Förvaltningsberättelse
Styrelsen för Northern Creek Holdings AB, 559121-8705, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2024-01-01 - 2024-12-31.
Verksamheten
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
Dotterbolaget Northern Trail Live AB blev försatt i konkurs under första halvan av året.
Flerårsöversikt
| Resultat efter finansiella poster |
-21 252 |
-9 631 |
5 492 636 |
994 940 |
| Soliditet % |
109,6 |
108 |
105 |
48,7 |
Förändringar i eget kapital
| Belopp vid årets ingång |
50 000 |
7 736 389 |
-9 631 |
| Balanseras i ny räkning |
|
-9 631 |
9 631 |
| Årets resultat |
|
|
-21 252 |
| Belopp vid årets utgång |
50 000 |
7 726 758 |
-21 252 |
Resultatdisposition
| Balanserat resultat |
7 726 758 |
| Årets resultat |
-21 252 |
| Summa |
7 705 506 |
| Utdelning |
0 |
| Balanseras i ny räkning |
7 705 506 |
| Summa |
7 705 506 |
Noter
Belopp i kr om inget annat anges.
Not 1 Redovisningsprinciper
Redovisningsprinciper
Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.
Not 2 Andelar i koncernföretag
| Ingående anskaffningsvärden |
7 347 361 |
7 012 361 |
| Lämnade aktieägartillskott |
313 025 |
467 500 |
| Återbetalning av lämnat aktieägartillskott |
-505 273 |
-132 500 |
| Utgående anskaffningsvärden |
7 155 113 |
7 347 361 |
| Ingående nedskrivningar |
-1 057 474 |
-509 737 |
| Återförda nedskrivningar |
77 000 |
362 000 |
| Årets nedskrivningar |
|
-909 737 |
| Utgående nedskrivningar |
-980 474 |
-1 057 474 |
| Redovisat värde |
6 174 639 |
6 289 887 |
|
Northern Trail Ranch AB |
559217-0996 |
Vemdalen |
5 000 |
100 |
100 |
|
Creek Media AB |
559124-4776 |
Vemdalen |
5 000 |
100 |
100 |
|
Northern Trail Live AB |
559128-8088 |
Stockholm |
5 000 |
100 |
100 |
|
Northern Creek Properties AB |
559170-1890 |
Vemdalen |
5 000 |
100 |
100 |
Kommentar
Northern Trail Live AB gick i konkurs 2023, vilket under 2024 genererat restkostnader.
Not 3 Upplysning om moderföretag