Genomsyn

Start › Skåne län › Helsingborg

Taxichauffören i Helsingborg AB

559133-8578AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-01-01 – 2024-12-31

Omsättning 2024
1,6 mkr
Resultat efter fin. poster 2024
228 tkr
Årets resultat 2024
136 tkr
Eget kapital 2024
186 tkr

Utveckling7 räkenskapsår

20242024: 1,6 mkr1,6 mkr20232023: 1,4 mkr1,4 mkr20222022: 1,7 mkr1,7 mkr20212021: 1,5 mkr1,5 mkr20202020: 1,0 mkr1,0 mkr20192019: 872 tkr872 tkr20182018: 479 tkr479 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202420232022202120202019
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 5621 4461 6821 5751 059872
Nettoomsättning 1 5621 4461 6821 5421 025872
Övriga rörelseintäkter ––034350
Rörelsekostnader 1 3381 4161 6391 4641 069840
Råvaror och förnödenheter 2852813413181700
Handelsvaror 80167263241207186
Övriga externa kostnader 783767834697515464
Personalkostnader 189189189189177189
Av- och nedskrivningar 0121218––
Rörelseresultat 2243043111−933
Finansiella poster 4300––
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 4300––
Räntekostnader och liknande resultatposter 0000––
Resultat efter finansiella poster 2283344111−933
Bokslutsdispositioner −571−11−25––
Förändring av periodiseringsfonder −571−11−25––
Resultat före skatt 171343386−933
Skatt på årets resultat 35771607
Årets resultat 136272670−926

BalansräkningBelopp i tkr

Post202420232022202120202019
TILLGÅNGAR 416247338336146161
Anläggningstillgångar 0162941––
Materiella anläggningstillgångar 0162941––
Inventarier, verktyg och installationer 0162941––
Omsättningstillgångar 416230310295146161
Kortfristiga fordringar 767667943742
Kundfordringar 649101216
Övriga fordringar 707257842626
Kassa och bank 340154243202109118
EGET KAPITAL OCH SKULDER 416247338336146161
Eget kapital 1861311791538392
Bundet eget kapital 505050505050
Aktiekapital 505050505050
Fritt eget kapital 136811291033342
Balanserat resultat 154103334216
Årets resultat 136272670−926
Obeskattade reserver 92353625––
Periodiseringsfonder 92353625––
Kortfristiga skulder 138811241586369
Leverantörsskulder ––05103
Skatteskulder 3261816−15
Övriga skulder 6666106
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 10070100865555

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202420232022202120202019
Styrelsens förslag 100–75–––
Medel att disponera ––129–33–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2020

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2020

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31
Anskaffningsvärde 0585858
Årets inköp –––58
Försäljningar och utrangeringar 58–––
Ackumulerade avskrivningar 0423018
Årets avskrivningar –121218
Återförda avskrivningar 42–––

Om bolaget

Adress
HENRY DUNKERS PLATS 5, 252 67 HELSINGBORG
Registrerat
2017-11-15
Bransch
Passagerartrafik på beställning, fordon med förare

Verksamhet enligt registret

Bolaget ska bedriva taxi- och bussverksamhet avseende person- och godsbefordran samt därmed förenlig verksamhet

Bankgironummer

5240-9927
Taxichauffören i Helsingborg AB
kontrollerat 2026-10-16

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2025-02-26
Programvara
BL Bokslut

Allmänt om verksamheten

Företaget bedriver taxirörelse. Företaget har sitt säte i Helsingborg.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
2024240 kB Öppna
2022240 kB Öppna
2020239 kB Öppna