Idun Specialty Components AB
559115-33811 (13)
Årsredovisning
Idun Specialty Components AB
Organisationsnummer: 559115-3381
Räkenskapsår:
2021-01-01 -
2021-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Kassaflödesanalys |
7
|
|
Noter |
8
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-03-29.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Idun Specialty Components AB
559115-33812 (13)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
Bolaget ska äga och förvalta bolag samt därmed förenlig verksamhet.
Bolaget äger 95% av aktierna och är moderföretag till R Kjellbergs Plast AB (org.nr. 556919-2700), Idun Uno
AB (org.nr. 559137-4755) och Idun Åsen AB (org.nr. 559309-6034).
Företaget har sitt säte i Stockholm.
|
| Uppgift om ägare som har mer än tio procent av antalet andelar eller röster i företaget |
| Idun Industrier AB (publ) (org.nr 556924-7009) äger 96% av aktierna i bolaget. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 | 2018-01-01 -2018-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -2 925 | -2 774 | 486 | 1 899 |
| Balansomslutning (tkr) | | 28 286 | 29 782 | 35 419 | 29 947 |
| Soliditet (%) | | 75,0 | 69,7 | 73,2 | 64,7 |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
Idun Specialty Components AB
559115-33813 (13)
Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 22 967 177 | -2 336 833 | 20 680 344 |
| Balanseras i ny räkning | | -2 336 833 | 2 336 833 | 0 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 3 040 226 | | 3 040 226 |
| Årets resultat | | | -2 644 279 | -2 644 279 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 23 670 570 | -2 644 279 | 21 076 291 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 23 670 570 | | | |
| Årets resultat | | -2 644 279 | | | |
| Summa | | 21 026 291 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 21 026 291 | | | |
| Summa | | 21 026 291 | | | |
| | | | | |
Idun Specialty Components AB
559115-33814 (13)
Resultaträkning | | | | moderföretagets resultaträkning | |
| | | Not | 2021-01-01 | 2020-01-01 |
| | | 1 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| | | 2 | | |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 250 | -1 250 |
| Personalkostnader | | | 3 | 0 | 0 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 250 | -1 250 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 250 | -1 250 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | 4 | -2 804 958 | -2 586 490 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 5 | -118 923 | -186 084 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | -2 923 881 | -2 772 574 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -2 925 131 | -2 773 824 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 4 220 665 | 3 290 700 |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -3 829 000 | -2 669 170 |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | 6 | -68 489 | -108 549 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 323 176 | 512 981 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -2 601 955 | -2 260 843 |
| Skatt på årets resultat | | | 7 | -42 324 | -69 687 |
| Övriga skatter | | | | 0 | -6 303 |
| Årets resultat | | | | -2 644 279 | -2 336 833 |
Idun Specialty Components AB
559115-33815 (13)
Balansräkning | | | | moderföretagets balansräkning | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 8 | 25 721 250 | 25 697 500 |
| Uppskjuten skattefordran | | | 9 | 162 305 | 162 305 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 25 883 555 | 25 859 805 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 25 883 555 | 25 859 805 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | 2 400 271 | 3 514 611 |
| Övriga fordringar | | | | 5 | 0 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 2 400 276 | 3 514 611 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 2 590 | 407 234 |
| Summa kassa och bank | | | | 2 590 | 407 234 |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 2 402 866 | 3 921 845 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 28 286 421 | 29 781 650 |
Idun Specialty Components AB
559115-33816 (13)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | 10 | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | 11 | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 23 670 570 | 22 967 177 |
| Årets resultat | | | | -2 644 279 | -2 336 833 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 21 026 291 | 20 630 344 |
| Summa eget kapital | | | | 21 076 291 | 20 680 344 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | 12 | 177 038 | 108 549 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 177 038 | 108 549 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 0 | 2 600 000 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 0 | 2 600 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 2 600 000 | 2 600 000 |
| Skulder till koncernföretag | | | | 4 282 081 | 3 493 307 |
