Start › Stockholms län › Täby
Teracon AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | 0 | 0 | 16 | 606 | 126 | 1 258 |
| Nettoomsättning | – | 0 | 0 | 16 | 606 | 126 | 1 227 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | 0 | 31 |
| Rörelsekostnader | 39 | 38 | 102 | 76 | 423 | 194 | 1 236 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | −35 | 2 | 37 | 177 | 755 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | 0 | 297 |
| Övriga externa kostnader | 15 | 14 | −1 | 47 | 114 | 17 | 133 |
| Personalkostnader | – | 0 | 114 | 5 | 272 | 0 | 4 |
| Av- och nedskrivningar | 24 | 24 | 24 | 21 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 48 |
| Rörelseresultat | −39 | −38 | −102 | −60 | 184 | −68 | 22 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −39 | −38 | −103 | −60 | 184 | −68 | 22 |
| Bokslutsdispositioner | 240 | – | – | – | 0 | 10 | −10 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 10 | −10 |
| Erhållna koncernbidrag | 240 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 201 | −38 | −103 | −60 | 184 | −58 | 12 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 1 | 0 | 28 | 0 | 6 |
| Årets resultat | 200 | −38 | −104 | −60 | 156 | −58 | 5 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 764 | 104 | 94 | 162 | 368 | 12 | 135 |
| Anläggningstillgångar | 1 527 | 52 | 76 | 100 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 27 | 52 | 76 | 100 | – | – | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 15 | 27 | 39 | 51 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 13 | 25 | 37 | 49 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 500 | – | – | – | – | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 1 500 | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 237 | 52 | 19 | 62 | 368 | 12 | 135 |
| Varulager m.m. | – | – | – | – | – | 0 | 63 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | 0 | 63 |
| Kortfristiga fordringar | 197 | 2 | 9 | 55 | 24 | 1 | 40 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 20 | 24 | 0 | 34 |
| Fordringar hos koncernföretag | 196 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 2 | 2 | 9 | 35 | 0 | 1 | 7 |
| Kassa och bank | 39 | 50 | 10 | 8 | 344 | 11 | 32 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 764 | 104 | 94 | 162 | 368 | 12 | 135 |
| Eget kapital | 254 | 54 | 51 | 100 | 160 | 4 | 92 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 204 | 4 | 1 | 50 | 110 | −46 | 42 |
| Balanserat resultat | 4 | 41 | 105 | 110 | −46 | 12 | 36 |
| Årets resultat | 200 | −38 | −104 | −60 | 156 | −58 | 5 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | 0 | 10 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 0 | 10 |
| Långfristiga skulder | 1 500 | – | – | 0 | 35 | 8 | 0 |
| Övriga skulder | 1 500 | – | – | 0 | 35 | 8 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 10 | 50 | 43 | 62 | 173 | 0 | 34 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 2 | 2 | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 45 | 30 | 40 | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | – | 0 | 14 | 21 | – | – |
| Övriga skulder | – | 0 | 7 | 0 | 144 | 0 | 6 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 5 | 6 | 6 | 6 | 0 | 28 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 110 | −46 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 40 | 55 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- BJÖRNKÄRRSVÄGEN 118, 187 42 TÄBY
- Registrerat
- 2018-01-19
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva byggverksamhet.
Bankgironummer
- 5633-5961
- Laser Mätteknik Sverige AB
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-08
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska bedriva teknisk konsultverksamhet inom bygg och anläggning. Företaget är helägt dotterföretag till Mätsverige AB, org 559169-6710, med säte i Stockholm. Bolaget har inte bedrivit någon verksamhet under räkenskapsåret. Bolaget har ej avlönat något personal under räkenskapsåret. Ersättningar till styrelsen har ej utgått.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Mätsverige AB
Visa källuppgift
Bolaget ska bedriva teknisk konsultverksamhet inom bygg och anläggning. Företaget är helägt dotterföretag till Mätsverige AB, org 559169-6710, med säte i Stockholm. Bolaget har inte bedrivit någon verksamhet under räkenskapsåret. Bolaget har ej avlönat något personal under räkenskapsåret. Ersättningar till styrelsen har
-
Mätsverige AB
Visa källuppgift
Bolaget ska bedriva teknisk konsultverksamhet inom bygg och anläggning. Företaget är helägt dotterföretag till Mätsverige AB, org 559169-6710, med säte i Stockholm. Bolaget har inte bedrivit någon verksamhet under räkenskapsåret samt ingen ersättning till styrelsen har uttgått.
-
Mätsverige AB
Visa källuppgift
Bolaget ska bedriva teknisk konsultverksamhet inom bygg och anläggning. Företaget är helägt dotterföretag till Mätsverige AB, org 559169-6710, med säte i Stockholm.