Genomsyn

Start › Västra Götalands län › Borås

Ren fasad i Borås AB

559137-0084AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-05-01 – 2026-04-30

Omsättning 2026
1,1 mkr
Resultat efter fin. poster 2026
−27 tkr
Årets resultat 2026
94 kr
Eget kapital 2026
206 tkr

Utveckling8 räkenskapsår

20262026: 1,1 mkr1,1 mkr20252025: 732 tkr732 tkr20242024: 1,5 mkr1,5 mkr20232023: 1,2 mkr1,2 mkr20222022: 789 tkr789 tkr20212021: 1,8 mkr1,8 mkr20202020: 1,3 mkr1,3 mkr20192019: 1,7 mkr1,7 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2026202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 1187371 5531 1958241 9721 312
Nettoomsättning 1 1147321 5231 1667891 8411 280
Övriga rörelseintäkter 3530293513131
Rörelsekostnader 1 1467151 6151 1099651 3851 199
Råvaror och förnödenheter 17215216277103232194
Övriga externa kostnader 365313333310417321430
Personalkostnader 5892161 087684388802556
Av- och nedskrivningar 20323438383019
Övriga rörelsekostnader 01–018––
Rörelseresultat −2822−6286−141587112
Finansiella poster 1200000
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 1200–––
Räntekostnader och liknande resultatposter 0000000
Resultat efter finansiella poster −2724−6286−141587112
Bokslutsdispositioner 28−665−18145−16515
Förändring av periodiseringsfonder 8−763−20135−13015
Förändring av överavskrivningar 2012210−350
Resultat före skatt 1173684422127
Skatt på årets resultat 1431439228
Årets resultat 013154133099

BalansräkningBelopp i tkr

Post2026202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 356431319454324823492
Anläggningstillgångar 020538712518656
Materiella anläggningstillgångar 020538712518656
Inventarier, verktyg och installationer 020538712518656
Omsättningstillgångar 356411266367199638437
Kortfristiga fordringar 192208156205156153296
Kundfordringar 87118232225117193
Upparbetad men ej fakturerad intäkt –021139–110
Övriga fordringar 10590106147824103
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter –063053––
Kassa och bank 16420411116243485140
EGET KAPITAL OCH SKULDER 356431319454324823492
Eget kapital 206206193193139388258
Bundet eget kapital 50505050505050
Aktiekapital 50505050505050
Reservfond –––000–
Fritt eget kapital 15615614314389338208
Balanserat resultat 15614314389888109
Årets resultat 013154133099
Obeskattade reserver 31595311810024580
Periodiseringsfonder 313932957521080
Ackumulerade överavskrivningar 020212325350
Kortfristiga skulder 1191667314485190154
Leverantörsskulder 37622125108343
Skatteskulder ––––03348
Övriga skulder 2132248181718
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 61725070575746

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2026202520242023202220212020
Styrelsens förslag –––––250–
Medel att disponera –––14389338–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2026

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Beroende på ökad efterfrågan på företagets tjänster har omsättningen ökat betydligt mot föregående år.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2026

2025

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Beroende på minskad efterfrågan samt viss personalbrist har omsättningen minskat betydligt mot föregående år.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Omsättningen har ökat från föreg år då bolagets tjänster har efterfrågats i större utsträckning.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Omsättningen har ökat betydligt från föreg år då bolagets tjänster har efterfrågats i större utsträckning.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Under året tappade bolaget sin största kund varmed omsättningen minskade kraftigt.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Omsättningen har ökat kraftigt från föreg år pga ökad efterfrågan på bolagets tjänster.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2026-04-302025-04-302024-04-302023-05-012023-04-302022-05-012022-04-302021-05-012021-04-302020-05-01
Anskaffningsvärde 16516519019019019019025425494
Årets inköp ––––––0–160–
Försäljningar och utrangeringar 0250–0–64–0–
Ackumulerade avskrivningar 1651451371031036565686838
Årets avskrivningar 203234–38–38–30–
Återförda avskrivningar 0240–0–41–0–

Om bolaget

Adress
ÅLANDSGATAN 2, 504 41 BORÅS
Registrerat
2017-12-04
Bransch
Puts-, fasad- och stuckatörsarbeten

Verksamhet enligt registret

Aktiebolaget ska bedriva fasadunderhåll samt byggnadsverksamhet jämte därmed förenlig verksamhet samt äga och förvalta fast egendom.

Bankgironummer

5243-6581
Ren Fasad i Borås AB
kontrollerat 2026-10-16

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026

Regelverk
K2
Säte
Företagets säte är Borås kommun.
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-09-10
Programvara
Hogia Audit med Bokslut

Allmänt om verksamheten

Företaget som registrerades 2017 bedriver i huvudsak fasadunderhåll, men även viss byggnadsverksamhet.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202649 kB Öppna
202551 kB Öppna
202446 kB Öppna
202345 kB Öppna
202245 kB Öppna
202146 kB Öppna