Genomsyn

Start › Västra Götalands län › Strömstad

Akil Fastigheter AB

559116-4172AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
120 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
23 tkr
Årets resultat 2025
18 tkr
Eget kapital 2025
181 tkr

Utveckling8 räkenskapsår

20252025: 120 tkr120 tkr20242024: 120 tkr120 tkr20232023: 120 tkr120 tkr20222022: 120 tkr120 tkr20212021: 68 tkr68 tkr20202020: 160 tkr160 tkr20192019: 40 tkr40 tkr20182018: 0 kr0 kr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 12012012012069160
Nettoomsättning 12012012012069160
Rörelsekostnader 776062695051
Övriga externa kostnader 705355624444
Av- och nedskrivningar 777777
Rörelseresultat 4360585118109
Finansiella poster −20−20−15−10−180
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 000–––
Räntekostnader och liknande resultatposter 20211610180
Resultat efter finansiella poster 234043410109
Bokslutsdispositioner 0−20−20−35––
Lämnade koncernbidrag –––35––
Resultat före skatt 23202360109
Skatt på årets resultat 5451021
Årets resultat 1816185088

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 9639339439419041 074
Anläggningstillgångar 867874881888895901
Materiella anläggningstillgångar 8895102109116122
Förbättringsutgifter på annans fastighet 8895102109116122
Finansiella anläggningstillgångar 779779779779779779
Andelar i intresseföretag 779779779779779779
Omsättningstillgångar 9660625310173
Kortfristiga fordringar 505746309109
Övriga fordringar 374536210100
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 131310999
Kassa och bank 4621624164
EGET KAPITAL OCH SKULDER 9639339439419041 074
Eget kapital 181163147129124124
Bundet eget kapital 505050505050
Aktiekapital 505050505050
Fritt eget kapital 13111397797474
Balanserat resultat 11397797474−14
Årets resultat 1816185088
Långfristiga skulder 769505564762688890
Skulder till koncernföretag 7695055645424680
Övriga skulder –––220220890
Kortfristiga skulder 14266232509360
Leverantörsskulder 516461132
Skulder till koncernföretag 024421935––
Skatteskulder –––02121
Övriga skulder 314564
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 5555564

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202520242023202220212020
Medel att disponera –––7974–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andelar i intresseföretag

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-31
Anskaffningsvärde 779779779779

Förbättringsutgifter på annans fastighet

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312022-01-012021-12-312021-01-012020-12-312020-01-01
Anskaffningsvärde 137137137137137137137137137
Ackumulerade avskrivningar 49423528212115158
Årets avskrivningar 777−7–7–7–

Om bolaget

Adress
OSLOVÄGEN 46, 452 35 STRÖMSTAD
Registrerat
2017-06-21
Bransch
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Företagets säte är Strömstad.
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-06-15
Programvara
Hogia Audit med Bokslut

Allmänt om verksamheten

Företagets verksamhet är att bedriva fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202549 kB Öppna
202451 kB Öppna
202245 kB Öppna
202145 kB Öppna