Start › Dalarnas län › Falun
KMT Agency AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 6 015 | 9 045 | 7 772 | 3 286 | 2 257 | 6 224 | 4 365 |
| Nettoomsättning | 6 014 | 9 042 | 5 384 | 474 | 2 160 | 6 222 | 4 363 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 2 | 2 388 | 2 812 | 97 | 2 | 2 |
| Rörelsekostnader | 5 429 | 9 349 | 7 059 | 2 363 | 2 545 | 5 877 | 3 981 |
| Råvaror och förnödenheter | 3 829 | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | 5 998 | 4 543 | 1 057 | 1 493 | 4 195 | 3 033 |
| Övriga externa kostnader | 718 | 1 645 | 928 | 412 | 533 | 1 168 | 618 |
| Personalkostnader | 860 | 1 669 | 1 586 | 894 | 518 | 511 | 330 |
| Av- och nedskrivningar | 12 | 32 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 11 | 5 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 |
| Rörelseresultat | 586 | −305 | 713 | 923 | −287 | 347 | 384 |
| Finansiella poster | 24 | 13 | 0 | 0 | 8 | 1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 29 | 14 | – | 0 | 8 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 5 | 1 | 0 | 0 | 0 | −1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 610 | −292 | 713 | 923 | −280 | 349 | 384 |
| Bokslutsdispositioner | 186 | 196 | −186 | −196 | 116 | −18 | −98 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 186 | 196 | −186 | −196 | 116 | −18 | −98 |
| Resultat före skatt | 796 | −96 | 527 | 727 | −163 | 330 | 285 |
| Skatt på årets resultat | 167 | 2 | 115 | 126 | 0 | 77 | 65 |
| Övriga skatter | – | 0 | 9 | – | 0 | 2 | – |
| Årets resultat | 629 | −98 | 403 | 601 | −163 | 251 | 221 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 488 | 3 328 | 5 340 | 2 839 | 715 | 2 429 | 886 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 159 | – | – | – | – | – |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 143 | – | – | – | – | – |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | 0 | 143 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 16 | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 16 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 488 | 3 170 | 5 340 | 2 839 | 715 | 2 429 | 886 |
| Kortfristiga fordringar | 180 | 904 | 649 | 840 | 313 | 1 016 | 193 |
| Kundfordringar | 65 | 685 | 247 | 726 | 170 | 791 | 164 |
| Övriga fordringar | 114 | 164 | 48 | 2 | 33 | 39 | 4 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 55 | 354 | 112 | 109 | 186 | 25 |
| Kassa och bank | 1 308 | 2 266 | 4 691 | 1 999 | 402 | 1 413 | 693 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 488 | 3 328 | 5 340 | 2 839 | 715 | 2 429 | 886 |
| Eget kapital | 920 | 1 002 | 1 287 | 885 | 293 | 491 | 271 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 870 | 952 | 1 237 | 835 | 243 | 441 | 221 |
| Balanserat resultat | 242 | 1 050 | 835 | 234 | 406 | 189 | – |
| Årets resultat | 629 | −98 | 403 | 601 | −163 | 251 | 221 |
| Obeskattade reserver | 0 | 186 | 382 | 196 | 0 | 116 | 98 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 186 | 382 | 196 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 567 | 2 141 | 3 671 | 1 758 | 422 | 1 822 | 517 |
| Leverantörsskulder | 32 | 251 | 513 | 159 | 45 | 186 | 48 |
| Skatteskulder | 32 | 14 | 273 | 125 | 0 | 93 | 42 |
| Övriga skulder | 35 | 218 | 212 | 125 | 66 | 208 | 246 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 467 | 1 658 | 2 673 | 1 350 | 312 | 1 335 | 181 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | 1 237 | 835 | 243 | 441 | 221 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget visar en minskning av nettomsättning på drygt 30%, villket beror på en nedtrappning av verksamheten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har beslutat om utdelning av totalt 710 000 kr via extra bolagsstämmor efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget visar en ökning av nettomsättning på drygt 60%, ett resultat av upphävda restriktioner från Covid-19 pandemin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har beslutat om utdelning av totalt 110 000 kr via extra bolagsstämmor efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2024-08-31 | 2023-09-01 | 2023-08-31 | 2022-09-01 | 2022-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 16 | 16 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | – | 16 | – | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 16 | – | 0 | – | – |
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2024-08-31 | 2023-09-01 | 2023-08-31 | 2022-09-01 | 2022-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 175 | 175 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | – | 175 | – | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 175 | – | 0 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | – | 32 | 32 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 12 | – | 32 | – | 0 |
| Återförda avskrivningar | 44 | – | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- Box 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 2017-05-11
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva verksamhet inom musikbranschen såsom konserter, bokningar, management, förlagsverksamhet, skivproduktion, merchandiseproduktion, äga och förvalta fast egendom och värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är i Stockholm.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-12-02
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom musikbranschen såsom konserter, bokningar, management, förlagsverksamhet, skivproduktion, merchandiseproduktion, äga och förvalta fast egendom och värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.