Årsredovisning för

Qnister AB

559116-6433

Räkenskapsåret

2023-01-01 - 2023-12-31

Förvaltningsberättelse1
Resultaträkning2
Balansräkning3
Noter5
Underskrifter10

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-03-18. 
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust. 

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

Förvaltningsberättelse

Styrelsen och verkställande direktören för Qnister AB, 559116-6433, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2023-01-01 - 2023-12-31.

Verksamheten

Verksamhetens art och inriktning

Bolaget bedriver utveckling och försäljning av mjukvara samt konsultation inom juridik. Bolaget ägs till 100% av Insatt Group AB, 559359-8153, som i sin tur ägs till 100% av Dunkebo AB, 559184-9764.

Rättvisande översikt över utvecklingen

Belopp i Tkr

  2023 2022 2021 2020
Nettoomsättning 10 489 7 536 5 969 5 065
Rörelsemarginal % 0,7 0,9 1,7 4,2
Avkastning på sysselsatt kapital % 4,2 3,8 5,3 11,7
Avkastning på eget kapital % 3,5 3,6 5,5 12,7
Balansomslutning 4 276 3 494 2 699 2 866
Soliditet % 41,5 49,8 62,7 56,5

Förändringar i eget kapital

  Aktie-
kapital
Fond för utvecklings-
utgifter
Balanserat resultat Årets resultat
Ingående balans 66 667 1 881 037 -318 162 45 570
Balanseras i ny räkning     45 570 -45 570
Aktivering av utvecklingsutgifter   810 146 -810 146  
Upplösning av fond för utvecklingsutgifter   -565 036 565 036  
Årets resultat       41 930
Utgående balans 66 667 2 126 147 -517 702 41 930

Resultatdisposition

Belopp i kr

Till årsstämmans förfogande står följande medel  
Balanserat resultat -517 702
Årets resultat 41 930
Medel att disponera -475 772
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande  
Balanseras i ny räkning -475 772
Summa -475 772
 

Resultaträkning

Belopp i kr Not 2023-01-01 - 2023-12-31 2022-01-01 - 2022-12-31
Rörelsens intäkter, lagerförändringar m.m.      
Nettoomsättning   10 489 129 7 535 623
Aktiverat arbete för egen räkning   810 146 361 522
Övriga rörelseintäkter   173 432 23 401
Summa rörelsens intäkter, lagerförändringar m.m.   11 472 707 7 920 546
Rörelsens kostnader      
Övriga externa kostnader   -3 504 658 -3 151 345
Personalkostnader 2 -7 252 447 -4 130 606
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar   -639 226 -567 173
Övriga rörelsekostnader   -60 0
Summa rörelsens kostnader   -11 396 391 -7 849 124
Rörelseresultat   76 316 71 422
Resultat från finansiella poster      
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter   528 57
Räntekostnader och liknande resultatposter   -15 361 -9 434
Summa resultat från finansiella poster   -14 833 -9 377
Resultat efter finansiella poster   61 483 62 045
Bokslutsdispositioner      
Förändring av överavskrivningar   8 568 0
Summa bokslutsdispositioner   8 568 0
Resultat före skatt   70 051 62 045
Skatter      
Skatt på årets resultat 3 -28 121 -16 475
Summa skatter   -28 121 -16 475
Årets resultat   41 930 45 570
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2023-12-31 2022-12-31
TILLGÅNGAR      
Anläggningstillgångar      
Immateriella anläggningstillgångar      
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten och liknande arbeten 4 2 126 147 1 881 037
Summa immateriella anläggningstillgångar   2 126 147 1 881 037
Materiella anläggningstillgångar      
Inventarier, verktyg och installationer 5 219 169 218 901
Summa materiella anläggningstillgångar   219 169 218 901
Summa anläggningstillgångar   2 345 316 2 099 938
Omsättningstillgångar      
Kortfristiga fordringar      
Kundfordringar   835 679 770 017
Aktuell skattefordran   0 11 516
Övriga fordringar   20 886 42 479
Upparbetad men ej fakturerad intäkt   31 757 0
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter   332 479 289 301
Summa kortfristiga fordringar   1 220 801 1 113 313
Kassa och bank      
Kassa och bank   710 371 280 326
Summa kassa och bank   710 371 280 326
Summa omsättningstillgångar   1 931 172 1 393 639
SUMMA TILLGÅNGAR   4 276 488 3 493 577
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2023-12-31 2022-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER      
Eget kapital      
Bundet eget kapital      
Aktiekapital   66 667 66 667
Fond för utvecklingsutgifter   2 126 147 1 881 037
Summa bundet eget kapital   2 192 814 1 947 704
Fritt eget kapital      
Balanserat resultat   -517 702 -318 162
Årets resultat   41 930 45 570
Summa fritt eget kapital   -475 772 -272 592
Summa eget kapital   1 717 042 1 675 112
Obeskattade reserver      
Periodiseringsfonder   71 691 71 691
Ackumulerade överavskrivningar   0 8 568
Summa obeskattade reserver   71 691 80 259
Långfristiga skulder      
Övriga skulder till kreditinstitut 6 18 750 68 750
Summa långfristiga skulder   18 750 68 750
Kortfristiga skulder      
Övriga skulder till kreditinstitut   50 000 50 000
Leverantörsskulder   521 283 338 930
Skulder till koncernföretag   196 672 692 082
Aktuella skatteskulder   44 161 0
Övriga skulder   964 556 349 969
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter   692 333 238 475
Summa kortfristiga skulder   2 469 005 1 669 456
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER   4 276 488 3 493 577
 

