O. Lundström invest & holding AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 14 |
| Rörelsekostnader | 26 | 46 | 61 | 32 | 21 | 39 |
| Övriga externa kostnader | 26 | 46 | 61 | 32 | 21 | 39 |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −26 | −46 | −61 | −32 | −21 | −26 |
| Finansiella poster | 588 | 1 131 | 96 | 0 | 0 | 210 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 588 | 0 | 96 | – | 0 | 188 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 0 | 1 131 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | 0 | 23 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 563 | 1 086 | 36 | −32 | −21 | 184 |
| Resultat före skatt | 563 | 1 086 | 36 | −32 | −21 | 184 |
| Årets resultat | 563 | 1 086 | 36 | −32 | −21 | 184 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 732 | 1 168 | 943 | 907 | 2 273 | 2 723 |
| Anläggningstillgångar | 1 630 | 630 | 430 | 727 | 2 257 | 2 713 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 630 | 630 | 430 | 727 | 2 257 | 2 713 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | 121 | 145 | 145 | 45 |
| Andelar i intresseföretag | 21 | 21 | – | – | 0 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | 0 | 582 | 2 112 | 2 668 |
| Fordringar hos intresseföretag | – | – | 309 | – | 0 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | 1 609 | 609 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 103 | 539 | 513 | 180 | 16 | 9 |
| Kortfristiga fordringar | 40 | 33 | 243 | 15 | 9 | 5 |
| Övriga fordringar | 40 | 33 | 243 | 15 | 9 | 5 |
| Kassa och bank | 63 | 505 | 270 | 165 | 8 | 5 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 732 | 1 168 | 943 | 907 | 2 273 | 2 723 |
| Eget kapital | 1 701 | 1 138 | 943 | 907 | 1 439 | 1 460 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 651 | 1 088 | 893 | 857 | 1 389 | 1 410 |
| Balanserat resultat | 1 088 | 3 | 857 | 889 | 1 410 | 1 226 |
| Årets resultat | 563 | 1 086 | 36 | −32 | −21 | 184 |
| Långfristiga skulder | 30 | 1 | – | 0 | 728 | 1 157 |
| Övriga skulder | 30 | 1 | – | 0 | 728 | 1 157 |
| Kortfristiga skulder | 1 | 29 | 0 | 0 | 106 | 105 |
| Leverantörsskulder | 1 | – | – | – | 0 | 2 |
| Övriga skulder | 0 | 29 | – | 0 | 100 | 100 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 0 | 0 | 6 | 3 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 1 200 | – | 675 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 389 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Andelarna i intressebolag är avyttrade efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Utdelningen skall betalas till aktieägarna senast den 3 maj 2024 .
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 121 | 145 | 145 | 45 |
| Försäljningar och utrangeringar | 24 | – | – | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 582 | 2 112 | 2 668 |
| Försäljningar och utrangeringar | 582 | 1 530 | 556 | – |
Om bolaget
- Adress
- HÖSTGATAN 39, 212 17 MALMÖ
- Registrerat
- 2018-01-03
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fastigheter, driva verksamhet inom restaurang- och fastighetsbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 689-5577
- Lundström Invest AB
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Malmö
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-08-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företagets verksamhet är att äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Malmö .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.