Start › Stockholms län › Stockholm
Emi Guner AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 503 | 191 | 209 | 138 | 374 | 667 | 696 | 743 |
| Nettoomsättning | 364 | 125 | 109 | 138 | 374 | 583 | 696 | 743 |
| Övriga rörelseintäkter | 139 | 66 | 100 | – | 0 | 83 | – | – |
| Rörelsekostnader | 194 | 87 | 125 | 162 | 320 | 780 | 686 | 602 |
| Råvaror och förnödenheter | 6 | 5 | 12 | 1 | 1 | 26 | 23 | 33 |
| Övriga externa kostnader | 183 | 78 | 111 | 155 | 95 | 186 | 122 | 134 |
| Personalkostnader | 5 | 4 | 2 | 6 | 224 | 568 | 541 | 434 |
| Rörelseresultat | 309 | 104 | 85 | −24 | 54 | −113 | 10 | 142 |
| Finansiella poster | – | – | 0 | 0 | −1 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 309 | 104 | 85 | −24 | 54 | −114 | 10 | 141 |
| Resultat före skatt | 309 | 104 | 85 | −24 | 54 | −114 | 10 | 141 |
| Skatt på årets resultat | 65 | 22 | 3 | – | – | 0 | 3 | 34 |
| Årets resultat | 244 | 82 | 81 | −24 | 54 | −114 | 7 | 107 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 544 | 201 | 77 | 35 | 48 | 160 | 209 | 410 |
| Anläggningstillgångar | 41 | 41 | 41 | 29 | 29 | 29 | 29 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 41 | 41 | 41 | 29 | 29 | 29 | 29 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 1 | 1 | – | – | – | – | – |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 41 | 41 | 41 | 29 | 29 | 29 | 29 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 504 | 160 | 36 | 6 | 19 | 131 | 181 | 410 |
| Kortfristiga fordringar | 199 | 77 | 31 | 6 | 18 | 100 | 118 | 315 |
| Kundfordringar | 65 | 13 | 19 | – | – | 0 | 7 | 60 |
| Övriga fordringar | 135 | 64 | 12 | 6 | 8 | 90 | 102 | 255 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 0 | 10 | 10 | 10 | 0 |
| Kassa och bank | 304 | 83 | 5 | 0 | 1 | 31 | 63 | 95 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 544 | 201 | 77 | 35 | 48 | 160 | 209 | 410 |
| Eget kapital | 387 | 143 | 61 | −20 | 4 | −49 | 64 | 157 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 337 | 93 | 11 | −70 | −46 | −99 | 14 | 107 |
| Balanserat resultat | 93 | 11 | −70 | −46 | −99 | 14 | 7 | 0 |
| Årets resultat | 244 | 82 | 81 | −24 | 54 | −114 | 7 | 107 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 157 | 57 | 16 | 55 | 43 | 209 | 145 | 253 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | – | – | 0 | 2 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | 0 | 10 | 0 |
| Skatteskulder | 88 | 23 | 1 | −2 | – | – | 0 | 14 |
| Övriga skulder | 62 | 28 | 8 | 50 | 36 | 202 | 128 | 163 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 73 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 244 | – | – | – | – | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 244 | – | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | −70 | −46 | −99 | 14 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ökningen av nettoomsättningen beror på en ökad efterfrågan på bolagets tjänster, vilket resulterat i ett större antal genomförda uppdrag och föreläsningar under året jämfört med föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Tror mitt resultat är bättre för att jag gjort fler framträdanden eller fått mer royalty? Jag vet inte.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Under räkenskapsåret har Emi Guner fram till 20240531 haft heltidsanställning inom annat företag (Toca Boca) och därför inte utfört så många uppdrag för Emi Guner AB.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% eftersom företaget har gått på sparlåga efter pandemin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% eftersom företaget fortfarande är hårt drabbat av pandemin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Företaget har fortfarande problem som beror på pandemin men räknar med att återställa aktiekapitalet under år 2022.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Pandemin påverkar fortfarande företaget. Främst genom lågt intresse för sådant som innebär fysiskt besök.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 1 | 1 |
| Årets inköp | – | – | 1 |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 | – | – |
Övriga materiella anläggningstillgångar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 41 | 41 | 41 | 29 | 29 | 29 | 29 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 12 | 29 | 29 | 29 | 29 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- HELGAGATAN 36 F, 118 58 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2018-01-30
- Bransch
- Reklambyråverksamhet
Verksamhet enligt registret
Artistisk och litterär verksamhet. Författande av olika sorters text på svenska och engelska. Översättning av text till och från engelska. Föredragshållande samt skolbesök och framträdanden. Fotograferande. Nätverksbyggande verksamhet. Förlagsverksamhet.
Bankgironummer
- 676-0623
- Emi Guner AB
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-30
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver artistisk och litterär verksamhet med fokus på kreativt skapande och kommunikation. Kärnverksamheten omfattar författande av texter på både svenska och engelska, samt översättningsuppdrag mellan språken. Inom ramen för den utåtriktade verksamheten genomförs föredrag, författarbesök i skolor och sceniska framträdanden. Den visuella aspekten täcks genom professionell fotografering, medan den affärsmässiga bredden inkluderas via egen förlagsverksamhet och aktivt nätverksbyggande. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.