Genomsyn

Start › Stockholms län › Hässelby

Azzam Taxi AB

559150-7990AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-07-01 – 2025-06-30

Omsättning 2025
653 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
70 tkr
Årets resultat 2025
70 tkr
Eget kapital 2025
108 tkr

Utveckling7 räkenskapsår

20252025: 653 tkr653 tkr20242024: 574 tkr574 tkr20232023: 665 tkr665 tkr20222022: 662 tkr662 tkr20212021: 284 tkr284 tkr20202020: 554 tkr554 tkr20192019: 484 tkr484 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 653581680630508609484
Nettoomsättning 653574665662284554484
Övriga rörelseintäkter 0814−31224540
Rörelsekostnader 583613666713677792545
Handelsvaror 273263307252192277180
Övriga externa kostnader 63585556605058
Personalkostnader 20615080181201263186
Av- och nedskrivningar 41142224224224183120
Övriga rörelsekostnader ––––0180
Rörelseresultat 70−3214−83−170−183−61
Finansiella poster 00−2−5−7−30
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 000––––
Räntekostnader och liknande resultatposter 1025730
Resultat efter finansiella poster 70−3212−88−177−186−61
Bokslutsdispositioner –––0225189100
Förändring av periodiseringsfonder –––0225189100
Resultat före skatt 70−3212−8849239
Skatt på årets resultat –0101219
Årets resultat 70−3211−8836230

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
TILLGÅNGAR 132137271538724947875
Anläggningstillgångar 041183407631855811
Immateriella anläggningstillgångar 0081244407570733
Koncessioner, patent, licenser och liknande 003090150210270
Goodwill 0051154257360463
Materiella anläggningstillgångar 04110216322428578
Inventarier, verktyg och installationer 04110216322428578
Omsättningstillgångar 1329688131939264
Kortfristiga fordringar 35213933212235
Kundfordringar 14110112018
Övriga fordringar 22202921192218
Kassa och bank 97755098727029
EGET KAPITAL OCH SKULDER 132137271538724947875
Eget kapital 1083971611188280
Bundet eget kapital 50505050505050
Aktiekapital 50505050505050
Fritt eget kapital 58−112111683230
Balanserat resultat −1121119832−300
Årets resultat 70−3211−88366230
Obeskattade reserver ––––0225414
Periodiseringsfonder ––––0225414
Långfristiga skulder –––08022746
Övriga skulder –––08022746
Kortfristiga skulder 2398200477526413334
Skulder till kreditinstitut ––07899960
Leverantörsskulder 51754203
Skatteskulder ––0111119
Övriga skulder 1881196370399306313
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter ––015151010

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022202120202019
Medel att disponera ––––6832–

ÄgarfinansieringBelopp i tkr

Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.

Post2025202420232022202120202019
Tillfört aktieägartillskott –––30–––

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Händelser efter balansdagen

Pandemin som började ta fart under räkenskapsåret har påverkat efterfrågan på bolagets tjänster negativt efter räkenskapsårets utgång. Fortsatt utvärdering av framtida stödåtgärder som kan påverka bolagets ställning positivt sker löpande.

Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut

Öppna årsredovisningen för 2020

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Goodwill

Post2025-06-302024-06-302023-06-302022-06-302021-06-302020-06-302019-06-302018-02-27
Anskaffningsvärde 5145145145145145145140
Årets inköp ––––––514–
Ackumulerade avskrivningar 51451446336025715451–
Årets avskrivningar 05110310310310351–

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-06-302024-06-302023-06-302022-06-302021-06-302020-06-302019-06-302018-02-27
Anskaffningsvärde 3053053053053053051170
Årets inköp –––––305117–
Försäljningar och utrangeringar –––––117––
Ackumulerade avskrivningar 305264203142812039–
Årets avskrivningar 41616161612039–
Återförda avskrivningar –––––39––

Koncessioner, patent och licenser

Post2025-06-302024-06-302023-06-302022-06-302021-06-302020-06-302019-06-30
Anskaffningsvärde 300300300300300300300
Årets inköp ––––––300
Ackumulerade avskrivningar 3003002702101509030
Årets avskrivningar –306060606030

Om bolaget

Adress
HUNDLOKEGRÄND 12, 165 70 HÄSSELBY
Registrerat
2018-02-28
Bransch
Passagerartrafik på beställning, fordon med förare

Verksamhet enligt registret

Bolagets verksamhet: Taxiverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5285-6143
Azzam Taxi AB
kontrollerat 2026-10-16

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Stockholms län, Stockholm kommun
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2025-11-12
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver taxiverksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholms län, Stockholm kommun .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20259 kB Öppna
20249 kB Öppna
20239 kB Öppna
20229 kB Öppna
20219 kB Öppna
20209 kB Öppna