Genomsyn

Start › Stockholms län › Skogås

AS Städ och Renovering AB

559151-6694AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-05-01 – 2026-04-30

Omsättning 2026
3,6 mkr
Resultat efter fin. poster 2026
276 tkr
Årets resultat 2026
263 tkr
Eget kapital 2026
725 tkr

Utveckling8 räkenskapsår

20262026: 3,6 mkr3,6 mkr20252025: 3,5 mkr3,5 mkr20242024: 4,3 mkr4,3 mkr20232023: 3,4 mkr3,4 mkr20222022: 2,6 mkr2,6 mkr20212021: 1,3 mkr1,3 mkr20202020: 1,4 mkr1,4 mkr20192019: 1,4 mkr1,4 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2026202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 3 5463 6644 2493 5302 6111 3521 366
Nettoomsättning 3 6383 5134 3053 3792 5821 2961 379
Övriga rörelseintäkter 221827329560
Rörelsekostnader 3 2713 5893 7812 8501 9931 2851 130
Råvaror och förnödenheter 241263164180147127100
Övriga externa kostnader 277243236229206146146
Personalkostnader 2 7473 0763 3742 4331 6301 011884
Av- och nedskrivningar 68888––
Övriga rörelsekostnader –––02––
Rörelseresultat 2757446868061867236
Finansiella poster 1−1100−10
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 1110–––
Räntekostnader och liknande resultatposter 0200010
Resultat efter finansiella poster 2767346968061867236
Bokslutsdispositioner 5900−171−150103−59
Förändring av periodiseringsfonder 5900−171−150103−59
Resultat före skatt 33573469509468170177
Skatt på årets resultat 711798106973738
Årets resultat 26356370403372132139

BalansräkningBelopp i tkr

Post2026202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 1 7071 6451 5781 4861 053563737
Anläggningstillgångar 08162432––
Materiella anläggningstillgångar 08162432––
Inventarier, verktyg och installationer 08162432––
Omsättningstillgångar 1 7071 6371 5621 4621 021563737
Kortfristiga fordringar 423494328387165110153
Kundfordringar 24818121922314992144
Övriga fordringar 92115441616189
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 8319765148–––
Kassa och bank 1 2841 1441 2341 075856453584
EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 7071 6451 5781 4861 053563737
Eget kapital 725662806635462240258
Bundet eget kapital 50505050505050
Aktiekapital 50505050505050
Fritt eget kapital 675612756585412190208
Balanserat resultat 412556385182405869
Årets resultat 26356370403372132139
Obeskattade reserver 32138038038020959162
Periodiseringsfonder 32138038038020959162
Kortfristiga skulder 661603393470382264317
Förskott från kunder 0605069
Leverantörsskulder 0701401
Skatteskulder 1315496531069
Övriga skulder 320251292277231146125
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 32732651122115112113

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2026202520242023202220212020
Styrelsens förslag 300–200200230150–
Annan föreslagen utdelning 300–200200–––
Medel att disponera ––––412190–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2026

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för AS Städ och Renovering AB för räkenskapsåret 2025-05-01 - 2026-04-30 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av AS Städ och Renovering AB s finansiella ställning per den 2026-04-30 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till AS Städ och Renovering AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2026

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2026-04-302025-04-302024-04-30
Anskaffningsvärde 64040
Årets inköp 6––
Försäljningar och utrangeringar 40––
Ackumulerade avskrivningar 63224
Årets avskrivningar 68–
Återförda avskrivningar 32––

Om bolaget

Adress
SÄTERBACKEN 12 LGH 1201, 142 32 SKOGÅS
Registrerat
2018-03-07
Bransch
Lokalvård

Verksamhet enligt registret

Aktiebolaget ska bedriva städverksamhet som hushållsnära tjänster, städning av kontors och lagerlokaler, trapphus, städning efter bygge och renoveringar. Bolaget ska också utföra enklare renoveringsarbete som snickeri och måleri och därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

352-1879
AS Städ och Renovering AB
kontrollerat 2026-10-16

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026

Regelverk
K2
Revision
Ja (2026-10-01)
Årsstämma
2026-10-01
Programvara
Visma Bokslut

Allmänt om verksamheten

Aktiebolaget registrerades 2018 och bedriver sedan dess städverksamhet som hushållsnära tjänster, städning av kontors och lagerlokaler, trapphus, städning efter bygget och renoveringar. Bolaget utför också enklare renoveringsarbeten som snickeri och måleri och därmed också förenlig verksamhet.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202617 kB Öppna
20249 kB Öppna
20239 kB Öppna
20228 kB Öppna
20218 kB Öppna