Start › Stockholms län › Tyresö
Fastvik Invest AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Nettoomsättning | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | – | – | 14 | 2 | 11 | 12 | 9 | 26 | 98 |
| Övriga externa kostnader | – | – | 14 | 2 | 11 | 12 | 9 | 26 | 98 |
| Rörelseresultat | 0 | −3 | −14 | −2 | −11 | −12 | −9 | −26 | −98 |
| Finansiella poster | 0 | −425 | – | 0 | −10 025 | 1 053 | 10 014 | 19 | 10 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | −25 | – | – | – | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | – | 0 | −10 000 | 950 | 10 000 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | – | – | – | 0 | 2 614 | 2 826 | 3 899 | 2 043 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | 425 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | – | 0 | 2 511 | 2 812 | 3 880 | 2 033 |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | −428 | −14 | −2 | −10 036 | 1 041 | 10 005 | −7 | −89 |
| Resultat före skatt | 0 | −428 | −14 | −2 | −10 036 | 1 041 | 10 005 | −7 | −89 |
| Årets resultat | 0 | −428 | −14 | −2 | −10 036 | 1 041 | 10 005 | −7 | −89 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 351 | 2 350 | 48 | 62 | 64 | 11 065 | 44 551 | 45 791 | 32 092 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 10 025 | 34 600 | 36 150 | 30 042 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 10 025 | 34 600 | 36 150 | 30 042 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | – | 0 | 25 | 50 | 50 | 42 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | – | – | 0 | 10 000 | 34 550 | 36 100 | 30 000 |
| Omsättningstillgångar | 2 351 | 2 350 | 48 | 62 | 64 | 1 040 | 9 951 | 9 641 | 2 051 |
| Kortfristiga fordringar | 2 351 | 2 350 | 45 | – | 0 | 651 | 9 466 | 6 141 | 2 043 |
| Övriga fordringar | 2 350 | 2 350 | 45 | – | – | 0 | 800 | 200 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | 0 | 651 | 8 666 | 5 942 | 2 043 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 3 | 62 | 64 | 389 | 485 | 3 500 | 8 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 351 | 2 350 | 48 | 62 | 64 | 11 065 | 44 551 | 45 791 | 32 092 |
| Eget kapital | 46 | 45 | 48 | 62 | 64 | 1 000 | 10 057 | 52 | 59 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −4 | −5 | −2 | 12 | 14 | 950 | 10 007 | 2 | 9 |
| Balanserat resultat | −4 | 423 | 12 | 14 | 10 050 | −91 | 2 | 9 | 98 |
| Årets resultat | 0 | −428 | −14 | −2 | −10 036 | 1 041 | 10 005 | −7 | −89 |
| Långfristiga skulder | 1 768 | 1 768 | – | – | – | 0 | 31 955 | 44 150 | 30 000 |
| Övriga skulder | 1 768 | 1 768 | – | – | – | 0 | 31 955 | 44 150 | 30 000 |
| Kortfristiga skulder | 537 | 537 | – | – | 0 | 10 065 | 2 539 | 1 589 | 2 033 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 218 | – | – | – |
| Övriga skulder | 537 | 537 | – | – | 0 | 9 100 | 950 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | 0 | 747 | 1 589 | 1 589 | 2 033 |
| Eventualförpliktelser | – | – | – | – | – | 0 | 13 650 | 13 650 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | – | – | 9 000 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 12 | – | 950 | 10 007 | 2 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 425 | – | – | 9 100 | – | – | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | – | – | – | 98 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 25 | 50 | 50 | 42 |
| Årets inköp | – | – | – | 8 | 42 |
| Försäljningar och utrangeringar | 25 | 25 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KLÖVBERGSVÄGEN 14, 135 69 TYRESÖ
- Registrerat
- 2017-04-20
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta fast egendom och bedriva därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Styrelsen för Fastvik Invest AB får härmed avge årsredovisning för räkenskapsåret 2025-01-01 - 2025-12-31. Företaget är ett vilande bolag utan verksamhet. Företaget har sitt säte i Tyresö.
Väsentliga händelser
Fastvik Invest ABs dotterbolag Proelia Outdoor AB försattes i konkurs i dec 2024. Motivet till konkursen är att bolaget blivit utsatt för en stor förlust som härrör från tidigare ägare, där stora värden i laget saknades. Detta har även konkursförvaltare fastställt, efter en oberoende granskning utförd av aukoriserad revisor. Under 2025 har Fastvik Invest AB förberett en stämning mot tidigare ägare, vilket är inlämnad till domstol. Kravet på ersättning är väsentligt högre än bokförda värden.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.