LBS Uddevalla Byggnads AB
559128-91361 (8)
Årsredovisning
LBS Uddevalla Byggnads AB
Organisationsnummer:
559128-9136
Räkenskapsår:
2023-09-01 -
2024-08-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Uddevalla
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-10-16.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
LBS Uddevalla Byggnads AB
559128-91362 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget bedriver byggverksamhet. Företaget har sitt säte i Västra Götalands län, Uddevalla kommun.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2023-09-01 -2024-08-31 | 2022-09-01 -2023-08-31 | 2021-09-01 -2022-08-31 | 2020-09-01 -2021-08-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 2 690 | 2 863 | 2 915 | 2 584 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 228 | 780 | 514 | 193 |
| Soliditet (%) | | 69,4 | 56,9 | 58,2 | 55,2 |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 75 304 | 551 974 | 677 278 |
| Utdelning | | -110 000 | | -110 000 |
| Balanseras i ny räkning | | 551 974 | -551 974 | 0 |
| Årets resultat | | | 176 491 | 176 491 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 517 277 | 176 491 | 743 768 |
LBS Uddevalla Byggnads AB
559128-91363 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 517 277 | | | |
| Årets resultat | | 176 491 | | | |
| Medel att disponera | | 693 768 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 200 000 | | | |
| Summa utdelning | | 200 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 493 768 | | | |
| Summa | | 693 768 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
LBS Uddevalla Byggnads AB
559128-91364 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2023-09-01 | 2022-09-01 |
| | | 1 | 2024-08-31 | 2023-08-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 2 690 150 | 2 862 619 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 271 720 | 296 711 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 2 961 870 | 3 159 330 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -879 271 | -733 773 |
| Övriga externa kostnader | | | | -546 045 | -416 985 |
| Personalkostnader | | | 2 | -1 267 412 | -1 186 261 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -41 136 | -41 976 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -2 733 864 | -2 378 995 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 228 006 | 780 335 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 520 | 22 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -640 | -479 |
| Summa finansiella poster | | | | -120 | -457 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 227 886 | 779 878 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | 0 | -80 000 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 0 | -80 000 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 227 886 | 699 878 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -51 395 | -147 904 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 176 491 | 551 974 |
LBS Uddevalla Byggnads AB
559128-91365 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-08-31 | 2023-08-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 3 | 37 200 | 51 262 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | | | 4 | 27 074 | 54 148 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 64 274 | 105 410 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 64 274 | 105 410 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 283 126 | 285 114 |
| Övriga fordringar | | | | 33 948 | 55 837 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 33 432 | 0 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 350 506 | 340 951 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 943 758 | 1 092 222 |
| Summa kassa och bank | | | | 943 758 | 1 092 222 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 1 294 264 | 1 433 173 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 1 358 538 | 1 538 583 |
LBS Uddevalla Byggnads AB
559128-91366 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-08-31 | 2023-08-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 517 277 | 75 304 |
| Årets resultat | | | | 176 491 | 551 974 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 693 768 | 627 278 |
| Summa eget kapital | | | | 743 768 | 677 278 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 250 000 | 250 000 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 250 000 | 250 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 110 695 | 209 791 |
| Skatteskulder | | | | 32 417 | 82 366 |
| Övriga skulder | | | | 139 951 | 270 713 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 81 707 | 48 435 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 364 770 | 611 305 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 1 358 538 | 1 538 583 |
| | | | | |
LBS Uddevalla Byggnads AB
559128-91367 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | | 5 | år |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | | | | 5 | år |
| | | | | |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2023-09-01 -2024-08-31 | 2022-09-01 -2023-08-31 |
| Medelantal anställda | | | | 3 | 3 |
| | | | | |
| Not 3. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2024-08-31 | 2023-08-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 75 508 | 181 112 |
| Inköp | | | | 0 | 62 000 |
| Omklassificeringar | | | | 0 | -167 604 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 75 508 | 75 508 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -24 246 | -95 726 |
| Omklassificeringar | | | | 0 | 85 658 |
| Årets avskrivningar | | | | -14 062 | -14 178 |
| Utgående avskrivningar | | | | -38 308 | -24 246 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 37 200 | 51 262 |
LBS Uddevalla Byggnads AB
559128-91368 (8)
| Not 4. Övriga materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2024-08-31 | 2023-08-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 167 604 | 0 |
| Omklassificeringar | | | | 0 | 167 604 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 167 604 | 167 604 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -113 456 | 0 |
| Omklassificeringar | | | | 0 | -85 658 |
| Årets avskrivningar | | | | -27 074 | -27 798 |
| Utgående avskrivningar | | | | -140 530 | -113 456 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 27 074 | 54 148 |