Edoaz Consulting AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 355 | 0 | 0 | 25 |
| Nettoomsättning | 355 | 0 | 0 | 25 |
| Rörelsekostnader | 1 119 | 787 | 604 | 88 |
| Handelsvaror | 0 | 8 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 364 | 390 | 295 | 88 |
| Personalkostnader | 751 | 388 | 308 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 4 | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | −764 | −787 | −604 | −63 |
| Finansiella poster | 602 | 165 | 286 | 415 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 387 | 0 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 218 | 166 | 286 | 415 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −162 | −622 | −318 | 352 |
| Resultat före skatt | −162 | −622 | −318 | 352 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 73 | 0 |
| Årets resultat | −162 | −622 | −390 | 352 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 9 833 | 11 506 | 8 065 | 8 550 |
| Anläggningstillgångar | 6 100 | 10 562 | 5 871 | 6 054 |
| Materiella anläggningstillgångar | 232 | 0 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 232 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 868 | 10 562 | 5 871 | 6 054 |
| Andelar i koncernföretag | 0 | 2 327 | 2 327 | 0 |
| Andelar i intresseföretag | 1 075 | 1 075 | 0 | 1 165 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | 2 400 | 0 |
| Fordringar hos intresseföretag | 2 745 | 3 712 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 2 048 | 3 448 | 1 144 | 4 889 |
| Omsättningstillgångar | 3 733 | 944 | 2 195 | 2 496 |
| Varulager m.m. | 383 | 0 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 168 | 0 | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | 215 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 569 | 429 | 1 324 | 403 |
| Kundfordringar | 0 | 3 | 143 | 122 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | 101 | 0 |
| Övriga fordringar | 558 | 232 | 841 | 90 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 11 | 193 | 239 | 191 |
| Kassa och bank | 2 780 | 515 | 871 | 2 093 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 9 833 | 11 506 | 8 065 | 8 550 |
| Eget kapital | 6 743 | 7 104 | 7 926 | 8 516 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 6 693 | 7 054 | 7 876 | 8 466 |
| Balanserat resultat | 6 854 | 7 676 | 8 266 | 8 114 |
| Årets resultat | −162 | −622 | −390 | 352 |
| Långfristiga skulder | 202 | 0 | – | – |
| Övriga skulder | 202 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 888 | 4 402 | 140 | 34 |
| Skulder till kreditinstitut | 32 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 12 | 3 | 0 |
| Skatteskulder | – | – | 64 | 0 |
| Övriga skulder | 2 857 | 4 374 | 46 | 19 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 15 | 27 | 15 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 200 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 075 | 1 075 | 0 | 1 165 | 13 |
| Årets inköp | – | 1 075 | 1 163 | 1 150 | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 2 327 | 2 327 | 0 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 2 327 | – | – | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 048 | 3 448 | 3 448 | 4 889 | 2 489 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 2 400 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 400 | – | 1 346 | 0 | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 400 | 0 | 0 |
| Omklassificeringar | 2 400 | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 236 | – |
| Årets inköp | 236 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 4 | 0 |
| Årets avskrivningar | 4 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- SYRENGATAN 21, 213 62 MALMÖ
- Registrerat
- 2018-02-15
- Bransch
- Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet inom management och projektledning samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5300-7472
- Edoaz Consulting AB
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Malmö
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-14
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet inom managemt occh projektledning samt därned förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Malmö .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har under räkenskapsåret avyttrat andelar i ett konernbolag.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.