Start › Stockholms län › Stockholm
Fancy Storm AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 832 | 613 | 183 | 0 | 1 430 | 1 483 | 1 931 | 1 307 |
| Nettoomsättning | 832 | 613 | 183 | 0 | 1 430 | 1 483 | 1 931 | 1 307 |
| Rörelsekostnader | 868 | 709 | 710 | 706 | 714 | 689 | 708 | 372 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | – | 0 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 18 | 12 | 16 | 12 | 19 | 16 | 14 | 31 |
| Personalkostnader | 850 | 697 | 694 | 694 | 694 | 673 | 694 | 340 |
| Rörelseresultat | −36 | −96 | −527 | −706 | 716 | 794 | 1 223 | 935 |
| Finansiella poster | 5 | 17 | 20 | 1 | −3 | 0 | −1 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 5 | 17 | 20 | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 1 | 3 | 0 | 1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −31 | −79 | −507 | −706 | 712 | 794 | 1 222 | 935 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 179 | −179 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | 179 | −179 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −31 | −79 | −507 | −527 | 533 | 794 | 1 222 | 935 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 111 | 170 | 262 | 206 |
| Årets resultat | −31 | −79 | −507 | −527 | 423 | 624 | 960 | 728 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 269 | 1 304 | 1 362 | 1 823 | 2 432 | 2 008 | 2 684 | 1 303 |
| Omsättningstillgångar | 1 269 | 1 304 | 1 362 | 1 823 | 2 432 | 2 008 | 2 684 | 1 303 |
| Kortfristiga fordringar | 331 | 693 | 571 | 794 | 744 | 234 | 542 | 90 |
| Kundfordringar | 0 | 86 | 38 | 326 | 696 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 331 | 607 | 533 | 468 | 49 | 43 | 335 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 0 | 191 | 208 | 90 |
| Kassa och bank | 938 | 612 | 791 | 1 029 | 1 688 | 1 774 | 2 142 | 1 213 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 269 | 1 304 | 1 362 | 1 823 | 2 432 | 2 008 | 2 684 | 1 303 |
| Eget kapital | 1 042 | 1 073 | 1 152 | 1 659 | 2 186 | 1 763 | 1 739 | 778 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 992 | 1 023 | 1 102 | 1 609 | 2 136 | 1 713 | 1 689 | 728 |
| Balanserat resultat | 1 023 | 1 102 | 1 609 | 2 136 | 1 713 | 1 089 | 728 | 0 |
| Årets resultat | −31 | −79 | −507 | −527 | 423 | 624 | 960 | 728 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 0 | 179 | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 0 | 179 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 226 | 231 | 210 | 164 | 68 | 245 | 946 | 524 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 1 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | – | – | 0 | −153 | 116 | 468 | 206 |
| Övriga skulder | 226 | 231 | 209 | 164 | 221 | 128 | 476 | 318 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | 0 | 0 | 2 | 2 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 0 | – | 0 | 289 | 600 | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 2 136 | 1 713 | 1 689 | 728 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har under året utökat den normala konsultverksamheten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har under året utökat den normala konsultverksamheten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har under året fortsatt att undersöka möjligheterna att utveckla egna produkter samt delvis återupptagit den normala konsultverksamheten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har under året undersökt möjligheterna för att utveckla egna produkter istället för den normala konsultverksamheten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har under året visat på stark utveckling.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- OBSERVATORIEGATAN 17 LGH 1204, 113 29 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2017-11-08
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultuppdrag inom spel- och IT-branschen samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5240-8143
- Fancy Storm AB
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-26
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom IT samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.