Idun Agro AB
559114-67321 (12)
Årsredovisning
Idun Agro AB
Organisationsnummer:
559114-6732
Räkenskapsår:
2020-01-01 -
2020-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Kassaflödesanalys |
7
|
|
Noter |
8
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2021-02-18.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Idun Agro AB
559114-67322 (12)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
Bolaget ska äga och förvalta bolag samt därmed förenlig verksamhet.
Bolaget äger 100% av aktierna och är moderföretag till Aktiebolaget Lennart Månsson International (org.nr. 556074-7585) och LMI Lager AB (org.nr. 556917-8188) samt äger 55% av aktierna och är moderföretag till Norotec Holding AB (org.nr 559104-3905).
Företaget har sitt säte i Stockholm.
|
| Uppgift om ägare som har mer än tio procent av antalet andelar eller röster i företaget |
| Idun Industrier AB (publ) (org.nr. 556924-7009) äger 95% av aktierna i bolaget. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -247 | -348 | -8 617 | 2 829 |
| Balansomslutning (tkr) | | 66 467 | 66 245 | 55 176 | 52 635 |
| Soliditet (%) | | 56,9 | 52,0 | 62,5 | 60,7 |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
Idun Agro AB
559114-67323 (12)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 37 296 763 | | | |
| Årets resultat | | 335 158 | | | |
| Summa | | 37 631 921 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Annan utdelning | | 3 900 000 | | | |
| Summa utdelning | | 3 900 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 33 731 921 | | | |
| Summa | | 37 631 921 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 33 741 533 | 629 056 | 34 420 589 |
| Balanseras i ny räkning | | 629 056 | -629 056 | 0 |
| Utdelning | | -3 900 000 | | -3 900 000 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 6 826 174 | | 6 826 174 |
| Årets resultat | | | 335 158 | 335 158 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 37 296 763 | 335 158 | 37 681 921 |
Idun Agro AB
559114-67324 (12)
Resultaträkning | | | | moderföretagets resultaträkning | |
| | | Not | 2020-01-01 | 2019-01-01 |
| | | 1 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| | | 2 | | |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 0 | 0 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -3 051 | -5 068 |
| Personalkostnader | | | 3 | 0 | 0 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -3 051 | -5 068 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -3 051 | -5 068 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 4 | -243 690 | -342 995 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | -243 690 | -342 995 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -246 741 | -348 063 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 9 500 000 | 5 222 000 |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -8 684 700 | -4 073 612 |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | 5 | -142 145 | 0 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 673 155 | 1 148 388 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 426 414 | 800 325 |
| Skatt på årets resultat | | | 6 | -91 256 | -171 269 |
| Årets resultat | | | | 335 158 | 629 056 |
Idun Agro AB
559114-67325 (12)
Balansräkning | | | | moderföretagets balansräkning | |
| | | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 7 | 64 950 000 | 64 950 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 64 950 000 | 64 950 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 64 950 000 | 64 950 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | 1 500 000 | 1 282 000 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 1 500 000 | 1 282 000 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 16 807 | 12 779 |
| Summa kassa och bank | | | | 16 807 | 12 779 |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 1 516 807 | 1 294 779 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 66 466 807 | 66 244 779 |
Idun Agro AB
559114-67326 (12)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | 8 | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | 9 | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 37 296 763 | 33 741 533 |
| Årets resultat | | | | 335 158 | 629 056 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 37 631 921 | 34 370 589 |
| Summa eget kapital | | | | 37 681 921 | 34 420 589 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | 10 | 142 145 | 0 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 142 145 | 0 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 3 000 000 | 6 000 000 |
| Skulder till koncernföretag | | | | 8 700 000 | 9 360 000 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 11 700 000 | 15 360 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 3 000 000 | 3 000 000 |
| Skulder till koncernföretag | | | | 13 596 629 | 8 039 928 |
