Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma2020-07-29.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
2 (8)
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver kvalitetskontroll, säkerhetskontroll och inspektionstjänster av tillverkningsprocesser för varor och
tjänster inom teknisk industri.
Företaget har sitt säte i Norrköping.
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
Bolaget har investerat i dotterbolaget Deli di Mari AB med organisationsnummer 559207-0717 som har sitt säte i
Stockholm.
Bolaget är moderbolag men med stöd av ÅRL 7:3§ upprättas inte någon koncernredovisning.
Under året har ett koncernbidrag om 175 000 kr lämnats.
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
1902-2001
1712-1901
Nettoomsättning
2 021
1 265
Resultat efter finansiella poster
958
837
Soliditet %
78
71
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då intäkterna ökat jämfört med föregående år.
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Aktiekapital
Balanserat resultat
Årets resultat
Totalt
- Belopp vid årets ingång
50 000
485 503
535 503
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Balanseras i ny räkning
485 503
-485 503
0
- Årets resultat
419 583
419 583
- Belopp vid årets utgång
50 000
485 503
419 583
955 086
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
Balanserat resultat
485 503
Årets resultat
419 583
Summa
905 086
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
3 (8)
Utdelning
300 000
Balanseras i ny räkning
605 086
Summa
905 086
Med hänvisning till ovanstående och vad som i övrigt kommit till styrelsens kännedom är
det styrelsens bedömning att utdelningen är försvarbar (enligt ABL 17 kap 3 §) med tanke
på de krav som verksamhetens art och omfattning samt risker ställer på storleken av
bolagets egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Immateriella anläggningstillgångar
Avskrivning sker över den förväntade nyttjandeperioden.
Procent
År
Hyresrätter och liknande rättigheter
20
5
Materiella anläggningstillgångar
Avskrivning sker över den förväntade nyttjandeperioden.
Procent
År
Inventarier, verktyg och installationer
20
5
Not2Medelantalet anställda
2020-01-31
2019-01-31
Medelantalet anställda
1
1
Not3Hyresrätter och liknande rättigheter
2020-01-31
2019-01-31
Inköp
245 000
-
Utgående anskaffningsvärden
245 000
-
Årets avskrivningar
49 000
-
Not4Inventarier, verktyg och installationer
2020-01-31
2019-01-31
Ingående anskaffningsvärden
174 990
Inköp
-
174 990
Utgående anskaffningsvärden
174 990
174 990
Årets avskrivningar
32 087
20 416
Not5Andelar i koncernföretag
2020-01-31
2019-01-31
Förändringar av anskaffningsvärden
Inköp
50 000
-
Utgående anskaffningsvärden
50 000
-
Redovisat värde
50 000
-
Not6Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut
8 (8)
Efter räkenskapsårets slut påverkas bolaget av Covid 19 i form av mindre efterfrågan på sina tjänster. Detta på grund av
en minskning av flödet i industrin och även det fyskiska arbetet i produktionen minskar.