Start › Uppsala län › Uppsala
Kaxiras Holdings AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 360 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Nettoomsättning | 360 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 14 | 18 | 13 | 13 | 12 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 14 | 18 | 13 | 13 | 12 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 346 | −18 | −13 | −13 | −12 | – | – | – |
| Finansiella poster | 31 | 55 | −9 | −2 | 38 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 30 | 42 | 5 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 377 | 37 | −22 | −15 | 26 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 377 | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 78 | 2 | 0 | 0 | 6 | – | – | – |
| Årets resultat | 299 | 35 | −22 | −15 | 20 | – | – | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 069 | 2 090 | 2 050 | 2 077 | 2 092 | 2 066 | 2 153 | 39 |
| Anläggningstillgångar | 89 | 73 | 60 | 74 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 89 | 73 | 60 | 74 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 89 | 73 | 60 | 74 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 980 | 2 016 | 1 989 | 2 002 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 6 | 4 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 6 | 4 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 980 | 2 010 | 1 985 | 2 002 | – | – | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 069 | 2 090 | 2 050 | 2 077 | – | – | – | – |
| Eget kapital | 1 874 | 2 075 | 2 040 | 2 061 | – | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 824 | 2 025 | 1 990 | 2 011 | – | – | – | – |
| Balanserat resultat | 1 525 | 1 990 | 2 011 | 2 026 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 299 | 35 | −22 | −15 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 195 | 15 | 10 | 16 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 80 | 2 | 0 | 6 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 102 | – | – | – | – | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 13 | 13 | 10 | 10 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget bildades 2017. Bolagets verksamhet är att förvalta immateriell egendom relaterad till datateknik utvecklad genom forskning och innehav till andra sådana företag. Bolaget har tidigare år varit vilande.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget bildades 2017. Bolagets verksamhet är att förvalta immateriell egendom relaterad till datateknik utvecklad genom forskning och innehav till andra sådana företag. Bolaget är numera vilande.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget bildades 2017. Bolagets verksamhet är att förvalta immateriell egendom relaterad till datateknik utvecklad genom forskning och innehav till andra sådana företag. Bolaget är numera vilande.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget bildades 2017. Bolagets verksamhet är att förvalta immateriell egendom relaterad till datateknik utvecklad genom forskning och innehav till andra sådana företag. Företagets säte är i Uppsala.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-07-01 | 2023-06-30 | 2022-07-01 | 2022-06-30 | 2021-07-01 | 2021-06-30 | 2020-07-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 89 | 74 | 74 | 74 | 74 | 74 | 4 | 4 | 0 |
| Årets inköp | 15 | 0 | – | 0 | – | 650 | – | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | – | 0 | – | 580 | – | −4 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 1 | 14 | 14 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | 0 | – | 14 | – | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- DRAGARBRUNNSGATAN 63 B LGH 1202, 753 20 UPPSALA
- Registrerat
- 2017-06-12
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Företaget kommer att förvalta immateriell egendom relaterad till datateknik utvecklad genom forskning och innehav till andra sådana företag samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5214-6701
- KAXIRAS HOLDINGS AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K3
- Säte
- Företagets säte är Uppsala.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-11-10
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut