Sax Å Fön i Uppsala AB

559129-7527

Årsredovisning för räkenskapsåret
2021-01-01 - 2021-12-31

Styrelsen avger följande årsredovisning.

Samtliga belopp är angivna i hela kronor.

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-06-30. Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

Förvaltningsberättelse

Verksamheten

Allmänt om verksamheten

Bolaget bedriver sin verksamhet inom hårvård: klippningar, färg och styling.
Bolaget säljer också hårprodukter.
Bolaget har sitt säte i Uppsala.

Flerårsöversikt

2021-01-01
- 2021-12-31
2020-01-01
- 2020-12-31
2019-01-01
- 2019-12-31
2017-10-18
- 2018-12-31
Nettoomsättning 3 395 365 3 696 326 5 115 164 5 086 585
Resultat efter finansiella poster 3 621 -41 001 3 245 221 856
Soliditet (%) 13 13 14 13

Förändringar i eget kapital

Aktiekapital Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Vid årets ingång 50 000 174 625 -41 001 183 624
Balanseras i ny räkning -41 001 41 001 0
Årets resultat 3 621 3 621
Vid årets utgång 50 000 133 624 3 621 187 245

Resultatdisposition

Styrelsen föreslår att till förfogande stående medel

Balanserat resultat 133 624
Årets resultat 3 621
Summa 137 245

Disponeras enligt följande

Balanseras i ny räkning 137 245
Summa 137 245

Resultaträkning

Not
1
2021-01-01
- 2021-12-31
2020-01-01
- 2020-12-31
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Nettoomsättning 3 395 365 3 696 326
Övriga rörelseintäkter 289 249 128 093
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 3 684 614 3 824 419
Rörelsekostnader
Råvaror och förnödenheter -1 114 701 -1 104 622
Övriga externa kostnader -1 405 681 -1 419 599
Personalkostnader 2 -1 040 895 -1 219 981
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar -120 000 -120 000
Summa rörelsekostnader -3 681 277 -3 864 202
Rörelseresultat 3 337 -39 783
Finansiella poster
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0 289
Räntekostnader och liknande resultatposter 284 -1 507
Summa finansiella poster 284 -1 218
Resultat efter finansiella poster 3 621 -41 001
Resultat före skatt 3 621 -41 001
Årets resultat 3 621 -41 001

Balansräkning

Not
1
2021-12-31 2020-12-31
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier, verktyg och installationer 3 120 000 240 000
Summa materiella anläggningstillgångar 120 000 240 000
Summa anläggningstillgångar 120 000 240 000
Omsättningstillgångar
Varulager m.m.
Färdiga varor och handelsvaror 997 530 821 500
Summa varulager m.m. 997 530 821 500
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 27 396 207 378
Övriga fordringar 93 445 0
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 107 566 0
Summa kortfristiga fordringar 228 407 207 378
Kassa och bank
Kassa och bank 54 390 97 802
Summa kassa och bank 54 390 97 802
Summa omsättningstillgångar 1 280 327 1 126 680
Summa tillgångar 1 400 327 1 366 680

Balansräkning

Not
1
2021-12-31 2020-12-31
Eget kapital och skulder
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 50 000 50 000
Summa bundet eget kapital 50 000 50 000
Fritt eget kapital
Balanserat resultat 133 624 174 625
Årets resultat 3 621 -41 001
Summa fritt eget kapital 137 245 133 624
Summa eget kapital 187 245 183 624
Långfristiga skulder
Obligationslån 0 29 000
Checkräkningskredit 680 000 680 000
Skulder till intresseföretag och gemensamt styrda företag 150 918 0
Övriga skulder 260 259 370 169
Summa långfristiga skulder 1 091 177 1 079 169
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 49 435 103 308
Skatteskulder 4 824 8 206
Övriga skulder 0 -7 627
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 67 646 0
Summa kortfristiga skulder 121 905 103 887
Summa eget kapital och skulder 1 400 327 1 366 680

Noter

Not 1 - Redovisningsprinciper

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

Avskrivningstider

Typ av anläggningstillgång Antal år
Inventarier, verktyg och installationer 5

Nyckeltalsdefinitioner

Nettoomsättning

Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.

