Kniivilä journalistik AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 59 | 44 | 104 | 243 | 203 | 74 | 50 | 39 | 171 |
| Nettoomsättning | 59 | 44 | 104 | 243 | 203 | 74 | 50 | 39 | 171 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 23 | 42 | 36 | 69 | 47 | 30 | 40 | 27 | 101 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 23 | 42 | 36 | 61 | 47 | 30 | 32 | 27 | 86 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 8 | – | 0 | 8 | 0 | 15 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 36 | 1 | 68 | 174 | 156 | 44 | 10 | 11 | 70 |
| Finansiella poster | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 37 | 3 | 68 | 174 | 156 | 44 | 10 | 11 | 70 |
| Resultat före skatt | 37 | 3 | 68 | 174 | 156 | 44 | 10 | 11 | 70 |
| Skatt på årets resultat | 8 | 1 | 14 | 36 | 32 | 9 | 2 | 3 | 16 |
| Årets resultat | 29 | 2 | 54 | 139 | 124 | 35 | 8 | 9 | 54 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 174 | 148 | 140 | 271 | 219 | 97 | 65 | 102 | 131 |
| Omsättningstillgångar | 174 | 148 | 140 | 271 | 219 | 97 | 65 | 102 | 131 |
| Kortfristiga fordringar | 35 | 44 | 3 | 13 | 13 | 7 | 11 | 4 | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 4 | 4 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 35 | 44 | 3 | 9 | 9 | 7 | 11 | 4 | – |
| Kassa och bank | 140 | 104 | 137 | 258 | 206 | 90 | 54 | 98 | 131 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 174 | 148 | 140 | 271 | 219 | 97 | 65 | 102 | 131 |
| Eget kapital | 153 | 125 | 123 | 193 | 180 | 95 | 61 | 63 | 104 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 103 | 75 | 73 | 143 | 130 | 45 | 11 | 13 | 54 |
| Balanserat resultat | 75 | 73 | 18 | 5 | 5 | 11 | 3 | 4 | – |
| Årets resultat | 29 | 2 | 54 | 139 | 124 | 35 | 8 | 9 | 54 |
| Kortfristiga skulder | 21 | 23 | 18 | 78 | 39 | 2 | 4 | 39 | 27 |
| Skatteskulder | 0 | 15 | 1 | 36 | 17 | – | 0 | 19 | 16 |
| Övriga skulder | 21 | 8 | 17 | 42 | 22 | 2 | 4 | 20 | 11 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | – | – | 125 | 125 | 40 | – | 10 | 50 |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 130 | 45 | 11 | 13 | 54 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% eftersom ägaren inte gjort lika många utlandsjobb som tidigare.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av ökad efterfrågan.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av ökad försäljning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% i ett litet företag med låg omsättning. Enstaka händelser kan göra att omsättningen förändras mycket i procent.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% eftersom ägaren varit ute på internationella uppdrag för annan uppdragsgivare.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- SKYTTELINJEN 55, 226 49 LUND
- Registrerat
- 2017-05-16
- Bransch
- Litterärt skapande och musikkomposition
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva litterärt arbete, journalistisk och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 853-3648
- Kniivilä Journalistik AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-27
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall bedriva litterärt arbete, journalistik och därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Lund.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.