Genomsyn

Start › Hallands län › Åskloster

Cava Psykoterapi AB

559123-2466AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-09-01 – 2025-08-31

Omsättning 2025
951 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
40 tkr
Årets resultat 2025
33 tkr
Eget kapital 2025
211 tkr

Utveckling8 räkenskapsår

20252025: 951 tkr951 tkr20242024: 1,1 mkr1,1 mkr20232023: 993 tkr993 tkr20222022: 1,1 mkr1,1 mkr20212021: 1,0 mkr1,0 mkr20202020: 988 tkr988 tkr20192019: 1,1 mkr1,1 mkr20182018: 910 tkr910 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 9511 0709931 0831 0349881 090
Nettoomsättning 9511 0709931 0831 0349881 084
Övriga rörelseintäkter –––––06
Rörelsekostnader 9121 0681 0691 0041 0159631 000
Övriga externa kostnader 150199176193190168183
Personalkostnader 756863887804825795816
Av- och nedskrivningar 7777–––
Rörelseresultat 392−7678192590
Finansiella poster 1100–––
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 110––––
Räntekostnader och liknande resultatposter –000–––
Resultat efter finansiella poster 403−7678192590
Bokslutsdispositioner 227829–0−23
Förändring av periodiseringsfonder –07932–0−23
Förändring av överavskrivningar 220−3–––
Resultat före skatt 4252107192567
Skatt på årets resultat 912234615
Årets resultat 334084142052

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
TILLGÅNGAR 310294300374321302464
Anläggningstillgångar 19263239131313
Materiella anläggningstillgångar 7132026–––
Inventarier, verktyg och installationer 7132026–––
Finansiella anläggningstillgångar 13131313131313
Andra långfristiga värdepappersinnehav 13131313131313
Omsättningstillgångar 291268268335308290451
Kortfristiga fordringar 1111521008714315974
Kundfordringar 18657556211355
Övriga fordringar 8563363693912
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 8838291277
Kassa och bank 181116167248165131377
EGET KAPITAL OCH SKULDER 310294300374321302464
Eget kapital 2111781741749076206
Bundet eget kapital 50505050505050
Aktiekapital 50505050505050
Fritt eget kapital 1611281241244026156
Balanserat resultat 12812412440266104
Årets resultat 334084142052
Obeskattade reserver 454749127156156156
Periodiseringsfonder 454545124156156156
Ackumulerade överavskrivningar 0243–––
Långfristiga skulder 0000032
Övriga skulder 0000032
Kortfristiga skulder 546977737568100
Övriga skulder 8141518181411
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 46556255575489

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022202120202019
Medel att disponera ––––4026–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2020

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-08-312024-08-312023-08-312022-08-312021-08-312020-08-31
Anskaffningsvärde 3333333300
Årets inköp –––33––
Ackumulerade avskrivningar 26201370–
Årets avskrivningar 7777––

Om bolaget

Adress
FÄGATAN 21, 432 96 ÅSKLOSTER
Registrerat
2017-08-30
Bransch
Psykologi- och psykoterapiverksamhet, utom läkare

Verksamhet enligt registret

Föremålet för bolagets verksamhet är psykoterapi, handledning samt föreläsningar och därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

678-9655
Cava Psykoterapi AB
kontrollerat 2026-10-15

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Varberg
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2025-11-12
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver psykoterapi, handledning samt föreläsning. Företaget har sitt säte i Varberg .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20258 kB Öppna
20248 kB Öppna
20238 kB Öppna
20228 kB Öppna
20217 kB Öppna
20207 kB Öppna