Årsredovisning för

Horseboy Communication AB

559120-9969

Räkenskapsåret

2020-01-01 - 2020-12-31

Förvaltningsberättelse1
Resultaträkning3
Balansräkning4
Noter6
Underskrifter8

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2021-05-27. 
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition. 

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

Förvaltningsberättelse

Styrelsen för Horseboy Communication AB, 559120-9969, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2020-01-01 - 2020-12-31.

Verksamheten

Allmänt om verksamheten

Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2017 och bedriver sedan dess konsultverksamhet inom kommunikation. Tjänsterna innehåller produktion av reklamkoncept, produktion av film, design (web och tryck), musik, skrift, strategi samt live event. Spridningen av coronaviruset har påverkat utvecklingen av företagets verksamhet ställning och resultat negativt.Företaget har därför tagit del av statligt stöd som delats ut med anledning av coronapandemin.För mer specifik information hur företaget har påverkats och vilka åtgärder som vidtagits hänvisas till rubriken väsentliga händelser under räkenskapsåret samt noten avseende exceptionella intäkter.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Företagets omsättning under räkenskapsåret har minskat i betydande omfattning på grund av coronapandemin. Inplanerade uppdrag har ställts in eller skjutits upp på obestämd framtid. Alternativa säljvägar och tjänster utforskas och man hoppas på att det skall ge resultat. Företaget har under året erhållit stöd för korttidsarbete.

Flerårsöversikt

Belopp i kr

  2020 2019 2018
Nettoomsättning 1 245 230 2 989 020 3 313 765
Resultat efter finansiella poster -117 933 267 178 288 773
Soliditet % 77 50 26

Förändringar i eget kapital

  Aktiekapital Ej registrerat aktiekapital Uppskrivnings- fond Reservfond
Belopp vid årets ingång 50 000 0 0 0
Belopp vid årets utgång 50 000 0 0 0
  Överkursfond Balanserat resultat Årets resultat
Belopp vid årets ingång 0 164 104 150 523
Balanseras i ny räkning   150 523 -150 523
Årets resultat     18 850
Belopp vid årets utgång 0 314 627 18 850
 

Resultatdisposition

Till årsstämmans förfogande står följande medel:

Belopp i kr

  2020-01-01 - 2020-12-31
Balanserat resultat 314 627
Årets resultat 18 850
Summa 333 477

Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:

  2020-01-01 - 2020-12-31
Balanseras i ny räkning 333 477
Summa 333 477
 

Resultaträkning

Belopp i kr Not 2020-01-01 - 2020-12-31 2019-01-01 - 2019-12-31
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.      
Nettoomsättning   1 245 230 2 989 020
Övriga rörelseintäkter 3 174 353 27 639
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.   1 419 583 3 016 659
Rörelsekostnader      
Råvaror och förnödenheter   -962 957 -1 706 906
Övriga externa kostnader   -95 408 -217 312
Personalkostnader 2 -470 508 -811 323
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar   -13 768 -13 768
Summa rörelsekostnader   -1 542 641 -2 749 309
Rörelseresultat   -123 058 267 350
Finansiella poster      
Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar   5 150 0
Räntekostnader och liknande resultatposter   -25 -172
Summa finansiella poster   5 125 -172
Resultat efter finansiella poster   -117 933 267 178
Bokslutsdispositioner      
Förändring av periodiseringsfonder   145 542 -71 046
Summa bokslutsdispositioner   145 542 -71 046
Resultat före skatt   27 609 196 132
Skatter      
Skatt på årets resultat   -8 759 -45 609
Årets resultat   18 850 150 523
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2020-12-31 2019-12-31
TILLGÅNGAR      
Anläggningstillgångar      
Materiella anläggningstillgångar      
Inventarier, verktyg och installationer 4 27 538 41 306
Summa materiella anläggningstillgångar   27 538 41 306
Finansiella anläggningstillgångar      
Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag 5 20 000 20 000
Summa finansiella anläggningstillgångar   20 000 20 000
Summa anläggningstillgångar   47 538 61 306
Omsättningstillgångar      
Kortfristiga fordringar      
Övriga fordringar   39 505 125 124
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter   207 533 18 749
Summa kortfristiga fordringar   247 038 143 873
Kassa och bank      
Kassa och bank   205 411 762 318
Summa kassa och bank   205 411 762 318
Summa omsättningstillgångar   452 449 906 191
SUMMA TILLGÅNGAR   499 987 967 497
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2020-12-31 2019-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER      
Eget kapital      
Bundet eget kapital      
Aktiekapital   50 000 50 000
Summa bundet eget kapital   50 000 50 000
Fritt eget kapital      
Balanserat resultat   314 627 164 104
Årets resultat   18 850 150 523
Summa fritt eget kapital   333 477 314 627
Summa eget kapital   383 477 364 627
Obeskattade reserver      
Periodiseringsfonder   0 145 542
Summa obeskattade reserver   0 145 542
Kortfristiga skulder      
Leverantörsskulder   61 125 65 903
Skatteskulder   8 759 0
Övriga skulder   36 626 289 836
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter   10 000 101 589
Summa kortfristiga skulder   116 510 457 328
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER   499 987 967 497
 

Noter

Belopp i kr om inget annat anges.

Not 1 Redovisningsprinciper

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

Avskrivning

Avskrivningar enligt plan baseras på ursprungliga anskaffningsvärden och beräknad nyttjandeperiod. Följande avskrivningstider tillämpas:

Materiella anläggningstillgångar

Följande avskrivningstider tillämpas: År
Inventarier, verktyg och installationer 5

Not 2 Medelantalet anställda

  2020-01-01 - 2020-12-31 2019-01-01 - 2019-12-31
Medelantalet anställda 1 1

Not 3 Exceptionella intäkter och kostnader

Exceptionella intäkter

Typ av exceptionella intäkter 2020-01-01 - 2020-12-31 2019-01-01 - 2019-12-31
Stöd för korttidsarbete 174 353 0

Not 4 Inventarier, verktyg och installationer

  2020-01-01 - 2020-12-31 2019-01-01 - 2019-12-31
Ingående anskaffningsvärden 68 842 68 842
Utgående anskaffningsvärden 68 842 68 842
Ingående avskrivningar -27 536 -13 768
Förändringar av avskrivningar    
Årets avskrivningar -13 768 -13 768
Utgående avskrivningar -41 304 -27 536
Redovisat värde 27 538 41 306
 

Not 5 Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag

  2020-01-01 - 2020-12-31 2019-01-01 - 2019-12-31
Ingående anskaffningsvärden 20 000 16 330
Förändringar av anskaffningsvärden    
Inköp   20 000
Försäljningar   -16 330
Utgående anskaffningsvärden 20 000 20 000
Redovisat värde 20 000 20 000

Not 6 Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut

Läget efter räkenskapsårets utgång har varit fortsatt ansträngt pga rådande restriktioner. Man har därför ansökt och erhållit fortsatt stöd för korttidsarbete under perioden jan-maj.