Resultat efter finansiella poster

Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.

Soliditet

Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutningen.

Not 2 - Medelantal anställda

2021-01-01
- 2021-12-31
Medelantal anställda under året 3,5

Not 3 - Inventarier, verktyg och installationer

2021-12-31
Anskaffningsvärden
Ingående anskaffningsvärden 600 000
Utgående anskaffningsvärden 600 000
Avskrivningar
Ingående avskrivningar -360 000
Årets avskrivningar -120 000
Utgående avskrivningar -480 000
Redovisat värde 120 000

Underskrifter

Årsredovisning för Sax Å Fön i Uppsala AB, 559129-7527
Avseende räkenskapsåret 2021-01-01 - 2021-12-31

Vår revisionsberättelse har lämnats 2022-06-30
iAudit Revision AB

Revisionsberättelse

Till bolagsstämman i Sax Å Fön i Uppsala AB, org.nr 559129-7527

Rapport om årsredovisningen

Uttalanden

Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Sax Å Fön i Uppsala AB för räkenskapsåret 2021.

Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Sax Å Fön i Uppsala AB:s finansiella ställning per den 31 december 2021 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar.

Vi tillstyrker därför att årsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Grund för uttalanden

Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Sax Å Fön i Uppsala AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.

Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Övriga upplysningar

Årsredovisningen för räkenskapsåret 2020 har inte varit föremål för revision och någon revision av jämförelsetalen i årsredovisningen för räkenskapsåret 2021 har därmed inte utförts.

Styrelsens ansvar

Det är styrelsen som har ansvaret för att årsredovisningen upprättas och att den ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen. Styrelsen ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.

Vid upprättandet av årsredovisningen ansvarar styrelsen för bedömningen av bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om beslut har fattats om att avveckla verksamheten.

Revisorns ansvar

Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredovisningen som helhet inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen.

Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Dessutom:

  • identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredovisningen, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, utformar och utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och ändamålsenliga för att utgöra en grund för våra uttalanden. Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet som beror på misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information eller åsidosättande av intern kontroll.
  • skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll som har betydelse för vår revision för att utforma granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men inte för att uttala oss om effektiviteten i den interna kontrollen.
  • utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används och rimligheten i styrelsens uppskattningar i redovisningen och tillhörande upplysningar.
  • drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet av årsredovisningen. Vi drar också en slutsats, med grund i de inhämtade revisionsbevisen, om huruvida det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser eller förhållanden som kan leda till betydande tvivel om bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa uppmärksamheten på upplysningarna i årsredovisningen om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen. Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis som inhämtas fram till datumet för revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser eller förhållanden göra att ett bolag inte längre kan fortsätta verksamheten.
  • utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och innehållet i årsredovisningen, däribland upplysningarna, och om årsredovisningen återger de underliggande transaktionerna och händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.

Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också informera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland de eventuella betydande brister i den interna kontrollen som vi identifierat.

Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar

Uttalanden

Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en revision av styrelsens förvaltning för Sax Å Fön i Uppsala AB för räkenskapsåret 2021 samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.

Vi tillstyrker att årsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamot ansvarsfrihet för räkenskapsåret.

Grund för uttalanden

Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Sax Å Fön i Uppsala AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.

Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Styrelsens ansvar

Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av bolagets egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.

Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets ekonomiska situation och att tillse att bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt.

Revisorns ansvar

Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot i något väsentligt avseende:

  • företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
  • på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.

Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.

Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.

Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna. Vilka tillkommande granskningsåtgärder som utförs baseras på vår professionella bedömning med utgångspunkt i risk och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på sådana åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga för verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och prövar fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra förhållanden som är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust har vi granskat om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.


Örebro 2022-06-30

iAudit Revision AB