Horseboy Communication AB
559120-99691 (8)
Årsredovisning
Horseboy Communication AB
Organisationsnummer:
559120-9969
Räkenskapsår:
2023-01-01 -
2023-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-01-25.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Horseboy Communication AB
559120-99692 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2017 och bedriver sedan dess konsultverksamhet inom kommunikation och foto. Tjänsterna innehåller produktion av reklamkoncept, produktion av film, design (web och tryck), musik, skrift, strategi samt live event.
Företaget har sitt säte i Stockholm.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Företagets omsättning har under räkenskapsåret har ökat på grund av återhämtning av marknadsandelar post covid samt att flertalet nya kundrelationer och affärsförbindelser ingåtts som lett till ökade intäkter. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | - |
| Nettoomsättning (kr) | | 1 276 261 | 456 633 | 613 442 | |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 328 130 | -211 082 | -47 713 | |
| Soliditet (%) | | 45,3 | 54,0 | 66,0 | |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
Horseboy Communication AB
559120-99693 (8)
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 285 764 | -211 082 | 124 682 |
| Balanseras i ny räkning | | -211 082 | 211 082 | 0 |
| Årets resultat | | | 312 144 | 312 144 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 74 682 | 312 144 | 436 826 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 74 682 | | | |
| Årets resultat | | 312 144 | | | |
| Medel att disponera | | 386 826 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 386 826 | | | |
| Summa | | 386 826 | | | |
| | | | | |
Horseboy Communication AB
559120-99694 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2023-01-01 | 2022-01-01 |
| | | 1 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 1 276 261 | 456 633 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 24 000 | 2 250 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 1 300 261 | 458 883 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -113 175 | -27 504 |
| Övriga externa kostnader | | | | -235 004 | -187 168 |
| Personalkostnader | | | 2 | -616 862 | -441 514 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -8 190 | -13 770 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -973 231 | -669 956 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 327 030 | -211 073 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 1 185 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -85 | -9 |
| Summa finansiella poster | | | | 1 100 | -9 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 328 130 | -211 082 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 328 130 | -211 082 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -15 986 | 0 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 312 144 | -211 082 |
Horseboy Communication AB
559120-99695 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 3 | 32 758 | 0 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 32 758 | 0 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | 4 | 20 000 | 20 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 20 000 | 20 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 52 758 | 20 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 416 250 | 18 750 |
| Övriga fordringar | | | | 365 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 0 | 30 738 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 416 615 | 49 488 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 494 670 | 161 352 |
| Summa kassa och bank | | | | 494 670 | 161 352 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 911 285 | 210 840 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 964 043 | 230 840 |
Horseboy Communication AB
559120-99696 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 74 682 | 285 764 |
| Årets resultat | | | | 312 144 | -211 082 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 386 826 | 74 682 |
| Summa eget kapital | | | | 436 826 | 124 682 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 64 922 | 0 |
| Skatteskulder | | | | 15 986 | -8 426 |
| Övriga skulder | | | | 437 809 | 104 584 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 8 500 | 10 000 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 527 217 | 106 158 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 964 043 | 230 840 |
| | | | | |
Horseboy Communication AB
559120-99697 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | | 5 | år |
| | | | | |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2023-01-01 - 2023-12-31 | 2022-01-01 - 2022-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
| | | | | |
| Not 3. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 68 842 | 68 842 |
| Inköp | | | | 40 948 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 109 790 | 68 842 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -68 842 | -55 072 |
| Årets avskrivningar | | | | -8 190 | -13 770 |
| Utgående avskrivningar | | | | -77 032 | -68 842 |
| | | | | |
| Not 4. Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 20 000 | 20 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 20 000 | 20 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 20 000 | 20 000 |