| Aktuella skatteskulder | | | | 262 525 | 173 994 |
| Övriga skulder | | | | 0 | 5 067 275 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | 11 | 83 587 | 182 993 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 16 942 741 | 16 464 190 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 12 | 66 466 807 | 66 244 779 |
| | | | | |
Idun Agro AB
559114-67327 (12)
Kassaflödesanalys | | | | | |
| | | Not | 2020-01-01 | 2019-01-01 |
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Den löpande verksamheten | | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -3 051 | -5 068 |
| Erlagd ränta | | | | -243 690 | -342 995 |
| Betald inkomstskatt | | | | -2 725 | 0 |
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | | | | -249 466 | -348 063 |
| | | | | |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | | | | | |
| Ökning/minskning av rörelsefodringar | | | | -218 000 | 4 718 000 |
| Ökning/minskning av rörelseskulder | | | | -269 980 | 13 966 476 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | | | | -737 446 | 18 336 413 |
| | | | | |
| Investeringsverksamheten | | | | | |
| Förvärv av dotterföretagANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORT | | | | 0 | -15 950 000 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | | | | 0 | -15 950 000 |
| | | | | |
| Finansieringsverksamheten | | | | | |
| Erhållna tillskott | | | | 6 826 174 | 3 201 859 |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 9 500 000 | 5 222 000 |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -8 684 700 | -4 073 612 |
| Amortering av skuld | | | | -3 000 000 | -3 000 000 |
| Utbetald utdelning | | | | -3 900 000 | -3 900 000 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | | | | 741 474 | -2 549 753 |
| | | | | |
| Årets kassaflöde | | | | 4 028 | -163 340 |
| Likvida medel vid årets början | | | | 12 779 | 176 119 |
| Likvida medel vid årets slut | | | 13 | 16 807 | 12 779 |
Idun Agro AB
559114-67328 (12)
Noter | | | | | | | |
| | | | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
| Årsredovisningen upprättas med tillämpning av årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3). |
| Intäkter |
Intäkter har tagits upp till verkligt värde av vad som erhållits eller kommer att erhållas och redovisas i den omfattning det är sannolikt att de ekonomiska fördelarna kommer att tillgodogöras bolaget och intäkterna kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
Ersättning i form av ränta, royalty eller utdelning redovisas som intäkt när det är sannolikt att företaget kommer att få de ekonomiska fördelar som är förknippade med transaktionen och när inkomsten kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
Ränta redovisas som intäkt enligt den så kallade effektivräntemetoden. Royalty periodiseras i enlighet upplysningar med den aktuella överenskommelsens ekonomiska innebörd. Utdelning redovisas företagets rätt till betalning är säkerställd. |
| Andelar i koncernföretag, intresseföretag, gemensamt styrda företag och företag som det finns ägarintresse i |
Andelar i dotterföretag redovisas i enlighet med kapitel 9 BFNAR 2012:1 (4 kap. 3 § första stycket Årsredovisningslagen). Aktieägartillskott redovisas enligt kapitel 6 BFNAR 2012:1. Lämnade aktieägartillskott redovisas som en ökning av andelens redovisade värde. Återbetalning av lämnat tillskott redovisas som en minskning av andelens redovisade värde. Nedskrivning av värdet på andelar i dotterföretag sker enligt 4 kap. 5 § första, andra och fjärde styckena Årsredovisningslagen via resultat räkningen om det kan antas att värdenegången är bestående.
|
| Koncernbidrag och aktieägartillskott |
| Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition. |
| Kassaflödesanalys |
| Kassaflödesanalysen har upprättats enligt den indirekta metoden. |
Idun Agro AB
559114-67329 (12)
| Not 2. Uppgift om moderföretag och koncernredovisning | | | | | | | |
| Moderföretag i den största koncernense-mem-base:ForetagTypModerforetagIStorstaKoncernenMember | | | | | | | |
| Namn | Idun Industrier AB (publ) | | | | | | |
| Organisationsnummer | 556924-7009 | | | | | | |
| Säte | Stockholm | | | | | | |
| | | | | | | |
| Närmaste moderföretag som upprättar koncernredovisningse-mem-base:ForetagTypModerforetagNarmasteUpprattarKoncernredovisningMember | | | | | | | |
| Namn | Idun Industrier AB (publ) | | | | | | |
| Organisationsnummer | 556924-7009 | | | | | | |
| Säte | Stockholm | | | | | | |
| | | | | | | |
| Moderföretagse-mem-base:ForetagTypModerforetagMember | | | | | | | |
| Namn | Idun Industrier AB (publ) | | | | | | |
| Organisationsnummer | 556924-7009 | | | | | | |
| Säte | Stockholm | | | | | | |
| | | | | | | |
| Moderföretaget upprättar inte koncernredovisning |
Företaget är ett moderföretag, men med hänvisning till undantagsreglerna i årsredovisningslagen 7 kap
3§ upprättas ingen koncernredovisning.
