Genomsyn

Start › Skåne län › Oxie

M Management AB

559109-0971AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
1,3 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
14 tkr
Årets resultat 2025
8 tkr
Eget kapital 2025
71 tkr

Utveckling7 räkenskapsår

20252025: 1,3 mkr1,3 mkr20242024: 1,4 mkr1,4 mkr20232023: 1,4 mkr1,4 mkr20222022: 1,3 mkr1,3 mkr20212021: 1,7 mkr1,7 mkr20202020: 698 tkr698 tkr20192019: 654 tkr654 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 2561 3751 3811 4111 754
Nettoomsättning 1 2561 3641 3541 3181 662
Övriga rörelseintäkter 012289291
Rörelsekostnader 1 2426881 1851 4271 443
Övriga externa kostnader 186153184138199
Personalkostnader 1 0565351 0011 2661 221
Av- och nedskrivningar ––02323
Rörelseresultat 15687196−16310
Finansiella poster −10−10−1
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 000––
Räntekostnader och liknande resultatposter 10101
Resultat efter finansiella poster 14686196−17310
Bokslutsdispositioner 083039−75
Förändring av periodiseringsfonder 083028−75
Förändring av överavskrivningar ––0120
Resultat före skatt 1476919623235
Skatt på årets resultat 5164471054
Årets resultat 860514813181

BalansräkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
TILLGÅNGAR 284997604474727
Anläggningstillgångar –––070
Materiella anläggningstillgångar –––070
Inventarier, verktyg och installationer –––070
Omsättningstillgångar 284997604474658
Kortfristiga fordringar 19724624715281
Kundfordringar 1971972261581
Fordringar hos koncernföretag –––0200
Övriga fordringar 04821––
Kassa och bank 87751356459377
EGET KAPITAL OCH SKULDER 284997604474727
Eget kapital 71663258110297
Bundet eget kapital 5050505050
Aktiekapital 5050505050
Fritt eget kapital 2161320860247
Balanserat resultat 138604766
Årets resultat 860514813181
Obeskattade reserver –08383122
Periodiseringsfonder –08383110
Ackumulerade överavskrivningar –––012
Kortfristiga skulder 212334263281309
Skatteskulder 5211607083
Övriga skulder 152123203180190
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 55–03135

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post20252024202320222021
Styrelsens förslag –600200––
Medel att disponera –––60–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2022-12-312022-01-012021-12-312021-01-01
Anskaffningsvärde 0116116116
Försäljningar och utrangeringar 116–0–
Ackumulerade avskrivningar 046460
Årets avskrivningar 23–23–
Återförda avskrivningar 70–−23–

Om bolaget

Adress
KILÄNGSVÄGEN 1 C, 238 31 OXIE
Registrerat
2017-04-19
Bransch
Konsultverksamhet avseende företags organisation

Verksamhet enligt registret

Bolaget ska tillhandahålla administrativa och ledningstjänster, andra konsulttjänster inom ekonomi samt annan därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

353-6919
M Management AB
kontrollerat 2026-10-15

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Företagets säte är Malmö.
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-03-26
Programvara
Hogia Audit med Bokslut

Allmänt om verksamheten

Bolaget bedriver administrativa och ledningstjänster, uthyrning av personal samt andra konsulttjänster inom ekonomi och juridik.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202548 kB Öppna
202449 kB Öppna
202345 kB Öppna
202245 kB Öppna