Genomsyn

Start › Norrbottens län › Kiruna

Morot Friskvård AB

559112-7435AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2023-09-01 – 2024-08-31

Omsättning 2024
330 tkr
Resultat efter fin. poster 2024
−31 tkr
Årets resultat 2024
−31 tkr
Eget kapital 2024
65 tkr

Utveckling7 räkenskapsår

20242024: 330 tkr330 tkr20232023: 392 tkr392 tkr20222022: 632 tkr632 tkr20212021: 654 tkr654 tkr20202020: 787 tkr787 tkr20192019: 579 tkr579 tkr20182018: 703 tkr703 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202420232022202120202019
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 330403670761849579
Nettoomsättning 330392632654787579
Övriga rörelseintäkter 01138107610
Rörelsekostnader 361447721710751572
Handelsvaror 2317015317114468
Övriga externa kostnader 189237270235304207
Personalkostnader 14940295302302297
Av- och nedskrivningar ––2220
Rörelseresultat −30−44−5052977
Finansiella poster −10–0––
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 00––––
Räntekostnader och liknande resultatposter 10–000
Resultat efter finansiella poster −31−44−5052977
Bokslutsdispositioner 027390−25−4
Förändring av periodiseringsfonder 027390−25−4
Resultat före skatt −31−17−1152723
Skatt på årets resultat ––112193
Årets resultat −31−17−1239540

BalansräkningBelopp i tkr

Post202420232022202120202019
TILLGÅNGAR 84102207261221222
Anläggningstillgångar ––4690
Materiella anläggningstillgångar ––4690
Maskiner och andra tekniska anläggningar ––4690
Omsättningstillgångar 84102203255212222
Varulager m.m. ––100806522
Råvaror och förnödenheter ––100806522
Kortfristiga fordringar 92148435338
Kundfordringar 10166112918
Övriga fordringar 0−73113244
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 0121018015
Kassa och bank 74815513294163
EGET KAPITAL OCH SKULDER 84102207261221222
Eget kapital 6596139151111158
Bundet eget kapital 505050505050
Aktiekapital 505050505050
Fritt eget kapital 15468910161108
Balanserat resultat 46636161107107
Årets resultat −31−172739540
Obeskattade reserver ––0393914
Periodiseringsfonder ––0393914
Långfristiga skulder 9−191542
Övriga skulder 9−191542
Kortfristiga skulder 102568676649
Förskott från kunder 3116223018
Leverantörsskulder ––36752
Skatteskulder 01−14161716
Övriga skulder 72330221513
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter ––00––

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202420232022202120202019
Styrelsens förslag 0–––––
Medel att disponera ––8910161–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Maskiner och andra tekniska anläggningar

Post2021-08-312020-08-312019-08-31
Anskaffningsvärde 11110
Årets inköp –11–
Ackumulerade avskrivningar 420
Årets avskrivningar 22–

Om bolaget

Adress
RYMDVÄGEN 12, 981 45 KIRUNA
Registrerat
2017-05-18
Bransch
Sport- och fritidsutbildning

Verksamhet enligt registret

Företaget ska bedriva salong med skönhetsbehandlingar, massagebehandlingar, SPA-behandlingar, HLR-utbildningar, coaching, kostrådgivning, redovisningskonsultationer samt förenlig verksamhet. Företaget ska även bedriva yogastudio, butikshandel med livsmedel, present- och hygienartiklar.

Bankgironummer

323-6536
Morot Friskvård AB
kontrollerat 2026-10-15

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2024-11-27
Programvara
Visma Bokslut

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20248 kB Öppna
20228 kB Öppna
20218 kB Öppna