|
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Medelantalet anställda | | | | | |
| Medelantalet anställda | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Bolaget har inte haft några anställda och några löner har ej utbetalats. |
| Not 4. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
Räntekostnader och liknande resultatposter avseende finansiella skulder till andra företag än koncernföretag | | | | -243 690 | -342 995 |
| Summa | | | | -243 690 | -342 995 |
| | | | | |
| Not 5. Förändring av periodiseringsfonder | | | | | |
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Avsättning till periodiseringsfond | | | | -142 145 | 0 |
| Summa | | | | -142 145 | 0 |
| | | | | |
| | | | | |
Idun Agro AB
559114-673210 (12)
| Not 6. Skatt på årets resultat | | | | | |
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Aktuell skatt | | | | 91 256 | 171 269 |
| Summa | | | | 91 256 | 171 269 |
| | | | | |
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Avstämning av effektiv skattesats | | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 426 414 | 800 325 |
| Gällande skattesats (%) | | | | 21,4 | 21,4 |
| Skatt enligt gällande skattesats | | | | 91 252 | 171 269 |
Väsentlig post som har påverkat sambandet mellan räkenskapsårets skattekostnad/intäkt | | | | | |
| Ej avdragsgilla kostnader | | | | 4 | 0 |
| Redovisad effektiv skatt | | | | 91 256 | 171 269 |
| Redovisad effektiv skatt i procent (%) | | | | 21,4 | 21,4 |
| | | | | |
| Not 7. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 75 480 000 | 59 530 000 |
| Inköp | | | | 0 | 15 950 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 75 480 000 | 75 480 000 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -10 530 000 | -10 530 000 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -10 530 000 | -10 530 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 64 950 000 | 64 950 000 |
| | | | | |
| Org.nr. | Säte | Antal andelar | Eget kapital (tkr) | Årets resultat (tkr) | Kapital- andel (%) | Rösträtts- andel (%) | Redovisat värde (tkr) |
| AB Lennart Månsson International | 556074-7585 | Helsingborg | 100 | 11 051 | 57 | 100,0 | 100,0 | 42 113 |
| LMI Lager AB | 556917-8188 | Helsingborg | 500 | 1 548 | 31 | 100,0 | 100,0 | 6 887 |
| Norotec Holding AB | 559104-3905 | Malmö | 27 500 | 18 091 | 2 729 | 55,0 | 55,0 | 15 950 |
| | | | | | | | |
Idun Agro AB
559114-673211 (12)
| Not 8. Förslag till resultatdisposition | | | | | |
| | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 37 296 763 | | | |
| Årets resultat | | 335 158 | | | |
| Summa | | 37 631 921 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Annan utdelning | | 3 900 000 | | | |
| Summa utdelning | | 3 900 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 33 731 921 | | | |
| Summa | | 37 631 921 | | | |
| | | | | |
| Not 9. Upplysningar om aktiekapital m.m. | | | | | |
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Aktier | | | | | |
| Kvotvärde per aktieslag | | | | 0,50 | 0,50 |
| Antal aktier | | | | 100 000 | 100 000 |
| | | | | |
| Not 10. Periodiseringsfonder | | | | | |
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Periodiseringsfond 2020 | | | | 142 145 | 0 |
| Summa | | | | 142 145 | 0 |
| | | | | |
| Not 11. Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | | |
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Upplupna räntekostnader | | | | 83 587 | 182 993 |
| Summa | | | | 83 587 | 182 993 |
| | | | | |
| Not 12. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Ställda säkerheter för företagets egen räkning | | | | | |
| För egna skulder och avsättningar | | | | | |
| Aktier i dotterbolagse-mem-base:StalldaSakerheterAktierDotterbolagMember | | | | 49 000 000 | 49 000 000 |
| | | | | |
| Avser säkerhet i aktier i dotterbolaget för förvärvskredit om 6 000 000 kronor (9 00 000 kronor per 2019-12-31). |
| Summa ställda säkerheter | | | | 49 000 000 | 49 000 000 |
| | | | | |
Idun Agro AB
559114-673212 (12)
| Eventualförpliktelser | | | | | |
| Proprieborgen för Aktiebolaget Lennart Månsson International | | | | 21 188 940 | 21 757 106 |
| Proprieborgen för LMI Lager AB | | | | 18 130 000 | 19 110 000 |
| Summa eventualförpliktelser | | | | 39 318 940 | 40 867 106 |
| | | | | |
| Not 13. Sammansättning av likvida medel | | | | | |
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Disponibla tillgodohavanden hos banker och andra kreditinstitut | | | | 16 807 | 12 779 |
| | | | | |