Start › Stockholms län › Stockholm
Green S Andelar AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 16 223 | 11 731 |
| Nettoomsättning | 16 223 | 11 731 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 16 234 | 11 754 |
| Övriga externa kostnader | 16 225 | 11 754 |
| Övriga rörelsekostnader | 9 | 0 |
| Rörelseresultat | −11 | −22 |
| Finansiella poster | 104 | −76 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 4 | 1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 100 | 2 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 79 |
| Resultat efter finansiella poster | 93 | −98 |
| Bokslutsdispositioner | 9 | 120 |
| Resultat före skatt | 103 | 22 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 14 |
| Årets resultat | 102 | 9 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 482 | 4 335 |
| Anläggningstillgångar | 67 | 63 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 67 | 63 |
| Andelar i koncernföretag | 67 | 63 |
| Omsättningstillgångar | 4 415 | 4 272 |
| Kortfristiga fordringar | 4 415 | 4 272 |
| Kundfordringar | 0 | 21 |
| Fordringar hos koncernföretag | 4 337 | 3 984 |
| Övriga fordringar | 79 | 266 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 482 | 4 335 |
| Eget kapital | 3 742 | 3 639 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 3 692 | 3 589 |
| Balanserat resultat | 3 589 | 3 580 |
| Årets resultat | 102 | 9 |
| Avsättningar | 3 | 3 |
| Kortfristiga skulder | 738 | 693 |
| Leverantörsskulder | 373 | 672 |
| Skatteskulder | 20 | 20 |
| Övriga skulder | 344 | 0 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Föremålet för bolagets verksamhet är, direkt eller indirekt, att äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet. Green S Andelar AB, är ett helägt dotterföretag till Green S AB, org nr 559142-2059 med säte i Stockholm. Green S AB, org nr 559142-2059, upprättar koncernredovisning för koncernen. Företaget äger 1 av 1000 andelar i Green S Vreten 12 KB och är i och med detta kommanditdelägare i nämnda kommanditbolag.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret 2024 har präglats av något stabiliserade nivåer för räntor och inflation jämfört med 2023, men där den geopolitiska osäkerheten fortsatt råder. Bolaget följer den ekonomiska utvecklingen framöver.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Green S Andelar AB för år 2024. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Green S Andelar ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Green S Andelar AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Green S Andelar AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 67 | 63 | 61 |
Om bolaget
- Adress
- BOX 30134, 104 25 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2017-07-04
- Bransch
- Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Verksamhet enligt registret
Föremål för bolagets verksamhet är, direkt eller indirekt, att äga och förvalta fastigheter och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 431-0868
- Green S Andelar AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K3
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Ja (2025-05-28)
- Revisionsfirma
- Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
- Årsstämma
- 2025-06-09
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2024 | 32 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Green S AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Green S AB; Organisationsnummer=559142-2059; ForetagetsSate=Stockholm
Direkta dotterföretag
-
Green S Vreten 12 KB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Green S Vreten 12 KB; Organisationsnummer=916614-4395; ForetagetsSate=Stockholm