2019-04-01 2020-08-31 sv SE NORMALFORM SEK 559133-09302019-04-012020-08-31 559133-09302017-11-012019-03-31 559133-09302020-08-31 559133-09302019-03-31 559133-09302017-10-31 iso4217:SEK xbrli:pure se-k2-type:AntalAnstallda

 

 

 

 

 

 

 

 








 

Årsredovisning

 

för

 

Holding Flair AB

 

559133-0930

 

 

 

Räkenskapsåret

 

2019‑04‑01 ‑ 2020‑08‑31

 

 

 

 

 

 

 

 

Fastställelseintyg

 

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2021-02-28.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att
originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

 

 

Holding Flair AB

Org.nr 559133-0930

1 (7)

 

 

 

 

 

Styrelsen för Holding Flair AB avger följande årsredovisning för räkenskapsåret
2019‑04‑01 ‑ 2020‑08‑31.

 

 

Årsredovisningen är upprättad i svenska kronor, SEK. Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp
i hela kronor (kr). Uppgifter inom parentes avser föregående år.

 

 

Förvaltningsberättelse

 

 

Verksamheten

 

Allmänt om verksamheten

 

Bolaget skall Äga och förvalta aktier i andra bolag. Driva konsultverksamhet inom bioteknik, forskning
samt molekylär och biomedicinsk diagnostik och instrumentering, utbildning och kliniskt biomedicin
samt därmed förenlig verksamhet.

 

Företaget har sitt säte i Solna.

 

Flerårsöversikt (Tkr)

2019/20

2017/19

 

 

 

 

(17 mån)

(17 mån)

 

 

 

Nettoomsättning

19

2

 

 

 

Resultat efter finansiella poster

-79

-377

 

 

 

Soliditet (%)

20

36

 

 

 

 

 

 

 

 

 

För definitioner av nyckeltal, se Not 1 Redovisningsprinciper.

 

 

Förändring av eget kapital

 

Aktie-

Balanserat

Årets

Totalt

 

kapital

resultat

resultat

 

Belopp vid årets ingång

50 000

500 000

-377 034

172 966

Disposition enligt beslut
av årets årsstämma:

 

-377 034

377 034

0

Årets resultat

 

 

-79 205

-79 205

Belopp vid årets utgång

50 000

122 966

-79 205

93 761

 

 

 

 

 

Villkorade, ännu ej återbetalda, aktieägartillskott uppgår per balansdagen till 500 000 (500 000).

 

Holding Flair AB

Org.nr 559133-0930

2 (7)

 

 

 

 

 

Resultatdisposition

Styrelsen föreslår att till förfogande stående vinstmedel (kronor):

 

balanserad vinst   122 966
årets förlust   -79 205
  43 761

 

disponeras så att

i ny räkning överföres   43 761
  43 761

 

Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.

 

Holding Flair AB

Org.nr 559133-0930

 

 

3 (7)

 

 

 

 

 

 

Resultaträkning

Not

2019-04-01

-2020-08-31

(17 mån)

2017-11-01

-2019-03-31

(17 mån)

 

 

 

Rörelseintäkter, lagerförändringar m. m.

 

 

 

 

 

Nettoomsättning

 

18 525

 

1 499

 

Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.

 

18 525

 

1 499

 

 

 

 

 

 

 

Rörelsekostnader

 

 

 

 

 

Handelsvaror

 

4 309

 

-324 749

 

Övriga externa kostnader

 

-54 865

 

-18 687

 

Personalkostnader

2

0

 

0

 

Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella
anläggningstillgångar

 

-47 174

 

-35 097

 

Summa rörelsekostnader

 

-97 730

 

-378 533

 

Rörelseresultat

 

-79 205

 

-377 034

 

 

 

 

 

 

 

Resultat efter finansiella poster

 

-79 205

 

-377 034

 

 

 

 

 

 

 

Resultat före skatt

 

-79 205

 

-377 034

 

 

 

 

 

 

 

Årets resultat

 

-79 205

 

-377 034

 

Holding Flair AB

Org.nr 559133-0930

 

 

4 (7)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

2020-08-31

2019-03-31

 

 

 

TILLGÅNGAR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Immateriella anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

Koncessioner, patent, licenser, varumärken samt
liknande rättigheter

3

222 916

 

262 548

 

Summa immateriella anläggningstillgångar

 

222 916

 

262 548

 

 

 

 

 

 

 

Materiella anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

Inventarier, verktyg och installationer

4

17 207

 

24 749

 

Summa materiella anläggningstillgångar

 

17 207

 