Noter

Belopp i kr om inget annat anges.

Not 1 Redovisnings- och värderingsprinciper

Redovisnings- och värderingsprinciper

Årsredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3). Redovisningsprinciperna är oförändrade mot föregående år.

Värderingsprinciper m m

Tillgångar, avsättningar och skulder har värderats utifrån anskaffningsvärden om inget annat anges nedan.

Immateriella anläggningstillgångar

Utgifter för forskning och utveckling

Utgifter för forskning, dvs. planerat och systematiskt sökande i syfte att erhålla ny vetenskaplig eller teknisk kunskap och insikt, redovisas som kostnad när de uppkommer. Vid redovisning av utgifter för utveckling av framtagna forskningsresultat eller annan kunskap tillämpas kostnadsföringsmodellen, vilket innebär att alla utgifter kostnadsförs när de uppkommer. Vid redovisning av utgifter för utveckling tillämpas aktiveringsmodellen. Det innebär att utgifter som uppkommit under utvecklingsfasen redovisas som tillgång när samtliga nedanstående förutsättningar är uppfyllda: - Det är tekniskt möjligt att färdigställa den immateriella anläggningstillgången så att den kan användas eller säljas. - Avsikten är att färdigställa den immateriella anläggningstillgången och att använda eller sälja den. - Förutsättningar finns för att använda eller sälja den immateriella anläggningstillgången. - Det är sannolikt att den immateriella anläggningstillgången kommer att generera framtida ekonomiska fördelar. - Det finns erforderliga och adekvata tekniska, ekonomiska och andra resurser för att fullfölja utvecklingen och för att använda eller sälja den immateriella anläggningstillgången. - De utgifter som är hänförliga till den immateriella anläggningstillgången kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. Internt upparbetade immateriella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar. Anskaffningsvärdet för en internt upparbetad immateriell anläggningstillgång utgörs av samtliga direkt hänförbara utgifter (t.ex. material och löner). Indirekta tillverkningskostnader som utgör mer än en oväsentlig del av den sammanlagda utgiften för tillverkningen och uppgår till mer än ett obetydligt belopp räknas in i anskaffningsvärdet.

Avskrivning

Avskrivning sker linjärt över tillgångens beräknade nyttjandeperiod. Avskrivningen redovisas som kostnad i resultaträkningen.

 

  År
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten och liknande arbeten 5

Materiella anläggningstillgångar

Avskrivning

Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar enligt plan och eventuella nedskrivningar. Utgifter för nedmontering, bortforsling eller återställande av plats räknas inte in i anskaffningsvärdet för en materiell anläggningstillgång. I stället redovisas en avsättning successivt över tillgångens nyttjandeperiod.

  År
Inventarier, verktyg och installationer 5


Skatt

Skatt på årets resultat i resultaträkningen består av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Aktuell skatt är inkomstskatt för innevarande räkenskapsår som avser årets skattepliktiga resultat och den del av tidigare räkenskapsårs inkomstskatt som ännu inte har redovisats. Uppskjuten skatt är inkomstskatt för skattepliktigt resultat avseende framtida räkenskapsår till följd av tidigare transaktioner eller händelser. Uppskjuten skatteskuld redovisas för alla skattepliktiga temporära skillnader, dock inte för temporära skillnader som härrör från första redovisningen av goodwill. Uppskjuten skattefordran redovisas för avdragsgilla temporära skillnader och för möjligheten att i framtiden använda skattemässiga underskottsavdrag. Värderingen baseras på hur det redovisade värdet för motsvarande tillgång eller skuld förväntas återvinnas respektive regleras. Beloppen baseras på de skattesatser och skatteregler som är beslutade före balansdagen och har inte nuvärdesberäknats.

