Stand Tall AB

559148-0768

Årsredovisning för räkenskapsåret
2019-01-01 - 2019-12-31

Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.

Samtliga belopp är angivna i hela kronor.

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2020-04-05. Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

Förvaltningsberättelse

Verksamheten

Allmänt om verksamheten

Stand Tall AB säljer konsulttjänster inom främst IT, management och business analysis.

Bolaget har sitt säte i Kullavik i Kungsbacka kommun.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Under 2019 inhämtade Stand Tall sina första uppdrag. Den största delen bestod i ett långsiktigt uppdrag inom kvalitetsutveckling och projektsamordning för ett mjukvarubolag inom fastighetsautomation. Ett par kortare uppdrag utfördes också inom facilitering av konferenser inom offentlig sektor.

Flerårsöversikt

2019-01-01
- 2019-12-31
2018-02-02
- 2018-12-31
Nettoomsättning 893 808 4 199
Resultat efter finansiella poster 277 757 -17 489
Soliditet (%) 72 94

Under Stand Talls första verksamhetsår levererades inga större uppdrag, så grundare tog istället tillfälligt annan anställning. Under 2019 kom dock verksamheten igång och beräknas fortsätta så.

Förändringar i eget kapital

Aktiekapital Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Vid årets ingång 50 000 0 -17 489 32 511
Balanseras i ny räkning -17 489 17 489 0
Årets resultat 221 841 221 841
Vid årets utgång 50 000 -17 489 221 841 254 352

Resultatdisposition

Styrelsen och VD föreslår att till förfogande stående medel

Balanserat resultat -17 489
Årets resultat 221 841
Summa 204 352

Disponeras enligt följande

Balanseras i ny räkning 204 352
Summa 204 352

Resultaträkning

Not
1
2019-01-01
- 2019-12-31
2018-02-02
- 2018-12-31
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Nettoomsättning 893 808 4 199
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 893 808 4 199
Rörelsekostnader
Råvaror och förnödenheter -855 0
Övriga externa kostnader -45 533 -8 494
Personalkostnader 2 -556 469 0
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar -13 194 -13 194
Summa rörelsekostnader -616 051 -21 688
Rörelseresultat 277 757 -17 489
Resultat efter finansiella poster 277 757 -17 489
Resultat före skatt 277 757 -17 489
Skatter
Skatt på årets resultat -55 916 0
Årets resultat 221 841 -17 489

Balansräkning

Not
1
2019-12-31 2018-12-31
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier, verktyg och installationer 3 0 13 194
Summa materiella anläggningstillgångar 0 13 194
Summa anläggningstillgångar 0 13 194
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 88 125 5 250
Övriga fordringar 20 7 789
Summa kortfristiga fordringar 88 145 13 039
Kassa och bank
Kassa och bank 265 500 8 366
Summa kassa och bank 265 500 8 366
Summa omsättningstillgångar 353 645 21 405
Summa tillgångar 353 645 34 599
Eget kapital och skulder
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 50 000 50 000
Summa bundet eget kapital 50 000 50 000
Fritt eget kapital
Balanserat resultat -17 489 0
Årets resultat 221 841 -17 489
Summa fritt eget kapital 204 352 -17 489
Summa eget kapital 254 352 32 511
Kortfristiga skulder
Skatteskulder 7 828 0
Övriga skulder 91 465 2 088
Summa kortfristiga skulder 99 293 2 088
Summa eget kapital och skulder 353 645 34 599

Noter

Not 1 - Redovisningsprinciper

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

Avskrivningstider

Typ av anläggningstillgång Antal år
Inventarier, verktyg och installationer 2

Inköp av datorutrustning som gjordes vid uppstart av bolaget hade kunnat direktavskrivas, men bokfördes som en inventarie med avskrivning på två år pga att kapitalet i bolaget var litet (nystartat).

Nyckeltalsdefinitioner

Nettoomsättning

Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.

Resultat efter finansiella poster

Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.

Soliditet

Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutningen.

Not 2 - Medelantal anställda

2019-01-01
- 2019-12-31
Medelantal anställda under året 1,0

Not 3 - Inventarier, verktyg och installationer

2019-12-31
Anskaffningsvärden
Ingående anskaffningsvärden 26 388
Försäljningar/utrangeringar -26 388
Utgående anskaffningsvärden 0
Avskrivningar
Ingående avskrivningar -13 194
Återförda avskrivningar vid försäljningar resp. utrangeringar 13 194
Utgående avskrivningar 0
Redovisat värde 0

Not 4 - Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut

Uppdraget som kvalitetsutvecklare och projektsamordnare löper vidare.