| Aktuella skatteskulder | | | | 112 011 | 218 807 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | 13 | 39 000 | 80 643 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 7 033 092 | 6 392 757 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 14 | 28 286 421 | 29 781 650 |
| | | | | |
Idun Specialty Components AB
559115-33817 (13)
Kassaflödesanalys | | | | | |
| | | Not | 2021-01-01 | 2020-01-01 |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Den löpande verksamheten | | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 250 | -1 250 |
| Erhållen utdelning | | | | 546 250 | 0 |
| Erlagd ränta | | | | -118 923 | -186 084 |
| Betald inkomstskatt | | | | -149 120 | 0 |
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | | | | 276 957 | -187 334 |
| | | | | |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | | | | | |
| Ökning/minskning av rörelsefordringar | | | | 1 114 335 | 4 913 290 |
| Ökning/minskning av rörelseskulder | | | | 747 131 | 2 023 145 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | | | | 2 138 423 | 6 749 101 |
| | | | | |
| Investeringsverksamheten | | | | | |
| Lämnade kapitaltillskott | | | | -3 351 208 | -2 586 490 |
| Förvärv av finansiella anläggningstillgångar | | | | -23 750 | 0 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | | | | -3 374 958 | -2 586 490 |
| | | | | |
| Finansieringsverksamheten | | | | | |
| Erhållna tillskott | | | | 3 040 226 | 2 097 968 |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 4 220 665 | 3 290 700 |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -3 829 000 | -2 669 170 |
| Amortering av skuld | | | | -2 600 000 | -2 600 000 |
| Utbetald utdelning | | | | 0 | -5 000 000 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | | | | 831 891 | -4 880 502 |
| | | | | |
| Årets kassaflöde | | | | -404 644 | -717 891 |
| Likvida medel vid årets början | | | | 407 234 | 1 125 125 |
| Likvida medel vid årets slut | | | 15 | 2 590 | 407 234 |
Idun Specialty Components AB
559115-33818 (13)
Noter | | | | | | | |
| | | | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
| Årsredovisningen upprättas med tillämpning av årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3). |
| Intäkter |
Intäkter har tagits upp till verkligt värde av vad som erhållits eller kommer att erhållas och redovisas i den omfattning det är sannolikt att de ekonomiska fördelarna kommer att tillgodogöras bolaget och intäkterna kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
Ersättning i form av ränta, royalty eller utdelning redovisas som intäkt när det är sannolikt att företaget kommer att få de ekonomiska fördelar som är förknippade med transaktionen och när inkomsten kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
Ränta redovisas som intäkt enligt den så kallade effektivräntemetoden. Royalty periodiseras i enlighet upplysningar med den aktuella överenskommelsens ekonomiska innebörd. Utdelning redovisas företagets rätt till betalning är säkerställd. |
| Andelar i koncernföretag, intresseföretag, gemensamt styrda företag och företag som det finns ägarintresse i |
| Andelar i dotterföretag redovisas i enlighet med kapitel 9 BFNAR 2012:1 (4 kap. 3 § första stycket Årsredovisningslagen). Aktieägartillskott redovisas enligt kapitel 6 BFNAR 2012:1. Lämnade aktieägartillskott redovisas som en ökning av andelens redovisade värde. Återbetalning av lämnat tillskott redovisas som en minskning av andelens redovisade värde. Nedskrivning av värdet på andelar i dotterföretag sker enligt 4 kap. 5 § första, andra och fjärde styckena Årsredovisningslagen via resultat räkningen om det kan antas att värdenegången är bestående. |
| Koncernbidrag och aktieägartillskott |
| Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition. |
| Kassaflödesanalys |
| Kassaflödesanalysen har upprättats enligt den indirekta metoden. |
Idun Specialty Components AB
559115-33819 (13)
| Not 2. Uppgift om moderföretag och koncernredovisning | | | | | | | |
| Moderföretag i den största koncernense-mem-base:ForetagTypModerforetagIStorstaKoncernenMember | | | | | | | |
| Namn | Idun Industrier AB (publ) | | | | | | |
| Organisationsnummer | 556924-7009 | | | | | | |
| Säte | Stockholm | | | | | | |
| | | | | | | |
| Närmaste moderföretag som upprättar koncernredovisningse-mem-base:ForetagTypModerforetagNarmasteUpprattarKoncernredovisningMember | | | | | | | |
| Namn | Idun Industrier AB (publ) | | | | | | |
| Organisationsnummer | 556924-7009 | | | | | | |
| Säte | Stockholm | | | | | | |
| | | | | | | |
| Moderföretagse-mem-base:ForetagTypModerforetagMember | | | | | | | |
| Namn | Idun Industrier AB (publ) | | | | | | |
| Organisationsnummer | 556924-7009 | | | | | | |
| Säte | Stockholm | | | | | | |
| | | | | | | |
| Moderföretaget upprättar inte koncernredovisning |
Företaget är ett moderföretag, men med hänvisning till undantagsreglerna i årsredovisningslagen 7 kap
3§ upprättas ingen koncernredovisning.
