Celebrate beauty AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 759 | 3 121 | 3 017 | 2 640 | 2 368 | 1 207 | 1 005 | 787 |
| Nettoomsättning | 2 573 | 3 032 | 2 988 | 2 617 | 2 293 | 1 194 | 1 005 | 777 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | – | – | – | – | 10 |
| Övriga rörelseintäkter | 186 | 89 | 29 | 23 | 75 | 13 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 639 | 2 745 | 2 736 | 2 497 | 2 260 | 1 190 | 933 | 788 |
| Råvaror och förnödenheter | 468 | 501 | 524 | 504 | 472 | 68 | 56 | 27 |
| Handelsvaror | – | 87 | – | – | 4 | – | – | 97 |
| Övriga externa kostnader | 1 000 | 1 016 | 1 089 | 691 | 824 | 717 | 631 | 397 |
| Personalkostnader | 1 025 | 953 | 1 007 | 1 267 | 928 | 375 | 245 | 236 |
| Av- och nedskrivningar | 147 | 189 | 117 | 35 | 32 | 30 | 0 | 30 |
| Rörelseresultat | 120 | 376 | 281 | 143 | 108 | 17 | 73 | 0 |
| Finansiella poster | −3 | 0 | −2 | 9 | −1 | −1 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | −2 | 2 | 0 | 11 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 117 | 376 | 279 | 151 | 107 | 15 | 72 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | −19 | −143 | −91 | −36 | −28 | −7 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −36 | −83 | −71 | −36 | −28 | −7 | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | 17 | −61 | −20 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 98 | 232 | 188 | 115 | 79 | 8 | 72 | 0 |
| Skatt på årets resultat | 22 | 51 | 44 | 21 | 17 | 5 | 14 | – |
| Årets resultat | 75 | 181 | 144 | 94 | 62 | 3 | 57 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 497 | 1 543 | 1 030 | 680 | 402 | 256 | 223 | 157 |
| Anläggningstillgångar | 373 | 664 | 338 | 49 | 85 | 91 | 121 | 121 |
| Materiella anläggningstillgångar | 373 | 664 | 338 | 49 | 85 | 91 | 121 | 121 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 373 | 664 | 338 | 49 | 85 | 91 | 121 | 121 |
| Omsättningstillgångar | 1 124 | 879 | 691 | 630 | 317 | 165 | 102 | 35 |
| Varulager m.m. | 8 | 9 | 9 | 9 | 9 | 10 | 10 | 10 |
| Råvaror och förnödenheter | 8 | 9 | 9 | 9 | 9 | 10 | 10 | 10 |
| Kortfristiga fordringar | 32 | 155 | 23 | 53 | 138 | 37 | 15 | 15 |
| Kundfordringar | 0 | 129 | 4 | 8 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 16 | 0 | 24 | 28 | 7 | 0 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 31 | 11 | 19 | 21 | 110 | 30 | 15 | 15 |
| Kassa och bank | 1 083 | 715 | 660 | 568 | 169 | 119 | 77 | 11 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 497 | 1 543 | 1 030 | 680 | 402 | 256 | 223 | 157 |
| Eget kapital | 667 | 592 | 411 | 267 | 173 | 111 | 107 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | – | 0 | – |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | – | 0 | – |
| Reservfond | – | – | – | – | – | – | 0 | – |
| Fritt eget kapital | 617 | 542 | 361 | 217 | 123 | 61 | 57 | 0 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | – | 0 | – |
| Balanserat resultat | 542 | 361 | 217 | 123 | 61 | 57 | 0 | – |
| Årets resultat | 75 | 181 | 144 | 94 | 62 | 3 | 57 | 0 |
| Obeskattade reserver | 325 | 306 | 162 | 71 | 35 | 7 | – | – |
| Periodiseringsfonder | 261 | 225 | 142 | 71 | 35 | 7 | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 64 | 81 | 20 | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 142 | – | – | – | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 142 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 505 | 504 | 457 | 342 | 194 | 138 | 116 | 107 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | 0 | 9 | 16 |
| Skatteskulder | −2 | 44 | 46 | 41 | 23 | 20 | 14 | – |
| Övriga skulder | 358 | 344 | 293 | 214 | 96 | 109 | 54 | 56 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 149 | 116 | 118 | 87 | 75 | 9 | 38 | 34 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 217 | 123 | 61 | 57 | 0 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Vi önskar att tacka våra underbara kunder och vår fanatiska personal för den makalösa ökningen av vår omsättning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 886 | 1 098 | 583 | 177 | 177 | 152 | 152 | 152 |
| Årets inköp | 129 | 515 | 406 | – | 26 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 342 | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets avskrivningar | 147 | 189 | 117 | 35 | 32 | 30 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- JÖRGEN ANKERSGATAN 12, 211 45 MALMÖ
- Registrerat
- 2017-11-02
- Bransch
- Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska driva barberarsalong, frisörsalong samt skönhetsklinik och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5308-8829
- CELEBRATE BEAUTY AB
kontrollerat 2026-10-16
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-05
- Annonser totalt
- 1
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2024-08-05
- Senaste annonsen
- 2024-08-05
Annonser per år
| År | 2024 |
|---|---|
| Annonser | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-29
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver en skönhetssalong Företaget har sitt säte i Malmö.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.