Förvaltningsberättelse
Styrelsen för Montenegros golv & måleri AB, 559108-9536, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2020-01-01 - 2020-12-31.
Verksamheten
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2017 och bedriver sedan dess byggtjänster såsom inomhusmåleri, snickeriarbete samt golvarbete.
Flerårsöversikt
| Nettoomsättning |
5 447 403 |
2 613 870 |
1 640 241 |
94 394 |
| Resultat efter finansiella poster |
322 506 |
133 023 |
260 466 |
22 819 |
| Soliditet % |
37 |
46 |
63 |
40 |
Förändringar i eget kapital
| Belopp vid årets ingång |
50 000 |
0 |
0 |
0 |
| Belopp vid årets utgång |
50 000 |
0 |
0 |
0 |
| Belopp vid årets ingång |
0 |
193 739 |
100 496 |
| Balanseras i ny räkning |
|
100 496 |
-100 496 |
| Årets resultat |
|
|
223 930 |
| Belopp vid årets utgång |
0 |
294 235 |
223 930 |
Resultatdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
| Balanserat resultat |
294 235 |
| Årets resultat |
223 930 |
| Summa |
518 165 |
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
| Utdelning |
|
| Balanseras i ny räkning |
223 930 |
| Summa |
223 930 |
Noter
Belopp i kr om inget annat anges.
Not 1 Redovisningsprinciper
Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.
Avskrivning
Avskrivningar enligt plan baseras på ursprungliga anskaffningsvärden och beräknad nyttjandeperiod.
Följande avskrivningstider tillämpas:
Materiella anläggningstillgångar
| Inventarier, verktyg och installationer |
5 |
Not 2 Medelantalet anställda
Not 3 Inventarier, verktyg och installationer
| Ingående anskaffningsvärden |
158 915 |
158 915 |
| Utgående anskaffningsvärden |
158 915 |
158 915 |
| Ingående avskrivningar |
-63 566 |
-31 783 |
| Årets avskrivningar |
-31 783 |
-31 783 |
| Utgående avskrivningar |
-95 349 |
-63 566 |
| Redovisat värde |
63 566 |
95 349 |