Salong Elva Linnea AB
559142-02511 (7)
Årsredovisning
Salong Elva Linnea AB
Organisationsnummer:
559142-0251
Räkenskapsår:
2024-01-01 -
2024-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Grästorp
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-03-12.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Salong Elva Linnea AB
559142-02512 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva hårvård för herr och dam, försäljning av hårvårdsprodukter, utbildning av hårvård samt därmed förenlig verksamhet.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 868 | 820 | 760 | 769 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 13 | 4 | 26 | 4 |
| Soliditet (%) | | 16,2 | 16,5 | 15,9 | 23,6 |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 29 618 | 3 048 | 82 666 |
| Balanseras i ny räkning | | 3 048 | -3 048 | 0 |
| Årets resultat | | | 9 621 | 9 621 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 32 666 | 9 621 | 92 287 |
Salong Elva Linnea AB
559142-02513 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 32 666 | | | |
| Årets resultat | | 9 621 | | | |
| Medel att disponera | | 42 287 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 42 287 | | | |
| Summa | | 42 287 | | | |
| | | | | |
Salong Elva Linnea AB
559142-02514 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2024-01-01 | 2023-01-01 |
| | | 1 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 868 094 | 820 072 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 8 | 4 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 868 102 | 820 076 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -113 132 | -99 036 |
| Övriga externa kostnader | | | | -725 163 | -703 938 |
| Personalkostnader | | | 2 | -4 392 | -750 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -842 687 | -803 724 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 25 415 | 16 352 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 1 331 | 1 184 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -13 825 | -13 854 |
| Summa finansiella poster | | | | -12 494 | -12 670 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 12 921 | 3 682 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 12 921 | 3 682 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -3 300 | -634 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 9 621 | 3 048 |
Salong Elva Linnea AB
559142-02515 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 3 | 12 500 | 12 500 |
| Fordringar hos intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | 4 | 350 000 | 350 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 362 500 | 362 500 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 362 500 | 362 500 |
| | | | | |
| Varulager m.m. | | | | | |
| Färdiga varor och handelsvaror | | | | 3 700 | 3 700 |
| Summa varulager m.m. | | | | 3 700 | 3 700 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 204 281 | 68 778 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 0 | 40 000 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 204 281 | 108 778 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 723 | 24 987 |
| Summa kassa och bank | | | | 723 | 24 987 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 208 704 | 137 465 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 571 204 | 499 965 |
Salong Elva Linnea AB
559142-02516 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 32 666 | 29 618 |
| Årets resultat | | | | 9 621 | 3 048 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 42 287 | 32 666 |
| Summa eget kapital | | | | 92 287 | 82 666 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder | | | | 444 584 | 396 791 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 34 333 | 20 508 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 478 917 | 417 299 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 571 204 | 499 965 |
| | | | | |
Salong Elva Linnea AB
559142-02517 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | | 5 | år |
| | | | | |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2024-01-01 2024-12-31 | 2023-01-01 2023-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
| | | | | |
| Not 3. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 12 500 | 12 500 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 12 500 | 12 500 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 12 500 | 12 500 |
| Not 4. Fordringar hos intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | | | |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 350 000 | 350 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 350 000 | 350 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 350 000 | 350 000 |