Genomsyn

Start › Västra Götalands län › Högsäter

CadCamMachining Dalsland AB

559116-8702AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2020-12-01 – 2021-11-30

Omsättning 2021
2,1 mkr
Resultat efter fin. poster 2021
134 tkr
Årets resultat 2021
94 tkr
Eget kapital 2021
99 tkr

Utveckling4 räkenskapsår

20212021: 2,1 mkr2,1 mkr20202020: 1,6 mkr1,6 mkr20192019: 1,8 mkr1,8 mkr20182018: 1,3 mkr1,3 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2021202020192018
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 2 0691 6001 8251 503
Nettoomsättning 2 0691 6001 8251 287
Övriga rörelseintäkter ––0216
Rörelsekostnader 1 9101 4741 8171 565
Handelsvaror 339216249101
Övriga externa kostnader 781846950920
Personalkostnader 534160378366
Av- och nedskrivningar 254253240177
Övriga rörelsekostnader 2–01
Rörelseresultat 1591268−62
Finansiella poster −25−37−38−42
Räntekostnader och liknande resultatposter 25373842
Resultat efter finansiella poster 13489−30−104
Bokslutsdispositioner −24–––
Förändring av periodiseringsfonder −24–––
Resultat före skatt 11089−30−104
Skatt på årets resultat 16–––
Årets resultat 9489−30−104

BalansräkningBelopp i tkr

Post2021202020192018
TILLGÅNGAR 8257011 1081 137
Anläggningstillgångar 271525755853
Materiella anläggningstillgångar 271525755853
Maskiner och andra tekniska anläggningar 238441644820
Inventarier, verktyg och installationer 27749613
Förbättringsutgifter på annans fastighet 5101621
Omsättningstillgångar 554176353283
Varulager m.m. 62626464
Råvaror och förnödenheter 62626464
Kortfristiga fordringar 492114289219
Kundfordringar 3545916492
Upparbetad men ej fakturerad intäkt 70–0127
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 67551240
EGET KAPITAL OCH SKULDER 8257011 1081 137
Eget kapital 995−84−54
Bundet eget kapital 50505050
Aktiekapital 50505050
Fritt eget kapital 49−45−134−104
Balanserat resultat −45−134−1040
Årets resultat 9489−30−104
Obeskattade reserver 24–––
Periodiseringsfonder 24–––
Långfristiga skulder 221299636744
Skulder till kreditinstitut 75225388583
Checkräkningskredit 14674248161
Kortfristiga skulder 480397555447
Skulder till kreditinstitut 150188207207
Leverantörsskulder 207166307213
Skatteskulder 146126
Övriga skulder 108362415
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 2156
Ställda säkerheter 950950950950
Företagsinteckningar 950950950950

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2021202020192018
Medel att disponera 49−45−134–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2020

2019

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Händelser efter balansdagen

Coronaviruset, Covid-19 har efter balansdagen spridits i hela världen. På grund av osäkerhet kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende är det i dagsläget mycket svårt att kvantifiera virusspridningens påverka på verksamheten.

Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut

Öppna årsredovisningen för 2019

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Förbättringsutgifter på annans fastighet

Post2021-11-302020-11-302019-11-302018-11-302017-06-25
Anskaffningsvärde 262626260
Årets inköp ––026–
Ackumulerade avskrivningar 21161050
Årets avskrivningar 5555–

Inventarier, verktyg och installationer

Post2021-11-302020-11-302019-11-302018-11-302017-06-25
Anskaffningsvärde 156156133180
Årets inköp 02311518–
Ackumulerade avskrivningar 129823750
Årets avskrivningar 4745325–

Maskiner och andra tekniska anläggningar

Post2020-11-302019-11-302018-11-302017-06-25
Anskaffningsvärde 1 0141 0149870
Årets inköp 027987–
Ackumulerade avskrivningar 5723701670
Årets avskrivningar 203202167–

Om bolaget

Adress
ÖXNÄSVÄGEN 5 B, 458 70 HÖGSÄTER
Registrerat
2017-06-26
Bransch
Metallegoarbeten

Verksamhet enligt registret

Aktiebolaget skall bedriva skärande bearbetning av metall, legotillverkning för verkstadsindustrin, CNC-fräsning, computer aided design av verktyg samt därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5210-1540
CadCamMachining Dalsland AB
kontrollerat 2026-10-15

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2021

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2022-05-12
Programvara
Wolters Kluwer Bokslut

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver skärande bearbetning av metall, legotillverkning för verkstadsindustrin, CNC-fräsning, comupter aided design av verktyg samt där med förenlig verksamhet, Företaget har sitt säte i Västra Götalands län .

Väsentliga händelser

Väsentliga händelser under räkenskapsåret Spridningen av coronaviruset har påverkat utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat negativt.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20219 kB Öppna
20209 kB Öppna
20199 kB Öppna