Hockey Academy Investment Stockholm AB
559114-59651 (7)
Årsredovisning
Hockey Academy Investment Stockholm AB
Organisationsnummer:
559114-5965
Räkenskapsår:
2020-01-01 -
2020-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2021-06-11.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Hockey Academy Investment Stockholm AB
559114-59652 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Bolagets verksamhet består av att investera i privata och publika bolag inom sport, e-sport, hälsa och miljö.
Affärsidén är att investera i bolag i tidiga faser och i tillväxtfaser med hög produktrisk och därmed stor möjlig uppsida.
Bolagets strategi är att vara långsiktig investerare och bidra med kapital, kompetens och erbjuda sitt nätverk av kontakter till portföljbolagen.
Bolaget har ingen anställd personal och styrelsen tillsammans med investeringsgruppen hanterar den dagliga driften av bolaget.
Företaget har sitt säte i Stockholm.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
Under året har företaget , sålt fondandelar, skrivit ner värdet på en portföljinvestering. samt deltagit i en nyemission.
I slutet av verksamhetsåret beslutade bolaget att genomföra en nyemission. Delar av kapitalet har inkommit under året och kommer att slutföras under 2021.
Vi har särskilt beaktat hur effekterna av COVID-19 utbrottet har påverkat bolagets utveckling. I denna bedömning har vi kommit fram till att företaget inte påverkades under året.
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 | 2018-01-01 -2018-12-31 | 2017-01-01 -2017-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -438 | -102 | -88 | -21 |
| Soliditet (%) | | 98,5 | 98,3 | 99,2 | 99,2 |
| Förändringar i eget kapital | | | | | |
| Aktie- kapital | Överkurs- fond | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 203 504 | 1 841 066 | 45 221 | -102 321 | 1 987 470 |
| Balanseras i ny räkning | | | -102 321 | 102 321 | 0 |
| Nyemission | | 694 298 | | | 694 298 |
| Erhållna aktieägartillskott | | | 87 601 | | 87 601 |
| Årets resultat | | | | -438 378 | -438 378 |
| Belopp vid årets utgång | 203 504 | 2 535 364 | 30 501 | -438 378 | 2 330 991 |
Hockey Academy Investment Stockholm AB
559114-59653 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Överkursfond | | 2 535 364 | | | |
| Balanserat resultat | | 30 501 | | | |
| Årets resultat | | -438 378 | | | |
| Summa | | 2 127 487 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 2 127 487 | | | |
| Summa | | 2 127 487 | | | |
| | | | | |
Hockey Academy Investment Stockholm AB
559114-59654 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2020-01-01 | 2019-01-01 |
| | | 1 2 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 0 | 42 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 42 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -56 997 | -69 501 |
| Personalkostnader | | | | -32 855 | -32 855 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -89 852 | -102 356 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -89 852 | -102 314 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | -348 267 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -259 | -7 |
| Summa finansiella poster | | | | -348 526 | -7 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -438 378 | -102 321 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -438 378 | -102 321 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -438 378 | -102 321 |
Hockey Academy Investment Stockholm AB
559114-59655 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | 3 | 1 146 285 | 1 784 909 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 1 146 285 | 1 784 909 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 1 146 285 | 1 784 909 |
| | | | | |
| Kortfristiga placeringar | | | | | |
| Övriga kortfristiga placeringar | | | | 0 | 80 000 |
| Summa kortfristiga placeringar | | | | 0 | 80 000 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 1 219 968 | 156 448 |
| Summa kassa och bank | | | | 1 219 968 | 156 448 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 1 219 968 | 236 448 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 2 366 253 | 2 021 357 |
Hockey Academy Investment Stockholm AB
559114-59656 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 203 504 | 203 504 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 203 504 | 203 504 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Överkursfond | | | | 2 535 364 | 1 841 066 |
| Balanserat resultat | | | | 30 501 | 45 221 |
| Årets resultat | | | | -438 378 | -102 321 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 2 127 487 | 1 783 966 |
| Summa eget kapital | | | | 2 330 991 | 1 987 470 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 1 124 | 0 |
| Övriga skulder | | | | 16 138 | 15 887 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 18 000 | 18 000 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 35 262 | 33 887 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 2 366 253 | 2 021 357 |
| | | | | |
Hockey Academy Investment Stockholm AB
559114-59657 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Väsentliga händelser efter balansdagen |
| Vi har särskilt beaktat hur effekterna av COVID-19 utbrottet påverkar bolagets framtida utveckling risker som kan påverka den finansiella rapporteringen framåt. I denna bedömning har vi kommit fram till att pandemin haft en viss negativ påverkan på företaget på nya året men effekterna är i dagsläget svåra att bedöma. |
| Not 3. Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | | | |
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 1 784 909 | 1 093 546 |
| Inköp | | | | 334 092 | 691 363 |
| Försäljningar/utrangeringar | | | | -600 000 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 1 519 001 | 1 784 909 |
| | | | | |
| Årets nedskrivningar | | | | -372 716 | 0 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -372 716 | 0 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 1 146 285 | 1 784 909 |
| | | | | |