | 268 | 124 |
| Periodiseringsfonder | 160 | 160 | 160 | 160 | 0 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 83 | 83 | 108 | 108 | 124 |
| Kortfristiga skulder | 166 | 123 | 207 | 302 | 175 |
| Leverantörsskulder | 0 | 4 | 48 | 13 | 12 |
| Skatteskulder | 78 | 34 | 17 | 73 | 148 |
| Övriga skulder | 79 | 76 | 60 | 68 | 1 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 9 | 9 | 81 | 149 | 14 |
| Ställda säkerheter | 3 700 | 3 700 | 3 700 | – | – |
| Fastighetsinteckningar | 3 700 | 3 700 | 3 700 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 21 676 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 615 | 5 615 | 5 615 | 5 615 | 5 009 |
| Årets inköp | – | – | – | 606 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 615 | 5 009 |
| Årets inköp | 606 | – |
Byggnader och mark
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 993 | 4 993 | 4 993 | 4 909 | 4 909 |
| Årets inköp | – | – | 84 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 920 | 767 | 613 | 463 | 312 |
| Årets avskrivningar | 154 | 154 | 150 | 150 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 805 | 805 | 737 | 683 | 683 | 253 |
| Årets inköp | – | 69 | 54 | – | 430 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 659 | 549 | 399 | 256 | 120 | 55 |
| Årets avskrivningar | 111 | 149 | 143 | 137 | 64 | – |
Om bolaget
- Adress
- VÄLTSTIGEN 2, 645 41 STRÄNGNÄS
- Registrerat
- 2018-03-13
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska äga och förvalta fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 268-0809
- K.Lundagårds Fastigheter i Sträng
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Strängnäs
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-06-10
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget äger och förvaltar fastigheter Företaget har sitt säte i Strängnäs .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.