Loxi Invest AB
559130-11131 (6)
Årsredovisning
Loxi Invest AB
Organisationsnummer:
559130-1113
Räkenskapsår:
2021-01-01 -
2021-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
3
|
|
Balansräkning |
4
|
|
Noter |
6
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-02-01.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Loxi Invest AB
559130-11132 (6)
| Allmänt om verksamheten |
| Bolaget skall bedriva förvaltning och handel med värdepapper jämte därmed förenlig verksamhet. Säte Stockholm. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 | 2017-10-23 -2018-12-31 |
| Nettoomsättning (kr) | | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | -8 700 | 593 389 | 103 800 | 0 |
| Soliditet (%) | | 99,1 | 99,1 | 98,0 | 0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 167 539 | 593 389 | 810 928 |
| Balanseras i ny räkning | | 593 389 | -593 389 | 0 |
| Årets resultat | | | -8 700 | -8 700 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 760 928 | -8 700 | 802 228 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 760 928 | | | |
| Årets resultat | | -8 700 | | | |
| Summa | | 752 228 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 752 228 | | | |
| Summa | | 752 228 | | | |
| | | | | |
Loxi Invest AB
559130-11133 (6)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2021-01-01 | 2020-01-01 |
| | | 1 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -8 700 | -8 800 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -8 700 | -8 800 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -8 700 | -8 800 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | 0 | 602 189 |
| Summa finansiella poster | | | | 0 | 602 189 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -8 700 | 593 389 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -8 700 | 593 389 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -8 700 | 593 389 |
Loxi Invest AB
559130-11134 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | 2 | 600 000 | 600 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 600 000 | 600 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 600 000 | 600 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga placeringar | | | | | |
| Övriga kortfristiga placeringar | | | | 162 000 | 162 000 |
| Summa kortfristiga placeringar | | | | 162 000 | 162 000 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 47 728 | 56 428 |
| Summa kassa och bank | | | | 47 728 | 56 428 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 209 728 | 218 428 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 809 728 | 818 428 |
Loxi Invest AB
559130-11135 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 760 928 | 167 539 |
| Årets resultat | | | | -8 700 | 593 389 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 752 228 | 760 928 |
| Summa eget kapital | | | | 802 228 | 810 928 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 7 500 | 7 500 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 7 500 | 7 500 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 809 728 | 818 428 |
| | | | | |
Loxi Invest AB
559130-11136 (6)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Tjänste- och entreprenaduppdrag |
| Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag på löpande räkning genom att inkomsten redovisas som intäkt i takt med att arbetet utförs och material levereras eller förbrukas.
Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag till fast pris enligt huvudregeln i BFNAR 2016:10, s.k. "successiv vinstavräkning". Färdigställandegraden beräknas som per balansdagen nedlagda utgifter i förhållande till totalt beräknade utgifter för att fullgöra uppdraget.
Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag till fast pris enligt alternativregeln i BFNAR 2016:10. Detta innebär att inkomsten redovisas som intäkt när arbetet väsentligen är fullgjort. |
| Not 2. Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 600 000 | 0 |
| Inköp | | | | 0 | 600 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 600 000 | 600 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 600 000 | 600 000 |
| Not 0. Ändamålsbestämda medel | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |