Start › Stockholms län › Stockholm
Natalja Schneider AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 857 | 1 857 | 810 | 2 069 | 2 079 | 2 008 | 1 491 | 780 |
| Nettoomsättning | 2 856 | 1 857 | 810 | 2 069 | 2 079 | 2 008 | 1 491 | 780 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 097 | 1 023 | 610 | 1 470 | 1 407 | 1 263 | 852 | 468 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 252 | 50 | 49 | 69 | 37 | 46 | 20 | 35 |
| Personalkostnader | 1 845 | 974 | 561 | 1 402 | 1 369 | 1 217 | 832 | 433 |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 759 | 834 | 200 | 599 | 672 | 745 | 639 | 312 |
| Finansiella poster | 37 | 40 | 42 | 28 | 23 | 4 | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 3 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 37 | 37 | 42 | 28 | 24 | 4 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 797 | 874 | 242 | 627 | 695 | 749 | 639 | 312 |
| Bokslutsdispositioner | −90 | −167 | −65 | −165 | −170 | −185 | −160 | −78 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −90 | −167 | −65 | −165 | −170 | −185 | −160 | −78 |
| Resultat före skatt | 707 | 707 | 177 | 462 | 525 | 564 | 479 | 234 |
| Skatt på årets resultat | 158 | 155 | 42 | 105 | 111 | 122 | 103 | 52 |
| Årets resultat | 548 | 552 | 134 | 357 | 415 | 442 | 376 | 182 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 737 | 2 392 | 1 536 | 2 002 | 1 874 | 1 606 | 962 | 509 |
| Anläggningstillgångar | 245 | 185 | 225 | 202 | 30 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 245 | 185 | 225 | 202 | 30 | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 245 | 185 | 225 | 202 | 30 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 493 | 2 207 | 1 311 | 1 800 | 1 844 | 1 606 | 962 | 509 |
| Kortfristiga fordringar | 439 | 293 | 9 | 394 | 262 | 122 | 245 | – |
| Kundfordringar | 317 | 252 | 0 | 358 | 248 | 79 | 234 | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 10 | 4 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 112 | 27 | 0 | 30 | 0 | 36 | 6 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 10 | 8 | 6 | 14 | 7 | 5 | – |
| Kortfristiga placeringar | 597 | 448 | 59 | 132 | 272 | 120 | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 597 | 448 | 59 | 132 | 272 | 120 | – | – |
| Kassa och bank | 1 457 | 1 466 | 1 243 | 1 274 | 1 310 | 1 365 | 718 | 509 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 737 | 2 392 | 1 536 | 2 002 | 1 874 | 1 606 | 962 | 509 |
| Eget kapital | 653 | 604 | 402 | 768 | 786 | 701 | 436 | 232 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 603 | 554 | 352 | 718 | 736 | 651 | 386 | 182 |
| Balanserat resultat | 54 | 2 | 218 | 361 | 321 | 209 | 10 | 0 |
| Årets resultat | 548 | 552 | 134 | 357 | 415 | 442 | 376 | 182 |
| Obeskattade reserver | 1 080 | 990 | 823 | 758 | 593 | 423 | 238 | 78 |
| Periodiseringsfonder | 1 080 | 990 | 823 | 758 | 593 | 423 | 238 | 78 |
| Avsättningar | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 005 | 797 | 311 | 476 | 495 | 482 | 289 | 199 |
| Leverantörsskulder | 0 | 5 | 0 | 0 | 12 | 0 | 0 | 1 |
| Skatteskulder | 70 | 68 | 26 | 15 | 80 | 86 | 59 | 11 |
| Övriga skulder | 275 | 202 | 0 | 186 | 233 | 120 | 208 | 188 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 660 | 522 | 285 | 275 | 170 | 277 | 22 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 500 | 350 | 500 | 375 | 330 | 177 | 172 |
| Annan föreslagen utdelning | 0 | 500 | 350 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 736 | 651 | 386 | 182 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Verksamheten har fortsatt växa organiskt under senaste räkenskapsåret
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har återgått till sin normala nivån efter bolagets återgång till ordinarie verksamhet
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättning har minskat med mer än 30% från föregående år med anledning av att Bolaget tillfälligt pausat verksamheten. Verksamheten återupptas i sin helhet från 1 juli 2024.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Verksamheten har åter kommit igång efter flera månaders uppehåll i slutet av föregående räkenskapsår.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 245 | 185 | 225 | 202 | 30 |
| Årets inköp | 60 | 60 | 23 | 172 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 100 | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- TOMTEBOGATAN 21, 113 39 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2018-03-07
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Verksamheten ska erbjuda interim bemanning av kvalificerade tjänster inom ekonomi, finans och ledning samt tillhandahålla rådgivning inom företagsorganisation.
Bankgironummer
- 5269-4619
- Natalja Schneider AB
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-08-01
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Verksamheten erbjuder interim bemanning av kvalificerade tjänster inom ekonomi, finans och ledning samt tillhandahåller rådgivning inom företagsorganisation. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2026 | 81 kB | Öppna |
| 2025 | 81 kB | Öppna |
| 2024 | 81 kB | Öppna |
| 2023 | 80 kB | Öppna |
| 2022 | 80 kB | Öppna |
| 2021 | 178 kB | Öppna |
| 2020 | 80 kB | Öppna |
| 2019 | 78 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Schneider Cap AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Schneider Cap AB, med organisationsnummer 559372-1011 och säte i Stockholm. Ingen koncernredovisning upprättas.
-
Schneider Cap AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Schneider Cap AB, med organisationsnummer 559372-1011 och säte i Bromma. Ingen koncernredovisning upprättas.
-
Schneider Cap AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Schneider Cap AB, med organisationsnummer 559372-1011 och säte i Bromma. Ingen koncernredovisning upprättas.
-
Schneider Cap AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Schneider Cap AB, med organisationsnummer 559372-1011 och säte i Bromma. Ingen koncern redovisning upprättas.