2022-01-01 2022-12-31 se-mem-base:SprakSvenskaMember se-mem-base:LandSverigeMember se-mem-base:BeloppsformatNormalformMember se-mem-base:ValutaSvenskaKronorMember se-mem-base:FinansiellRapportStyrelsenAvgerArsredovisningMember 559150-56142022-01-012022-12-31 559150-56142021-01-012021-12-31 559150-56142020-01-012020-12-31 559150-56142019-01-012019-12-31 559150-56142018-02-272018-12-31 559150-56142022-12-31 559150-56142021-12-31 559150-56142020-12-31 559150-56142019-12-31 559150-56142018-12-31 iso4217:SEK xbrli:pure se-k2-type:AntalAnstallda xbrli:shares

 

 

 

 

 

 

 

 








 

Årsredovisning

 

för

 

C19 i Västerås AB

 

559150-5614

 

 

 

Räkenskapsåret

 

2022

 

 

 

 

 

 

 

 

Fastställelseintyg

 

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-05-10.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att
originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

 

 

C19 i Västerås AB

Org.nr 559150-5614

1 (6)

 

 

 

 

 

Styrelsen för C19 i Västerås AB avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2022.

 

Årsredovisningen är upprättad i svenska kronor, SEK. Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp
i hela kronor (kr). Uppgifter inom parentes avser föregående år.

 

Förvaltningsberättelse

 

Verksamheten

 

Allmänt om verksamheten

Bolagets verksamhet består av rengöring av golv och textilmattor, reparationer och slipning av golv och
därmed förenlig verksamhet.

 

Bolaget är helägt dotterbolag till Michael Carlsson Konsult AB, orgnr 559030-8002, med säte i Västerås.

 

Företaget har sitt säte i Västerås.

 

Flerårsöversikt (Tkr)

2022

2021

2020

2019

2018

 

 

 

 

 

(11 mån)

Nettoomsättning

0

636

681

1 190

303

Resultat efter finansiella poster

-46

219

-342

-181

-83

Soliditet (%)

-22

-76

-258

14

21

 

 

 

 

 

 

För definitioner av nyckeltal, se Not 1 Redovisningsprinciper.

 

Förändringar i eget kapital

 

Aktie-

Balanserat

Årets

Totalt

 

kapital

resultat

resultat

 

Belopp vid årets ingång

50 000

-341 212

219 322

-71 890

Disposition enligt beslut
av årsstämman:

 

 

 

 

Balanseras i ny räkning

 

219 322

-219 322

0

Årets resultat

 

 

40 757

40 757

Belopp vid årets utgång

50 000

-121 890

40 757

-31 133

 

 

 

 

 

Villkorade, ännu ej återbetalda, aktieägartillskott uppgår per balansdagen till 265 400:- (265 400:-).

 

C19 i Västerås AB

Org.nr 559150-5614

2 (6)

 

 

 

 

 

Resultatdisposition

Styrelsen föreslår att den ansamlade förlusten (kronor):

 

ansamlad förlust   -121 890
årets vinst   40 757
  -81 133

 

behandlas så att

i ny räkning överföres   -81 133
  -81 133

 

Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.

 

C19 i Västerås AB

Org.nr 559150-5614

 

 

3 (6)

 

 

 

 

 

 

Resultaträkning

Not

2022-01-01

-2022-12-31

2021-01-01

-2021-12-31

 

 

 

Rörelseintäkter, lagerförändringar m. m.

 

 

 

 

 

Nettoomsättning

 

0

 

635 959

 

Övriga rörelseintäkter

 

968

 

181 819

 

Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.

 

968

 

817 778

 

 

 

 

 

 

 

Rörelsekostnader

 

 

 

 

 

Handelsvaror

 

0

 

-164 423

 

Övriga externa kostnader

 

-31 471

 

-214 724

 

Personalkostnader

2

-6 026

 

-200 296

 

Övriga rörelsekostnader

 

0

 

-173

 

Summa rörelsekostnader

 

-37 497

 

-579 616

 

Rörelseresultat

 

-36 529

 

238 162

 

 

 

 

 

 

 

Finansiella poster

 

 

 

 

 

Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter

 

6

 

0

 

Räntekostnader och liknande resultatposter

 

-9 220

 

-18 840

 

Summa finansiella poster

 

-9 214

 

-18 840

 

Resultat efter finansiella poster

 

-45 743

 

219 322

 

 

 

 

 

 

 

Bokslutsdispositioner

 

 

 

 

 

Erhållna koncernbidrag

 

86 500

 

0

 

Summa bokslutsdispositioner

 

86 500

 

0

 

Resultat före skatt

 

40 757

 

219 322

 

 

 

 

 

 

 

Årets resultat

 

40 757

 

219 322

 

C19 i Västerås AB

Org.nr 559150-5614

 

 

4 (6)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

2022-12-31

2021-12-31

 

 

 

TILLGÅNGAR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Omsättningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga fordringar

 

 

 

 

 

Fordringar hos koncernföretag

 

136 553

 

0

 

Övriga fordringar

 

5 898

 

80 137

 

Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter

 

0

 

14 635

 

Summa kortfristiga fordringar

 

142 451

 

94 772

 

 

 

 

 

 

 

Summa omsättningstillgångar

 

142 451

 

94 772

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA TILLGÅNGAR

 

142 451

 

94 772

 

 

 

 

 

 

 

C19 i Västerås AB

Org.nr 559150-5614

 

 

5 (6)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

2022-12-31

2021-12-31

 

 

EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eget kapital

 

 

 

 

 

Bundet eget kapital

 

 

 

 

 

Aktiekapital

 

50 000

 

50 000

 

Summa bundet eget kapital

 

50 000

 

50 000

 

 

 

 

 

 

 

Fritt eget kapital

 

 

 

 

 

Balanserat resultat

 

-121 890

 

-341 212

 

Årets resultat

 

40 757

 

219 322

 

Summa fritt eget kapital

 

-81 133

 

-121 890

 

Summa eget kapital

 

-31 133

 

-71 890

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga skulder

 

 

 

 

 

Checkräkningskredit

3

144 213

 

85 823

 

Leverantörsskulder

 

15 371

 

23 617

 

Skulder till koncernföretag

 

0

 

23 723

 

Övriga skulder

 

0

 

19 499

 

Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter

 

14 000

 

14 000

 

Summa kortfristiga skulder

 

173 584

 

166 662

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

142 451

 

94 772

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C19 i Västerås AB

Org.nr 559150-5614

6 (6)

 

 

 

 

 

Noter

 

Not 1 Redovisningsprinciper

 

Allmänna upplysningar

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna
råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

 

Nyckeltalsdefinitioner

Nettoomsättning
Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.

Resultat efter finansiella poster
Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.

Soliditet (%)
Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av
balansomslutning.

 

Not 2 Medelantalet anställda

 

2022

2021

 

 

 

 

 

Medelantalet anställda

0

2

 

 

 

 

 

Not 3 Checkräkningskredit

 

2022-12-31

2021-12-31

 

 

 

 

 

Beviljat belopp på checkräkningskredit uppgår till

150 000

150 000

 

Utnyttjad kredit uppgår till

144 212

85 822