Årsredovisning för

Hanadacy Beauty Salon AB

559113-0090

Räkenskapsåret

2021-05-01 - 2022-04-30

Förvaltningsberättelse1
Resultaträkning2
Balansräkning3
Noter5
Underskrifter6

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-11-25. 
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition. 

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

Förvaltningsberättelse

Styrelsen för Hanadacy Beauty Salon AB, 559113-0090, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2021-05-01 - 2022-04-30.

Verksamheten

Allmänt om verksamheten

Företaget med säte i Ulricehamn registrerades år 2017 och bedriver sedan dess skönhetssalong med nagelvård och fotvård.

Flerårsöversikt

Belopp i kr

  2021/2022 2020/2021 2019/2020 2018/2019
Nettoomsättning 636 112 586 244 735 130 530 927
Resultat efter finansiella poster 180 494 71 198 164 777 57 813
Soliditet % 91,8 89 75 63

Förändringar i eget kapital

  Aktiekapital Balanserat resultat Årets resultat
Belopp vid årets ingång 50 000 154 185 41 731
Balanseras i ny räkning   41 731 -41 731
Årets resultat     190 125
Belopp vid årets utgång 50 000 195 916 190 125

Resultatdisposition

Till årsstämmans förfogande står följande medel:

Belopp i kr

  2021-05-01 - 2022-04-30
Balanserat resultat 195 916
Årets resultat 190 125
Summa 386 041
 

Resultaträkning

Belopp i kr Not 2021-05-01 - 2022-04-30 2020-05-01 - 2021-04-30
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.      
Nettoomsättning   636 112 586 244
Övriga rörelseintäkter   97 615 52 928
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.   733 727 639 172
Rörelsekostnader      
Råvaror och förnödenheter   -19 664 -6 356
Övriga externa kostnader   -181 663 -167 142
Personalkostnader 2 -310 555 -380 617
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar   -40 872 -13 481
Summa rörelsekostnader   -552 754 -567 596
Rörelseresultat   180 973 71 576
Finansiella poster      
Räntekostnader och liknande resultatposter   -479 -378
Summa finansiella poster   -479 -378
Resultat efter finansiella poster   180 494 71 198
Bokslutsdispositioner      
Förändring av periodiseringsfonder   59 946 -17 946
Summa bokslutsdispositioner   59 946 -17 946
Resultat före skatt   240 440 53 252
Skatter      
Skatt på årets resultat   -50 315 -11 521
Årets resultat   190 125 41 731
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2022-04-30 2021-04-30
TILLGÅNGAR      
Anläggningstillgångar      
Materiella anläggningstillgångar      
Inventarier, verktyg och installationer 3 127 895 31 812
Summa materiella anläggningstillgångar   127 895 31 812
Summa anläggningstillgångar   127 895 31 812
Omsättningstillgångar      
Varulager m.m.      
Färdiga varor och handelsvaror   30 000 15 000
Summa varulager m.m.   30 000 15 000
Kortfristiga fordringar      
Övriga fordringar   58 415 0
Summa kortfristiga fordringar   58 415 0
Kassa och bank      
Kassa och bank   258 719 304 313
Summa kassa och bank   258 719 304 313
Summa omsättningstillgångar   347 134 319 313
SUMMA TILLGÅNGAR   475 029 351 125
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2022-04-30 2021-04-30
EGET KAPITAL OCH SKULDER      
Eget kapital      
Bundet eget kapital      
Aktiekapital   50 000 50 000
Summa bundet eget kapital   50 000 50 000
Fritt eget kapital      
Balanserat resultat   195 916 154 185
Årets resultat   190 125 41 731
Summa fritt eget kapital   386 041 195 916
Summa eget kapital   436 041 245 916
Obeskattade reserver      
Periodiseringsfonder   0 59 946
Summa obeskattade reserver   0 59 946
Kortfristiga skulder      
Skatteskulder   42 835 21 145
Övriga skulder   164 14 151
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter   -4 011 9 967
Summa kortfristiga skulder   38 988 45 263
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER   475 029 351 125
 

Noter

Belopp i kr om inget annat anges.

Not 1 Redovisningsprinciper

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

Materiella anläggningstillgångar

Följande avskrivningstider tillämpas: År
Maskiner och andra tekniska anläggningar 5
Inventarier, verktyg och installationer 5

Not 2 Medelantalet anställda

  2021-05-01 - 2022-04-30 2020-05-01 - 2021-04-30
Medelantalet anställda 1 1

Not 3 Inventarier, verktyg och installationer

  2021-05-01 - 2022-04-30 2020-05-01 - 2021-04-30
Ingående anskaffningsvärden 67 405 67 405
Förändringar av anskaffningsvärden    
Inköp 136 955  
Utgående anskaffningsvärden 204 360 67 405
Ingående avskrivningar -35 593 -22 112
Förändringar av avskrivningar    
Årets avskrivningar -40 872 -13 481
Utgående avskrivningar -76 465 -35 593
Redovisat värde 127 895 31 812