Start › Stockholms län › Huddinge
Rentalis Fastigheter AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 629 | 610 | 1 034 | 799 | 786 | 893 | 84 |
| Nettoomsättning | 629 | 610 | 987 | 799 | 786 | 893 | 84 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 47 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 380 | 397 | 735 | 1 294 | 677 | 663 | 39 |
| Övriga externa kostnader | 289 | 386 | 513 | 1 072 | 455 | 440 | 39 |
| Av- och nedskrivningar | 91 | −150 | 222 | 222 | 222 | 222 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 161 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 248 | 213 | 300 | −495 | 109 | 231 | 45 |
| Finansiella poster | −241 | −251 | −384 | −191 | −167 | −174 | −8 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 241 | 251 | 384 | 191 | 167 | 174 | 8 |
| Resultat efter finansiella poster | 7 | −38 | −84 | −687 | −58 | 57 | 37 |
| Resultat före skatt | 7 | −38 | −84 | −687 | −58 | 57 | 37 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 12 | 5 |
| Årets resultat | 7 | −38 | −84 | −687 | −58 | 45 | 31 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 7 399 | 7 445 | 10 714 | 10 737 | 11 524 | 11 671 | 11 695 |
| Anläggningstillgångar | 7 012 | 7 103 | 10 214 | 10 436 | 10 659 | 10 881 | 11 103 |
| Materiella anläggningstillgångar | 7 012 | 7 103 | 10 214 | 10 436 | 10 659 | 10 881 | 11 103 |
| Byggnader och mark | 7 012 | 7 103 | 10 214 | 10 436 | 10 659 | 10 881 | 11 103 |
| Omsättningstillgångar | 387 | 342 | 500 | 301 | 866 | 791 | 592 |
| Kortfristiga fordringar | 62 | 16 | 53 | 45 | 44 | 53 | 0 |
| Kundfordringar | 45 | 0 | 29 | 23 | 29 | 53 | 0 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 17 | 15 | 24 | 22 | 16 | – | – |
| Kassa och bank | 325 | 326 | 447 | 256 | 821 | 737 | 592 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 7 399 | 7 445 | 10 714 | 10 737 | 11 524 | 11 671 | 11 695 |
| Eget kapital | 58 | 51 | 51 | 51 | 56 | 114 | 69 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Reservfond | – | 112 | 112 | – | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 8 | 1 | 1 | 1 | 6 | 64 | 19 |
| Balanserat resultat | 1 | −73 | −26 | 660 | 64 | 19 | −12 |
| Årets resultat | 7 | −38 | −84 | −687 | −58 | 45 | 31 |
| Långfristiga skulder | 4 597 | 4 775 | 4 812 | 7 252 | 7 419 | 7 577 | 7 895 |
| Skulder till kreditinstitut | 4 597 | 4 775 | 4 812 | 7 252 | 7 419 | 7 577 | 7 895 |
| Kortfristiga skulder | 2 744 | 2 619 | 5 851 | 3 434 | 4 049 | 3 980 | 3 731 |
| Skulder till kreditinstitut | 107 | 0 | 2 445 | 163 | 158 | 159 | 0 |
| Leverantörsskulder | 2 | 0 | 10 | 1 | 0 | 1 | 0 |
| Skulder till koncernföretag | 2 521 | 2 521 | 2 959 | 3 044 | 3 725 | 3 725 | 3 725 |
| Skatteskulder | 49 | 56 | 54 | 52 | 63 | 43 | 5 |
| Övriga skulder | – | 0 | 331 | 59 | 60 | 30 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 65 | 42 | 51 | 115 | 42 | 22 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 6 | 64 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 38 | 112 | 654 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget säljer fastigheten Förskären 13 på nya året.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 7 558 | 7 558 | 11 103 | 11 103 | 11 103 | 11 103 | 11 103 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 0 | 11 103 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 3 545 | 0 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 546 | 455 | 888 | 666 | 444 | 222 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 91 | 91 | 222 | 222 | 222 | 222 | – | – |
| Återförda avskrivningar | 284 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- TALLDALSVÄGEN 16, 141 69 HUDDINGE
- Registrerat
- 2017-07-03
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet är att äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5199-8839
- Rentalis Fastigheter AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Huddinge
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet är att äga och förvalta fastigheter. Bolaget äger fastigheten Lutan 2 i Södertälje och Durkslaget 9 i Nykvarn. Bolaget är dotterbolag till Kerimo Holding AB med org.nr 556960-1684. Ingen koncernredovisning upprättas med stöd av ÅRL 7:3. Företaget har sitt säte i Huddinge .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Kerimo Holding AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet är att äga och förvalta fastigheter. Bolaget äger fastigheten Lutan 2 i Södertälje och Durkslaget 9 i Nykvarn. Bolaget är dotterbolag till Kerimo Holding AB med org.nr 556960-1684. Ingen koncernredovisning upprättas med stöd av ÅRL 7:3. Företaget har sitt säte i Huddinge .
-
Kerimo Holding AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget äger fastigheterna Södertälje Lutan 2, Nykvarn Durkslaget 9 & Nykvarn Förskäraren 13. Bolaget är dotterbolag till Kerimo Holding AB 556960-1684. Företaget har sitt säte i Huddinge .
-
Kerimo Holding AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget äger fastigheterna Södertälje Lutan 2, Nykvarn Durkslaget 9 & Nykvarn Förskäraren 13. Bolaget är dotterbolag till Kerimo Holding AB 556960-1684. Företaget har sitt säte i Huddinge .
-
Kerimo Holding AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget äger fastigheterna Södertälje Lutan 2, Nykvarn Durkslaget 9 & Nykvarn Förskäraren 13. Bolaget är dotterbolag till Kerimo Holding AB 556960-1684. Företaget har sitt säte i Huddinge .
-
Kerimo Holding AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget äger fastigheterna Södertälje Lutan 2, Nykvarn Durkslaget 9 & Nykvarn Förskäraren 13. Bolaget är dotterbolag till Kerimo Holding AB 556960-1684. Företaget har sitt säte i Huddinge .
Visa fler relationer
-
Kerimo Holding AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget äger fastigheterna Södertälje Lutan 2, Nykvarn Durkslaget 9 & Nykvarn Förskäraren 13. Bolaget är dotterbolag till Kerimo Holding AB 556960-1684. Företaget har sitt säte i Huddinge .