Start › Stockholms län › Stockholm
EM Rör AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 6 422 | 10 276 | 4 637 | 5 084 | 2 777 |
| Nettoomsättning | 6 384 | 10 262 | 4 501 | 5 068 | 2 777 |
| Övriga rörelseintäkter | 38 | 14 | 136 | 15 | 0 |
| Rörelsekostnader | 6 834 | 8 997 | 4 536 | 4 621 | 2 440 |
| Råvaror och förnödenheter | 4 065 | 5 919 | 2 072 | 2 057 | 405 |
| Handelsvaror | – | – | – | 440 | 417 |
| Övriga externa kostnader | 1 017 | 836 | 666 | 748 | 868 |
| Personalkostnader | 1 752 | 2 242 | 1 798 | 1 376 | 750 |
| Rörelseresultat | −411 | 1 280 | 102 | 463 | 338 |
| Finansiella poster | 0 | −1 | −2 | 0 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −412 | 1 278 | 100 | 463 | 337 |
| Resultat före skatt | −412 | 1 278 | 100 | 463 | 337 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 266 | 22 | 101 | 79 |
| Årets resultat | −412 | 1 012 | 78 | 361 | 258 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 380 | 2 744 | 1 437 | 1 311 | 865 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 34 | 34 | 49 | 32 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 34 | 34 | 49 | 32 |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 34 | 34 | 49 | 32 |
| Omsättningstillgångar | 1 380 | 2 710 | 1 403 | 1 262 | 832 |
| Kortfristiga fordringar | 1 089 | 1 524 | 742 | 832 | 407 |
| Kundfordringar | 832 | 1 134 | 435 | 772 | 328 |
| Övriga fordringar | 236 | 373 | 275 | 32 | 50 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 21 | 17 | 31 | 27 | 29 |
| Kassa och bank | 291 | 1 186 | 661 | 431 | 426 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 380 | 2 744 | 1 437 | 1 311 | 865 |
| Eget kapital | 668 | 1 480 | 748 | 670 | 308 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | 0 | – | – |
| Uppskrivningsfond | – | – | 0 | – | – |
| Reservfond | – | – | 0 | – | – |
| Fritt eget kapital | 618 | 1 430 | 698 | 620 | 258 |
| Överkursfond | – | – | 0 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 030 | 418 | 620 | 258 | 0 |
| Årets resultat | −412 | 1 012 | 78 | 361 | 258 |
| Kortfristiga skulder | 713 | 1 264 | 689 | 642 | 556 |
| Leverantörsskulder | 506 | 752 | 390 | 354 | 254 |
| Skatteskulder | 23 | 126 | 24 | 51 | 0 |
| Övriga skulder | 39 | 146 | 104 | 96 | 144 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 145 | 240 | 170 | 141 | 158 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 400 | 280 | – | – |
| Medel att disponera | – | 1 430 | 698 | 620 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har minskat med mer än 30% pga färre anställda och färre större kunduppdrag än föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med mer än 30% från föregående räkenskapsår tack vare fler och större kunduppdrag.
Källfält: se-gen-base:Flerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har haft fler anställda under hela året. Detta har bidragit till en omsättningsökning jämfört med föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 34 | 34 | 34 | 49 |
| Försäljningar och utrangeringar | 34 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- Danderydsgatan 14, 114 26 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2017-11-16
Verksamhet enligt registret
Allt inom VVS
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-08-20
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom VVS. Företaget har sitt säte i Haninge.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.