Start › Stockholms län › Vallentuna
Chare AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 833 | 1 928 | 1 899 | 1 654 | 1 638 | 1 592 | 1 480 |
| Nettoomsättning | 1 833 | 1 928 | 1 899 | 1 654 | 1 636 | 1 592 | 1 480 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 2 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 125 | 1 061 | 1 043 | 955 | 1 000 | 969 | 940 |
| Övriga externa kostnader | 143 | 107 | 95 | 92 | 118 | 93 | 109 |
| Personalkostnader | 982 | 953 | 948 | 862 | 882 | 876 | 832 |
| Rörelseresultat | 709 | 868 | 856 | 699 | 639 | 622 | 540 |
| Finansiella poster | 660 | 18 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 651 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 10 | 12 | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | −6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 369 | 886 | 857 | 699 | 639 | 622 | 539 |
| Bokslutsdispositioner | −182 | – | 0 | −177 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −182 | – | 0 | −177 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 1 187 | 886 | 857 | 522 | 639 | 622 | 539 |
| Skatt på årets resultat | 113 | 190 | 180 | 110 | 133 | 135 | 120 |
| Årets resultat | 1 074 | 696 | 677 | 413 | 505 | 488 | 419 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 618 | 3 474 | 2 723 | 2 453 | 2 032 | 1 592 | 1 282 |
| Anläggningstillgångar | 2 834 | 2 036 | 2 023 | 1 859 | 1 424 | 1 055 | 840 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 834 | 2 036 | 2 023 | 1 859 | 1 424 | 1 055 | 840 |
| Andra långfristiga fordringar | 2 834 | 2 036 | 2 023 | 1 859 | 1 424 | 1 055 | 840 |
| Omsättningstillgångar | 784 | 1 438 | 700 | 594 | 608 | 537 | 442 |
| Kortfristiga fordringar | 557 | 409 | 471 | 381 | 383 | 354 | 392 |
| Kundfordringar | 392 | 409 | 399 | 332 | 325 | 315 | 313 |
| Övriga fordringar | 165 | 0 | 72 | 50 | 58 | 39 | 79 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 227 | 1 029 | 229 | 213 | 225 | 183 | 50 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 618 | 3 474 | 2 723 | 2 453 | 2 032 | 1 592 | 1 282 |
| Eget kapital | 2 881 | 2 857 | 2 161 | 1 999 | 1 711 | 1 271 | 858 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 2 831 | 2 807 | 2 111 | 1 949 | 1 661 | 1 221 | 808 |
| Balanserat resultat | 1 757 | 2 111 | 1 434 | 1 536 | 1 156 | 733 | 389 |
| Årets resultat | 1 074 | 696 | 677 | 413 | 505 | 488 | 419 |
| Obeskattade reserver | 359 | 177 | 177 | 177 | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 359 | 177 | 177 | 177 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 379 | 440 | 385 | 278 | 321 | 321 | 423 |
| Leverantörsskulder | 1 | 1 | – | – | 0 | 1 | 2 |
| Skatteskulder | 44 | 97 | 51 | 23 | 23 | 0 | 41 |
| Övriga skulder | 235 | 240 | 241 | 162 | 205 | 227 | 299 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 98 | 102 | 94 | 92 | 93 | 93 | 80 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – | – | 65 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 949 | 1 661 | 1 221 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- LUGNETS VÄG 32, 186 34 VALLENTUNA
- Registrerat
- 2017-05-16
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom IT och byggbranschen samt försäljning av accessoarer och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5211-8817
- CHARE AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-11
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Vallentuna registrerades år 2017 och syftar till att i huvudsak bedriva konsultverksamhet inom områderna Business Analysis, Kravledning samt Kravanalys. Uppdragen utgår till största delen från Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.