Intäkter

Det inflöde av ekonomiska fördelar som företaget erhållit eller kommer att erhålla för egen räkning redovisas som intäkt. Intäkter värderas till verkliga värdet av det som erhållits eller kommer att erhållas, med avdrag för rabatter. Bolaget säljer abonnemang att nyttja bolagets produkt under en bestämd tid. Alla intäkter redovisas som intäkt direkt vid fakturering.

 

Not 2 Personal

Medelantalet anställda

  2023-01-01 - 2023-12-31 2022-01-01 - 2022-12-31
Total 8 5
Medelantalet anställda 8 5

Not 3 Skatt på årets resultat

  2023-01-01 - 2023-12-31 2022-01-01 - 2022-12-31
Aktuell skatt    
Aktuell skatt 28 121 16 475
Summa 28 121 16 475
Summa 28 121 16 475
Avstämning av effektiv skatt    
Resultat före skatt 70 051 62 045
Gällande skattesats (%) 20,6 20,6
Skatt enligt gällande skattesats -14 431 -12 781

Väsentlig post som har påverkat sambandet mellan räkenskapsårets skattekostnad/intäkt

Typ av väsentlig post 2023-01-01 - 2023-12-31 2022-01-01 - 2022-12-31
Ej avdragsgilla kostnader -13 690 -3 696
Summa -13 690 -3 696

Redovisad effektiv skatt -28 121 -16 477
Redovisad effektiv skatt i procent -40,14 -26,56
 

Not 4 Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten och liknande arbeten

  2023-12-31 2022-12-31
Ingående anskaffningsvärden 3 576 416 2 548 856
Förändringar av anskaffningsvärden    
Övriga investeringar 810 146 1 027 560
Utgående anskaffningsvärden 4 386 562 3 576 416
Ingående avskrivningar -1 695 379 -1 169 945
Förändringar av avskrivningar    
Årets avskrivningar -565 036 -525 434
Utgående avskrivningar -2 260 415 -1 695 379
Redovisat värde 2 126 147 1 881 037

Not 5 Inventarier, verktyg och installationer

  2023-12-31 2022-12-31
Ingående anskaffningsvärden 397 348 179 776
Förändringar av anskaffningsvärden    
Inköp 74 458 217 572
Utgående anskaffningsvärden 471 806 397 348
Ingående avskrivningar -178 447 -136 708
Förändringar av avskrivningar    
Årets avskrivningar -74 190 -41 739
Utgående avskrivningar -252 637 -178 447
Redovisat värde 219 169 218 901

Not 6 Långfristiga skulder

Kommentar till not

Inga skulder förfaller senare än 5 år

 

Not 7 Ställda säkerheter

Övriga ställda säkerheter

Typ av säkerhet 2023-12-31 2022-12-31
Företagsinteckningar 700 000 550 000
Summa ställda säkerheter 700 000 550 000

Not 8 Upplysning om moderföretag

Kommentar till not

Bolaget ägdes per 2023-12-31 till 100% av Insatt Group AB, 559359-8153. Moderbolag i den största koncernen är Dunkebo AB, 559184-9764, som inte upprättar koncernredovisning med hänvisning till 7 kap. 3 § ÅRL.

Not 9 Nyckeltalsdefinitioner

Rörelsemarginal: Rörelseresultat / Nettoomsättning. Balansomslutning: Totala tillgångar. Avkastning på sysselsatt kapital: (Rörelseresultat + finansiella intäkter) / sysselsatt kapital. Finansiella intäkter: Poster i finansnettot som är hänförliga till tillgångar (som ingår i sysselsatt kapital). Sysselsatt kapital: Totala tillgångar - räntefria skulder. Räntefria skulder: Skulder som inte är räntebärande. Pensionsskulder ses som räntebärande. Avkastning på eget kapital: Resultat efter finansiella poster / Justerat eget kapital. Soliditet: (Totalt eget kapital + 79,4 % av obeskattade reserver) / Totala tillgångar.

Not 10 Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut

Under februari 2024 har bolaget bytt ägare från Insatt Group AB till att ägas av Bellöborg AB och EmMay Holding AB till knappt 50 % vardera.