JniDev Sweden AB
559129-95721 (7)
Årsredovisning
JniDev Sweden AB
Organisationsnummer:
559129-9572
Räkenskapsår:
2019-01-01 -
2019-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2020-01-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
JniDev Sweden AB
559129-95722 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Aktiebolaget ska driva verksamhet inom systemutveckling, media, spel, webb och digital handel samt försäljning av konsulter och projekt inom området. Företaget har sitt säte i Stockholm
|
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2019-12-31 | 2018-12-31 | | |
| Nettoomsättning (tkr) | | 1 424 | 1 212 | | |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 450 | 518 | | |
| Soliditet (%) | | 75 | 69 | | |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | | 301 971 | 351 971 |
| Utdelning | | -218 000 | | -218 000 |
| Balanseras i ny räkning | | 301 971 | -301 971 | |
| Årets resultat | | | 265 118 | 265 118 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 83 971 | 265 118 | 399 089 |
JniDev Sweden AB
559129-95723 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 83 971 | | | |
| Årets resultat | | 265 118 | | | |
| Summa | | 349 089 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 330 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 19 089 | | | |
| Summa | | 349 089 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
JniDev Sweden AB
559129-95724 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2019-01-01 | 2017-10-20 |
| | | 1 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 1 423 799 | 1 212 299 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 1 423 799 | 1 212 299 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -101 387 | -121 128 |
| Personalkostnader | | | 2 | -872 866 | -572 991 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -974 253 | -694 119 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 449 546 | 518 180 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | 0 | -74 |
| Summa finansiella poster | | | | 0 | -74 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 449 546 | 518 106 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | -112 000 | -129 000 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -112 000 | -129 000 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 337 546 | 389 106 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -72 428 | -87 135 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 265 118 | 301 971 |
JniDev Sweden AB
559129-95725 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andra långfristiga fordringar | | | 3 | 202 000 | 0 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 202 000 | 0 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 202 000 | 0 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 306 000 | 295 875 |
| Övriga fordringar | | | | 73 731 | 63 126 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 2 544 | 2 357 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 382 275 | 361 358 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 200 233 | 294 539 |
| Summa kassa och bank | | | | 200 233 | 294 539 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 582 508 | 655 897 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 784 508 | 655 897 |
JniDev Sweden AB
559129-95726 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 83 971 | 0 |
| Årets resultat | | | | 265 118 | 301 971 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 349 089 | 301 971 |
| Summa eget kapital | | | | 399 089 | 351 971 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 241 000 | 129 000 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 241 000 | 129 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 3 998 | 1 459 |
| Övriga skulder | | | | 130 421 | 163 467 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 10 000 | 10 000 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 144 419 | 174 926 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 784 508 | 655 897 |
| | | | | |
JniDev Sweden AB
559129-95727 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
|
| Tjänste- och entreprenaduppdrag |
| Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag på löpande räkning genom att inkomsten redovisas som intäkt i takt med att arbetet utförs och material levereras eller förbrukas.
Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag till fast pris enligt huvudregeln i BFNAR 2016:10, s.k. "successiv vinstavräkning". Färdigställandegraden beräknas som per balansdagen nedlagda utgifter i förhållande till totalt beräknade utgifter för att fullgöra uppdraget.
Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag till fast pris enligt alternativregeln i BFNAR 2016:10. Detta innebär att inkomsten redovisas som intäkt när arbetet väsentligen är fullgjort. |
|
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2019-01-01 -2019-12-31 | 2017-10-20 -2018-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 2 | 2 |
| Not 3. Andra långfristiga fordringar | | | | | |
| | | | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| Årets lämnade lån | | | | 202 000 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 202 000 | 0 |
| | | | | |