Genomsyn

Start › Uppsala län › Uppsala

Forsberg VVS AB

559116-0501AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2023-01-01 – 2023-12-31

Omsättning 2023
147 tkr
Resultat efter fin. poster 2023
−130 tkr
Årets resultat 2023
−153 tkr
Eget kapital 2023
195 tkr

Utveckling7 räkenskapsår

20232023: 147 tkr147 tkr20222022: 990 tkr990 tkr20212021: 1,0 mkr1,0 mkr20202020: 978 tkr978 tkr20192019: 1,2 mkr1,2 mkr20182018: 997 tkr997 tkr20172017: 311 tkr311 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20232022202120202019
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1471 0411 0439781 260
Nettoomsättning 1479901 0439781 210
Övriga rörelseintäkter 051–050
Rörelsekostnader 36789595627884
Övriga externa kostnader 198896127202
Personalkostnader 11685482484670
Av- och nedskrivningar 615181612
Rörelseresultat 111253448351376
Finansiella poster −241−18−35100
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 20–––
Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar 2437327––
Räntekostnader och liknande resultatposter 0112400
Resultat efter finansiella poster −13023497350376
Bokslutsdispositioner 024−24––
Förändring av periodiseringsfonder 024−24––
Resultat före skatt −13025873––
Skatt på årets resultat 2355837580
Årets resultat −153203−10275295

BalansräkningBelopp i tkr

Post20232022202120202019
TILLGÅNGAR 252771807673599
Anläggningstillgångar 22146936535947
Materiella anläggningstillgångar 713415947
Inventarier, verktyg och installationer 713415947
Finansiella anläggningstillgångar 2134573233000
Andra långfristiga värdepappersinnehav 213457323––
Andra långfristiga fordringar –––3000
Omsättningstillgångar 32301442314551
Kortfristiga fordringar 13283229147349
Kundfordringar 013122163137
Övriga fordringar 137380125
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 08008387
Kassa och bank 1918213167203
EGET KAPITAL OCH SKULDER 252771807673599
Eget kapital 195498445455380
Bundet eget kapital 5050505050
Aktiekapital 5050505050
Reservfond –0–50–
Fritt eget kapital 145448395405330
Balanserat resultat 29824540513034
Årets resultat −153203−10275295
Obeskattade reserver –024––
Långfristiga skulder –015––
Skulder till kreditinstitut –015––
Kortfristiga skulder 57272323218219
Skulder till kreditinstitut 09102––
Leverantörsskulder –01340
Skatteskulder –024894
Övriga skulder 49252196156112
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 811111013

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post20232022202120202019
Styrelsens förslag –150150––
Medel att disponera –448395405–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2020

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andra långfristiga värdepappersinnehav

Post2023-12-312023-01-012022-12-312022-01-012021-12-312021-01-012020-12-312020-01-01
Anskaffningsvärde 7907907906506503003000
Årets inköp ––0–350–300–
Försäljningar och utrangeringar 0–−140–––––
Ackumulerade nedskrivningar 57733333332732700–
Årets nedskrivningar 243–7–327–0–

Inventarier, verktyg och installationer

Post2023-12-312023-01-012022-12-312022-01-012021-12-312021-01-012020-12-312020-01-012019-12-312019-01-01
Anskaffningsvärde 28282888888888606060
Årets inköp ––––0–28–0–
Försäljningar och utrangeringar 0–60–0–––––
Ackumulerade avskrivningar 2115154646292913131
Årets avskrivningar 6–15–18–16–12–
Återförda avskrivningar 0–46–0–––––

Om bolaget

Adress
MARIEDALSGATAN 6, 754 53 UPPSALA
Registrerat
2017-06-19
Bransch
Värme- och sanitetsarbeten

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva VVS-arbeten samt annan därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

755-4017
Forsberg Solutions AB
kontrollerat 2026-10-15

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023

Regelverk
K2
Säte
Företagets säte är Uppsala län.
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2024-04-11
Programvara
Hogia Audit med Bokslut

Allmänt om verksamheten

Bolaget bedriver uthyrning av personal inom transport och industri samt annan därmed förenlig verksamhet. Verksamheten har varit vilande större delen av året.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202346 kB Öppna
202246 kB Öppna
202146 kB Öppna
202045 kB Öppna