|
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Medelantalet anställda | | | | | |
| Medelantalet anställda | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Bolaget har inte haft några anställda och några löner har ej utbetalats. |
| Not 4. Resultat från andelar i koncernföretag exkl. nedskrivningar | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Utdelning | | | | 546 250 | 0 |
| Resultatandelar | | | | -3 351 208 | -2 586 490 |
| Summa | | | | -2 804 958 | -2 586 490 |
| | | | | |
| Resultatandelar avser nedskrivning av lämnat aktieägartillskott. |
| Not 5. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
Räntekostnader och liknande resultatposter avseende finansiella skulder till andra företag än koncernföretag | | | | -118 923 | -186 084 |
| Summa | | | | -118 923 | -186 084 |
| | | | | |
Idun Specialty Components AB
559115-338110 (13)
| Not 6. Förändring av periodiseringsfonder | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Avsättning till periodiseringsfond | | | | -68 489 | -108 549 |
| Summa | | | | -68 489 | -108 549 |
| | | | | |
| | | | | |
| Not 7. Skatt på årets resultat | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Aktuell skatt | | | | 42 324 | 69 687 |
| Summa | | | | 42 324 | 69 687 |
| | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Avstämning av effektiv skattesats | | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -2 601 955 | -2 260 843 |
| Gällande skattesats (%) | | | | 20,6 | 21,4 |
| Skatt enligt gällande skattesats | | | | -536 003 | -483 821 |
Väsentlig post som har påverkat sambandet mellan räkenskapsårets skattekostnad/intäkt | | | | | |
| Ej avdragsgilla kostnader | | | | 690 743 | 553 508 |
| Ej skattepliktiga intäkter | | | | -112 528 | 0 |
| Schablonintäkt periodiseringsfonder | | | | 112 | 0 |
| Redovisad effektiv skatt | | | | 42 324 | 69 687 |
| Redovisad effektiv skatt i procent (%) | | | | -1,6 | -3,1 |
| | | | | |
Idun Specialty Components AB
559115-338111 (13)
| Not 8. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 34 290 653 | 31 704 163 |
| Inköp | | | | 23 750 | 0 |
| Lämnade aktieägartillskott | | | | 3 351 208 | 2 586 490 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 37 665 611 | 34 290 653 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -8 593 153 | -6 006 663 |
| Årets nedskrivningar | | | | -3 351 208 | -2 586 490 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -11 944 361 | -8 593 153 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 25 721 250 | 25 697 500 |
| | | | | |
| Org.nr. | Säte | Antal andelar | Eget kapital (tkr) | Årets resultat (tkr) | Kapital- andel (%) | Rösträtts- andel (%) | Redovisat värde (tkr) |
| R Kjellbergs Plast AB | 556919-2700 | Ragunda | 475 | 4 434 | 398 | 95,0 | 95,0 | 25 650 |
| Idun Uno AB | 559137-4755 | Ragunda | 95 000 | 1 011 | 0 | 95,0 | 95,0 | 48 |
| Idun Åsen AB | 559309-6034 | Stockholm | 95 000 | 511 | 0 | 95,0 | 95,0 | 24 |
| | | | | | | | |
| Not 9. Uppskjuten skattefordran | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Specifikation uppskjuten skattefordran | | | | | |
| Skattemässiga underskottsavdrag | | | | | |
| Temporär skillnad | | | | 0 | 0 |
| Skattefordran | | | | 162 305 | 162 305 |
| | | | | |
| Summa specifikation uppskjuten skattefordran | | | | 162 305 | 162 305 |
| | | | | |
Idun Specialty Components AB
559115-338112 (13)
| Not 10. Förslag till resultatdisposition | | | | | |
| | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 23 670 570 | | | |
| Årets resultat | | -2 644 279 | | | |
| Summa | | 21 026 291 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 21 026 291 | | | |
| Summa | | 21 026 291 | | | |
| | | | | |
| Not 11. Upplysningar om aktiekapital m.m. | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Aktier | | | | | |
| Kvotvärde per aktieslag | | | | 0,50 | 0,50 |
| Antal aktier | | | | 100 000 | 100 000 |
| | | | | |
| Not 12. Periodiseringsfonder | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Periodiseringsfond 2020 | | | | 108 549 | 108 549 |
| Periodiseringsfond 2021 | | | | 68 489 | 0 |
| Summa | | | | 177 038 | 108 549 |
| | | | | |
| Not 13. Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Upplupna räntekostnader | | | | 39 000 | 80 643 |
| Summa | | | | 39 000 | 80 643 |
| | | | | |
| Not 14. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ställda säkerheter för företagets egen räkning | | | | | |
| För egna skulder och avsättningar | | | | | |
| Aktier i dotterbolagse-mem-base:StalldaSakerheterAktierDotterbolagMember | | | | 25 650 000 | 25 600 000 |
| | | | | |
| Avser säkerhet i aktier i dotterbolaget för förvärvskredit om 2 600 000 kronor (5 200 000 kronor per 2020-12-31). |
| Summa ställda säkerheter | | | | 25 650 000 | 25 600 000 |
| | | | | |
| Bolaget har inga eventualförpliktelser. |
Idun Specialty Components AB
559115-338113 (13)
| Not 15. Sammansättning av likvida medel | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Disponibla tillgodohavanden hos banker och andra kreditinstitut | | | | 2 590 | 407 234 |
| | | | | |