24 749

 

 

 

 

 

 

 

Finansiella anläggningstillgångar

 

 

 

 

 

Andelar i koncernföretag

5

135 000

 

135 000

 

Andra långfristiga värdepappersinnehav

6

12 500

 

0

 

Summa finansiella anläggningstillgångar

 

147 500

 

135 000

 

Summa anläggningstillgångar

 

387 623

 

422 297

 

 

 

 

 

 

 

Omsättningstillgångar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga fordringar

 

 

 

 

 

Övriga fordringar

 

19 146

 

7 933

 

Summa kortfristiga fordringar

 

19 146

 

7 933

 

 

 

 

 

 

 

Kassa och bank

 

 

 

 

 

Kassa och bank

 

56 713

 

55 317

 

Summa kassa och bank

 

56 713

 

55 317

 

Summa omsättningstillgångar

 

75 859

 

63 250

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA TILLGÅNGAR

 

463 482

 

485 547

 

 

 

 

 

 

 

Holding Flair AB

Org.nr 559133-0930

 

 

5 (7)

 

 

 

 

 

 

Balansräkning

Not

2020-08-31

2019-03-31

 

 

EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eget kapital

 

 

 

 

 

Bundet eget kapital

 

 

 

 

 

Aktiekapital

 

50 000

 

50 000

 

Summa bundet eget kapital

 

50 000

 

50 000

 

 

 

 

 

 

 

Fritt eget kapital

 

 

 

 

 

Balanserat resultat

 

122 966

 

500 000

 

Årets resultat

 

-79 205

 

-377 034

 

Summa fritt eget kapital

 

43 761

 

122 966

 

Summa eget kapital

 

93 761

 

172 966

 

 

 

 

 

 

 

Kortfristiga skulder

 

 

 

 

 

Leverantörsskulder

 

1 140

 

0

 

Övriga skulder

 

368 581

 

312 581

 

Summa kortfristiga skulder

 

369 721

 

312 581

 

 

 

 

 

 

 

SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER

 

463 482

 

485 547

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Holding Flair AB

Org.nr 559133-0930

6 (7)

 

 

 

 

 

Noter

 

Not 1 Redovisningsprinciper

 

Allmänna upplysningar

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna
råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

 

Avskrivning

Tillämpade avskrivningstider:

 

Immateriella anläggningstillgångar

Koncessioner, patent, licenser, varumärken

10 år

 

 

 

 

Materiella anläggningstillgångar

Inventarier, verktyg och installationer

5 år

 

 

 

 

Nyckeltalsdefinitioner

Nettoomsättning
Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.

Resultat efter finansiella poster
Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.

Soliditet (%)
Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av
balansomslutning.

 

 

Not 2 Medelantalet anställda

 

2019-04-01

2017-11-01

 

 

-2020-08-31

-2019-03-31

 

 

 

 

 

Medelantalet anställda

0

0

 

 

 

 

 

 

Not 3 Koncessioner, patent, licenser, varumärken samt liknande rättigheter

 

2020-08-31

2019-03-31

 

 

 

 

 

Ingående anskaffningsvärden

297 226

0

 

Inköp

0

297 226

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

297 226

297 226

 

 

 

 

 

Ingående avskrivningar

-34 678

0

 

Årets avskrivningar

-39 632

-34 678

 

Utgående ackumulerade avskrivningar

-74 310

-34 678

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

222 916

262 548

 

 

 

 

 

Holding Flair AB

Org.nr 559133-0930

7 (7)

 

 

 

 

 

 

Not 4 Inventarier, verktyg och installationer

 

2020-08-31

2019-03-31

 

 

 

 

 

Ingående anskaffningsvärden

25 168

0

 

Inköp

0

25 168

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

25 168

25 168

 

 

 

 

 

Ingående avskrivningar

-419

0

 

Årets avskrivningar

-7 542

-419

 

Utgående ackumulerade avskrivningar

-7 961

-419

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

17 207

24 749

 

 

 

 

 

 

Not 5 Andelar i koncernföretag

 

2020-08-31

2019-03-31

 

 

 

 

 

Ingående anskaffningsvärden

135 000

0

 

Inköp

0

135 000

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

135 000

135 000

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

135 000

135 000

 

 

 

 

 

 

Not 6 Andra långfristiga värdepappersinnehav

 

2020-08-31

2019-03-31

 

 

 

 

 

Ingående anskaffningsvärden

0

12 500

 

Inköp

12 500

0

 

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

12 500

12 500

 

 

 

 

 

Utgående redovisat värde

12 500

12 500