Start › Stockholms län › Stockholm
R Ulvan AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 057 | 1 865 | 586 | 0 | 0 | 0 | 1 081 | 946 |
| Nettoomsättning | 2 057 | 1 865 | 586 | 0 | 0 | 0 | 1 081 | 946 |
| Rörelsekostnader | 1 686 | 620 | 998 | 1 357 | 1 124 | 1 010 | 886 | 865 |
| Råvaror och förnödenheter | 8 | 3 | 2 | – | 0 | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | 17 | 68 | – |
| Övriga externa kostnader | 305 | 218 | 111 | 353 | 255 | 240 | 92 | 83 |
| Personalkostnader | 1 373 | 389 | 876 | 995 | 861 | 745 | 726 | 782 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 10 | 9 | 9 | 9 | 8 | – | – |
| Rörelseresultat | 371 | 1 246 | −412 | −1 357 | −1 124 | −1 010 | 195 | 81 |
| Finansiella poster | 3 | −2 | 828 | 1 563 | 1 308 | 1 393 | – | −1 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | 0 | 829 | 1 567 | 1 311 | 1 434 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | −3 | 3 | 3 | 4 | 3 | 41 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 375 | 1 244 | 416 | 206 | 0 | 382 | 195 | 80 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 102 | 0 | −102 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | 102 | 0 | −102 | – | – |
| Resultat före skatt | 375 | 1 244 | 416 | 308 | 184 | 280 | 195 | 80 |
| Skatt på årets resultat | 79 | 262 | 86 | 75 | 39 | 66 | 42 | 18 |
| Årets resultat | 296 | 981 | 330 | 233 | 145 | 215 | 153 | 62 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 370 | 1 548 | 707 | 550 | 403 | 515 | 387 | 174 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 333 | 10 | 19 | 28 | 37 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 100 | 10 | 19 | 28 | 37 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 100 | 10 | 19 | 28 | 37 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 233 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Andelar i koncernföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 233 | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 370 | 1 215 | 697 | 531 | 375 | 478 | 387 | 174 |
| Kortfristiga fordringar | 499 | 1 078 | 344 | 442 | 312 | 301 | 131 | 103 |
| Kundfordringar | 0 | 549 | 198 | – | – | 0 | 97 | 121 |
| Fordringar hos intresseföretag | 0 | 350 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 320 | 17 | 65 | 23 | 60 | 56 | 35 | −19 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 179 | 162 | 81 | 419 | 252 | 245 | – | – |
| Kassa och bank | 871 | 137 | 354 | 89 | 63 | 177 | 256 | 71 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 370 | 1 548 | 707 | 550 | 403 | 515 | 387 | 174 |
| Eget kapital | 380 | 1 075 | 444 | 414 | 301 | 305 | 265 | 112 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Reservfond | – | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 330 | 1 025 | 394 | 364 | 251 | 255 | 215 | 62 |
| Överkursfond | – | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 35 | 44 | 64 | 131 | −150 | 40 | 62 | – |
| Årets resultat | 296 | 981 | 330 | 233 | 360 | 215 | 153 | 62 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 102 | 102 | – | – |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 102 | 102 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 989 | 473 | 264 | 136 | 1 | 107 | 121 | 62 |
| Leverantörsskulder | 0 | 2 | 11 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 171 | 202 | 90 | 81 | −62 | 90 | 60 | 18 |
| Övriga skulder | 570 | 557 | 163 | 56 | 63 | 35 | 62 | 44 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 248 | −287 | – | 0 | 0 | −18 | 0 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 300 | 900 | 350 | 300 | 120 | – | 175 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 300 | 900 | 350 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 364 | – | 255 | 215 | 62 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | 0 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 145 | 145 | 45 | 45 | 45 | 45 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | 100 | – | – | 0 | 45 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 45 | 45 | 35 | 26 | 17 | 8 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | – | 10 | 9 | 9 | 9 | 8 | 0 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 100 | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- YXSMEDSGRÄND 2, 111 27 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2017-12-07
- Bransch
- Tandläkarverksamhet
Verksamhet enligt registret
Tandvård och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5257-3243
- R Ulvan AB
kontrollerat 2026-10-16
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-02
- Annonser totalt
- 1
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2024-01-25
- Senaste annonsen
- 2024-01-25
Annonser per år
| År | 2024 |
|---|---|
| Annonser | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-26
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm och bedriver sedan dess uthyrning av tandvårdsstjänster.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.