Flamos AB
559147-50651 (7)
Årsredovisning
Flamos AB
Organisationsnummer:
559147-5065
Räkenskapsår:
2022-01-01 -
2022-12-31
Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-01-20.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Flamos AB
559147-50652 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Bolaget bedriver rådgivning inom medicin samt läkaruthyrning. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Efterfrågan avseende medicinsk konsultation har ökat under året därav ökad omsättning. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 |
| Nettoomsättning (kr) | | 87 427 | 20 799 | 46 925 | 74 554 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 69 321 | -8 989 | 5 594 | 49 209 |
| Soliditet (%) | | 78,4 | 93,8 | 85,0 | 60,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 51 963 | -8 989 | 92 974 |
| Balanseras i ny räkning | | -8 989 | 8 989 | 0 |
| Årets resultat | | | 56 866 | 56 866 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 42 974 | 56 866 | 149 840 |
Flamos AB
559147-50653 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 42 974 | | | |
| Årets resultat | | 56 866 | | | |
| Summa | | 99 840 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 60 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 39 840 | | | |
| Summa | | 99 840 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Flamos AB
559147-50654 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2022-01-01 | 2021-01-01 |
| | | 1 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 87 427 | 20 799 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 87 427 | 20 799 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -13 309 | -26 736 |
| Personalkostnader | | | 2 | -4 717 | -3 000 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -18 026 | -29 736 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 69 401 | -8 937 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -80 | -52 |
| Summa finansiella poster | | | | -80 | -52 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 69 321 | -8 989 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 69 321 | -8 989 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -12 455 | 0 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 56 866 | -8 989 |
Flamos AB
559147-50655 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 7 925 | 7 925 |
| Övriga fordringar | | | | 3 164 | 4 530 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 0 | 20 800 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 11 089 | 33 255 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 179 913 | 65 835 |
| Summa kassa och bank | | | | 179 913 | 65 835 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 191 002 | 99 090 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 191 002 | 99 090 |
Flamos AB
559147-50656 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 42 974 | 51 963 |
| Årets resultat | | | | 56 866 | -8 989 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 99 840 | 42 974 |
| Summa eget kapital | | | | 149 840 | 92 974 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 0 | 830 |
| Skatteskulder | | | | 12 455 | 1 286 |
| Övriga skulder | | | | 21 707 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 7 000 | 4 000 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 41 162 | 6 116 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 191 002 | 99 090 |
| | | | | |
Flamos AB
559147-50657 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Tjänste- och entreprenaduppdrag |
Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag på löpande räkning genom att inkomsten redovisas som intäkt i takt med att arbetet utförs och material levereras eller förbrukas.
|
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 0 |
| | | | | |