Start › Västra Götalands län › Uddevalla
Gunnar Nilsson Bygg i Uddevalla AB
Utveckling8 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 207 | – | 0 | 6 | 2 351 | 1 530 | 2 237 | 1 258 |
| Nettoomsättning | 207 | – | 0 | 6 | 2 373 | 1 484 | 2 237 | 1 258 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | −22 | 45 | – | – |
| Rörelsekostnader | 198 | 23 | 38 | 36 | 1 565 | 1 366 | 2 214 | 1 022 |
| Råvaror och förnödenheter | 48 | – | 0 | 0 | 880 | 675 | 1 304 | 252 |
| Övriga externa kostnader | 86 | 17 | 32 | 30 | 253 | 267 | 349 | 244 |
| Personalkostnader | 54 | – | 0 | −1 | 427 | 424 | 560 | 526 |
| Av- och nedskrivningar | 3 | 6 | 6 | 6 | 5 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 7 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 9 | −23 | −38 | −30 | 785 | 164 | 23 | 235 |
| Finansiella poster | 0 | 8 | 14 | 81 | 2 | −2 | 0 | 0 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 50 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 8 | 18 | 31 | 2 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 9 | −15 | −24 | 51 | 787 | 162 | 22 | 235 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 50 | 30 | 0 | −254 | 0 | 59 | −59 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 50 | 30 | 0 | −179 | 0 | 59 | −59 |
| Lämnade koncernbidrag | – | – | – | 0 | 75 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 9 | 35 | 6 | 51 | 533 | 162 | 82 | 175 |
| Skatt på årets resultat | 2 | 9 | 3 | 0 | 111 | 35 | 19 | 39 |
| Årets resultat | 7 | 26 | 3 | 51 | 422 | 127 | 63 | 136 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 294 | 308 | 455 | 748 | 1 095 | 339 | 689 | 466 |
| Anläggningstillgångar | 50 | 20 | 26 | 33 | 39 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 37 | 7 | 14 | 20 | 27 | – | – | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 37 | – | – | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 7 | 14 | 20 | 27 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | – | – | – |
| Andelar i koncernföretag | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 245 | 288 | 429 | 715 | 1 056 | 339 | 689 | 466 |
| Kortfristiga fordringar | 81 | 204 | 426 | 694 | 1 053 | 182 | 240 | 105 |
| Kundfordringar | 40 | – | 0 | 1 | 872 | 6 | 57 | 85 |
| Fordringar hos koncernföretag | 39 | 204 | 376 | 536 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 50 | 155 | 181 | 163 | 165 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 12 | 19 | 20 |
| Kassa och bank | 163 | 84 | 3 | 21 | 3 | 157 | 448 | 361 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 294 | 308 | 455 | 748 | 1 095 | 339 | 689 | 466 |
| Eget kapital | 58 | 131 | 285 | 482 | 642 | 220 | 249 | 186 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 8 | 81 | 235 | 432 | 592 | 170 | 199 | 136 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 1 | 55 | 232 | 381 | 170 | 43 | 136 | 0 |
| Årets resultat | 7 | 26 | 3 | 51 | 422 | 127 | 63 | 136 |
| Obeskattade reserver | 99 | 99 | 149 | 179 | 179 | – | 0 | 59 |
| Periodiseringsfonder | 99 | 99 | 149 | 179 | 179 | – | 0 | 59 |
| Kortfristiga skulder | 138 | 78 | 21 | 87 | 274 | 119 | 439 | 221 |
| Leverantörsskulder | 27 | 0 | 3 | 4 | 13 | 48 | 198 | 35 |
| Skulder till koncernföretag | 66 | 51 | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 8 | 12 | 3 | 69 | 72 | 6 | 49 | 44 |
| Övriga skulder | 37 | 15 | 15 | 15 | 189 | 65 | 124 | 46 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | 0 | 0 | – | 0 | 69 | 95 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 80 | 100 | 200 | 211 | – | −156 | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | 80 | 100 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 432 | 592 | 170 | 199 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 13 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 32 |
| Försäljningar och utrangeringar | 32 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 25 | 18 | 12 | 5 |
| Årets avskrivningar | – | 6 | 6 | 6 | 5 |
| Återförda avskrivningar | 25 | – | – | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 40 |
| Årets inköp | 40 |
| Ackumulerade avskrivningar | 3 |
| Årets avskrivningar | 3 |
Om bolaget
- Adress
- LINDALAVÄGEN 2, 451 34 UDDEVALLA
- Registrerat
- 2017-09-20
- Bransch
- Byggnadssnickeriarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva byggverksamhet, uthyrning av byggarbetskraft samt uthyrning av ställningar och andra bygginventarier samt liknande verksamhet.
Bankgironummer
- 5224-8226
- Gunnar Nilsson Bygg i Uddevalla AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Uddevalla
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-20
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Västra Götalands län, Uddevalla kommun registrerades år 2017 och bedriver sedan dess byggverksamhet, uthyrning av byggarbetskraft samt uthyrning av ställningar och andra bygginventarier samt liknande verksamhet.
Väsentliga händelser
Verksamheten har återupptagits i företaget under räkenskapsåret
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 10 kB | Öppna |
| 2024 | 9 kB | Öppna |
| 2023 | 10 kB | Öppna |
| 2022 | 10 kB | Öppna |
| 2021 | 9 kB | Öppna |
| 2020 | 8 kB | Öppna |
| 2019 | 7 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Byrö & Nilsson Bygg AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Byrö & Nilsson Bygg AB; Organisationsnummer=559332-8502; ForetagetsSate=Uddevalla
-
Byrö & Nilsson Bygg AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Byrö & Nilsson Bygg AB; Organisationsnummer=559332-8502; ForetagetsSate=Uddevalla
-
Byrö & Nilsson Bygg AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Byrö & Nilsson Bygg AB; Organisationsnummer=559332-8502; ForetagetsSate=Uddevalla
-
Byrö & Nilsson Bygg AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Byrö & Nilsson Bygg AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=559332-8502; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Uddevalla
-
Byrö Nilsson Bygg AB
Visa källuppgift
Företaget har flyttat sin snickeriverksamhet till dotterbolaget Byrö Nilsson Bygg AB 559332-8502.